Dekoratívne farby na steny

Dekoratívna farba na steny: typy a spôsoby aplikácie

Maľba je považovaná za jednoduchý, jednoduchý a obľúbený spôsob dokončovania stien, ktorý je k dispozícii takmer všetkým. Sortiment moderných náterových a lakovacích materiálov umožňuje realizovať nezvyčajné a zaujímavé nápady v dizajne.

Typy dekoračnej nátery na steny

Existujú dve hlavné skupiny farieb.

 • Pre vonkajšie práce. Môžu byť tiež použité v interiéri, ak je to potrebné.
 • Pre dokončovacie práce v interiéri.

Okrem toho, v závislosti od látky tvoriacej film, farby sú rozdelené na:

Smaltované a olejové farby sa tiež nazývajú alkydové farby.

Takéto farby sa používajú aj na exteriérové ​​a interiérové ​​dokončovacie práce. Sú odolné voči vode a svetlu, avšak nie sú dostatočne odolné voči nebezpečenstvu pre alkalickú a požiarnu situáciu. Určené na lakovanie omietky, dreva a kovových povrchov. Aplikujú sa s postrekovačom, valčekom alebo kefkou. Ropné terpentínové a sušiace oleje - olejové farby, špeciálne rozpúšťadlá a lakový benzín. Alkydová farba dekoračná pre steny sa aplikuje na dobre vetranom mieste. Má dlhý čas schnutia.

Na základe vodných roztokov éterov celulózy, polyvinylalkoholu, kazeínu, škrobu atď. Pri aplikácii a vlastnostiach je dekoratívna farba na steny v blízkosti emulzie. Dôležitým plusom podobných farieb je ich pórovitosť: cez ne sa vlhkosť rýchlo odparí, nátery z nich nezasahujú do výmeny vzduchu.

Vodné emulzie a emulzie

Ide o farbu, v ktorej je väzná matrica a pigmenty dispergované vo vodnom prostredí, čím sa vytvorí stabilná suspenzia. Po aplikácii na povrch sa voda začne odparovať a polymérny film vyliečí. Preto sa takáto dekoratívna farba na steny nebojí strachu z vplyvu vody. Farby na báze vody sú netoxické a protipožiarne. Oni nemajú exfoliate a udržiavať zdravú mikroklímu v dome.

1

Emulzné farby sa používajú na lakovanie omietnutých, základných, betónových, drevených a kovových povrchov, avšak nie sú vhodné na lakované a lepené povrchy. Dokonale sa hodia na väčšinu náterov, ľahko sa odmyjú náradie a ruky. Naneste ich sprejovou pištoľou, valčekom a kefkou.

Farby na báze vody sú rozdelené na:

Vzťahujú sa na najlacnejšie farby, ale majú malý odpor voči mokrému čisteniu a oderu. Používajú sa predovšetkým na suché povrchy. Aj mínus je malý výber farieb na tónovanie, vykonávaný iba ručne.

Jedná sa o najobľúbenejšie farby vyrobené na báze akrylových živíc. Majú vysokú elasticitu a silu. Nemajú strach z mokrého čistenia, majú pomerne dobrú odolnosť proti oderu. Avšak akrylová farba dekoračná pre steny by sa nemala používať na miestach, kde môže voda získať. Na tónovanie akrylových farieb je veľa farieb, zatiaľ čo tónovanie sa vykonáva ručne a používa sa počítačové tónovanie systémov.

Majú zvýšenú odolnosť proti mokrému oderu, umožňujú získať hodvábny matný povrch a zakrývajú základňu tenkou vrstvou. Jedná sa o najdrahšie farby na báze vody.

Ide o vodný roztok tekutého skla, ktorý sa mieša s farebnými pigmentmi. S mnohými povrchmi sa tieto farby spájajú, vytvárajú silné fyzikálno-chemické väzby, odolné voči rôznym atmosférickým javom. Povrchy potiahnuté silikátovými farbami majú vysokú permeabilitu pary a vzduchu. Slúžia až 20 rokov. Určené pre vnútorné a vonkajšie steny a ochranu drevených konštrukcií pred požiarom.

Ich základom je vodná disperzia silikónových živíc. Sú paropriepustné, majú vysokú elasticitu, sú hygienické.

Ako aplikovať dekoratívnu farbu na steny

Steny pre rôzne farby sú pripravené rôznymi spôsobmi. Očisti sa od špiny a nečistôt starých náterov. Stupeň adhézie steny ovplyvňuje potrebu brúsneho alebo základného nanášania. Potrebné nástroje a aplikačné funkcie závisia od určitého zloženia.

Pomocou dekoratívnych farieb môžete vytvoriť rôzne dekoratívne efekty.

 • Mozaikový (viacfarebný) povrch. Skladá sa z niekoľkých farieb, z ktorých jedna je hlavná farba, zvyšok - plastové prísady. Súčasne sa rôzne farby nemiešajú a vytvárajú viacfarebnú základňu.
 • "Starý" povrch. Vyzerá to úplne inak. (. Fotografie, pozri) Dekoratívne náter stien umožňuje vytvoriť povrchy, ktoré napodobňujú starobylé múry - "dehiscent plátno" múru so stopami zlatenie, zchátralého povrchu steny.
 • Kovové povrchy. Dekoratívna farba pre steny vám umožňuje vytvoriť akýsi futuristický interiér v high-tech štýle. Preto sa často používa fragmentárne. Paleta tieňovania spravidla zahŕňa spravidla meď, striebro, zlato a kov.

 • Povrchy hodvábu. Dekoratívne farby na steny s účinkom hodvábu dnes stala veľmi populárna. Vďaka pridaniu polymérneho pergamenu "sawdust9raquo; môžete vytvoriť efekt hodvábu na stenu. Zloženie tohto atramentu zahŕňa vodu, akrylovú živicu (ako väzbovú zložku) a pigment. Povrch, na ktorom sa aplikuje dekoratívna farba na steny s účinkom hodvábu, rýchlo vysuší a nie je vystavená atmosférickému vplyvu.
 • Prírodné povrchy. Spravidla sú vytvorené kvôli textúre. Táto dekoratívna farba na steny (foto) môže obsahovať malé prírodné častice škrupín, kamienkov, piesku alebo iných minerálnych prísad. V závislosti od zvoleného tieňa môže rovnaká štruktúra vytvoriť rôzne asociácie: snehová búrka, more, piesočná duna.

Výber dekoratívnych farieb sa každým dňom rozširuje, vytvárajú sa nové efekty, objavujú sa nezvyčajné a zaujímavé textúry. Pomocou nich môžete vytvoriť rôzne domáce efekty a implementovať takmer akúkoľvek nápaditú fantáziu a nápady.

Dekoratívna farba na steny: výber a aplikácia

Chcete dať vašim stenám neobvyklú a neštandardnú textúru? Máte tri možnosti.

Najjednoduchšie platí týchto materiálov, napríklad na účinok kovu na pokrytie steny kovovými platňami a na dosiahnutie sametového efektu, ktorý ho lepí sametom atď. Ale to bude šialené nepohodlné a drahé!

Metóda dva - platí štruktúrovaná omietka, S pomocou liniek a iných tvarov, tvaru tehál, skál, alebo dokonca sériu materiálov. Tento materiál výrazne prevyšuje prvý z hľadiska pohodlia, ale je schopný len napodobniť určitý zoznam materiálov.

A nakoniec, tretí a najpohodlnejším spôsobom, o ktorých hovoríme v tomto článku - dekoratívna farba na steny. A druhá časť článku o tom povie textúrovanej farby, čo nie je tak ľahké rozlíšiť najprv od dekoratívneho.

Rozdiely medzi dekoratívnou farbou a konvenčnými farbami

Rozdiely oproti bežnej farbe v materiáloch sú najzávažnejšie, v druhej - v samotnej metóde aplikácie. Pri použití dekoračných a textúrovaných náterov veľmi dôležitá technika použitia.

Ale koniec koncov, zvyčajné farby bude len obmedzený zoznam štruktúr, takže špecializované dekoratívne farby je stále potrebné. S jej pomocou môžete vytvoriť obrovskú škálu rôznych vzorov - od hodvábu po kov a od dreva až po skaly. To je uľahčené špeciálnymi prísadami prítomnými v laku, rovnako ako ďalšie látky, ktoré sa nenachádzajú v bežných náterových farbách.

Najčastejšie používané farby, ktoré umožňujú imitáciu hodvábu. Takáto stena vám umožní doslova strhnúť svetelné lúče, a to najmä vtedy, keď nepomáhate po takejto miestnosti.

Mimochodom, táto farba je oveľa silnejšia ako obyčajná farba, takže od tej doby môže byť aj reliéf formu drží oveľa lepšie. Na maľovanie stien v byte môžete použiť farbu Isosilcolor, Seta, Cebostyle alebo inú.

Typy dekoračných povrchov farby

Najprv sa prvá a hlavná farba aplikuje pomocou bežných širokou štetkou alebo valčekom. Tento odtieň je potrebný na odtienenie ďalšieho pod lúčmi slnka. O deň neskôr, keď je prvá farba zaschne, dekoratívne farba s lopatkou (špeciálny nástroj ako špachtle), v uhle asi desať až pätnásť stupňov, kruhové ťahy aplikovaný na povrch. Po približne dvanástich hodinách, keď trochu vysušíte prvú vrstvu, je potrebné použiť sekundu, snažia sa zabezpečiť prienik škvŕn v najväčšom možnom uhle.

V porovnaní s hodvábnym efektom je potrebné dosiahnuť piesočnatú, menej hustú farbu toho istého typu. Na predbežne vyrovnanom povrchu Používajú sa vertikálne čiary. Ich dĺžka by mala byť približne tridsať centimetrov a od seba by mala byť od piatich do osem centimetrov. Po nanesení týchto hustých škvŕn sa okamžite nanáša vrstva farby z vrchu, ktorá sa musí vtrieť do steny, ale linky musia zostať dobre viditeľné. Spočiatku, výsledný efekt sa zdá hrozný, ale je to stojí za to lak zaschnúť - a ste sa teší "pád" piesku sedí na útulné pohovke s šálkou čaju. Mimochodom, toto efekt je pomerne rozpočtový, pretože farba za to bude stáť trochu.

Dekoratívne náter stien: Caparol CapaSilan, Tikkurila Euro 3, Teknos Biora 7, Dulux BIND 40, Rezolux Profi - F, Parade W200

Dekoratívna maľba je jedným z najbežnejších moderných spôsobov dokončovania stien. Je to docela praktické a zároveň vyzerá veľmi esteticky príjemné, jediný výber lakov si vyžaduje kompetentný a zodpovedný prístup. Preto nižšie budeme zvážiť, aké farby je možné použiť na tieto účely a zoznámiť sa s niektorými ich vlastnosťami.

Dekoratívne nástenné maľby

Po prvé, zvážme, čo je vo všeobecnosti dekoratívna maľba stien. Niekedy sa to nazýva obyčajná maľba. Najčastejšie však tento pojem znamená maľovanie s kresbou na stenách vzorov, vzorov, textúr atď.

Preto sa farba s dekoratívnym sfarbením aplikuje v niekoľkých vrstvách, ktoré sa odlišujú farbou. A pre jeho použitie sa používajú nielen štandardné náradie - valček a kefy, ale aj iné druhy zariadení. Najbežnejšie z nich sú štrukturálne valce, ktoré majú hromadné vzory alebo štruktúru.

Vo všeobecnosti existuje veľa možností na aplikáciu dekoratívnej farby na steny. K tomu použite aj špongie, suché kefy s tvrdým vlasom, polyetylénové vrecia a oveľa viac.

Dekoratívny valček na farby

K dekoračnému náteru sa vzťahuje aj aplikácia inváznej farby. Tento povlak predstavuje špeciálny materiál, ktorý sa nanáša na povrch špachtľou a viac ako dekoratívna omietka.

Nižšie sa budeme oboznámiť so všetkými druhmi lakov, ktoré sa dajú použiť na dekoratívnu povrchovú úpravu stien.

Textúrované dekoratívne maľovanie steny

Pre hladké dekoratívne lakovanie stien sa používajú rovnaké zloženia ako pri monochromatickom lakovaní. Našťastie existujú časy, kedy sa olejové farby používali na tieto účely v minulosti.

V súčasnej dobe na trhu existujú náterové farby na vodné disperzie, ktoré sú špeciálne určené na maľovanie stien a stropov. Ich hlavná výhoda spočíva v ekologickom a bez zápachu, navyše suché veľmi rýchlo.

Zvyšné výkonnostné charakteristiky rôznych kompozícií sa môžu líšiť. Preto sa budeme oboznámiť s niektorými typmi farieb od najslávnejších výrobcov na domácom trhu.

Silikónová farba CapaSilan

Caparol je známy nemecký výrobca, ktorého náterové farby a laky sa vyznačujú trvanlivosťou a vysokým výkonom. Jasným predstaviteľom týchto farieb je silikónový náter CapaSilan.

Okrem šetrnosti voči životnému prostrediu táto farba má nasledujúce pozitívne vlastnosti:

 • zvýšená odolnosť voči opotrebeniu;
 • nemá v zložení aktívne rohožovacie a taviace látky;
 • má vysoký stupeň priepustnosti pre pary;
 • ľahko sa aplikuje, Je možné namaľovať susedné plochy steny v rôznych časoch, a preto nie sú žiadne viditeľné miesta spájania;
 • rovnako ako všetky silikónové farby má dobrú elasticitu;
 • nepriťahuje prach;
 • Vďaka odolnosti voči vlhkosti je možné vykonať mokré čistenie stien, a tiež používať povlak v miestnostiach s vysokou vlhkosťou.

Maľované steny CapaSilan

Nevýhody materiálu sú len vysoké ceny

6400 rubľov za 12 litrov. Nižšie uvádzame hlavné charakteristiky tohto náteru:

Takto je táto farba vynikajúcou voľbou pre priestory so zvýšeným pracovným zaťažením na stenách, napríklad v kuchyni alebo v detskej izbe, kde je potrebné pravidelné čistenie mokrou cestou. Vďaka svojim vlastnostiam bude tento povlak trvať dostatočne dlho.

Latexová farba Tikkurila Euro 3

Euro 3 je jedným z najpopulárnejších latexových interiérových farieb. Tento náter je určený na použitie v suchých priestoroch.

Tip! V mokrých miestnostiach môžete použiť farbu z Tikkurila - Luja. Jeho vlastnosti sú v mnohých smeroch podobné ako Euro 3, s výnimkou odolnosti proti vlhkosti.

Rovnako ako všetky nátery od fínskeho výrobcu Tikkurila, táto farba má vysoký výkon:

 • vďaka vysokej životnému prostrediu sa odporúča používať v detských izbách, ako aj v materských a zdravotníckych zariadeniach;
 • Má dobrú priľnavosť na širokú škálu povrchov - betónové steny, sadrokartónové dosky, drevotrieskové dosky a drevotrieskové dosky, ako aj iné materiály;
 • je schopný skryť malé chyby na povrchu, najmä malé praskliny až do šírky 2 mm;
 • dokáže vydržať až 5000 mokrých čistiacich cyklov s mäkkou špongiou;
 • má dostatočne vysokú tepelnú odolnosť - dokáže odolávať teplotám až do 85 stupňov.

Náklady na tento náter sú tiež pomerne vysoké - 2500 rubľov. pre vedro s objemom 9 litrov. Nižšie uvažujeme o jeho hlavných charakteristikách:

Akrylová farba Teknos Biora 7

Biora 7 je akrylová farba od iného známeho fínskeho výrobcu farieb a lakov Teknos. Rovnako ako všetky vyššie uvedené farby, táto kompozícia je absolútne ekologická.

Biora 7 sa vytvára na povrchu matného filmu, odolného voči oderu a mokrému čisteniu. Navyše podľa týchto parametrov je farba vynikajúca aj pre CapaSilan a Euro Matt 3, pretože patrí k prvej triede odolnosti voči mokrému oderu. Avšak oblasť určenia je obmedzená na suché izby.

Ďalším znakom tohto náteru je dobrá krycia schopnosť. Z týchto dôvodov sú náklady na Biora 7 vyššie ako mnohé iné typy akrylových farieb

4 800 rubľov pre vedro s objemom 9 litrov.

Venujte pozornosť! Návod na použitie náteru s vodou rozpustnými farbami môže byť natretý pri teplote najmenej +5 ° C.

Hlavné charakteristiky tejto farby sú nasledovné:

Venujte pozornosť! Úplná tvorba ochrannej vrstvy nastáva len 4 týždne po lakovaní.

Vo všeobecnosti je Biora 7 dobrou alternatívou k Euro 3, najmä ak sú steny vystavené znečisteniu. Je však potrebné mať na pamäti, že akrylová farba vyžaduje dôkladnejšiu prípravu substrátu ako latexovú farbu. Preto ak sú na povrchu stien malé nedostatky, je lepšie použiť Euro 3.

Akrylová farba interiéru

Bindo 40 je vysoko kvalitná akrylová farba od anglického výrobcu Dulux. Táto kompozícia má tiež mnoho pozitívnych vlastností:

 • Vhodný na použitie vo vlhkom prostredí, pretože dobre znáša kondenzáciu;
 • odolné voči mokrému čisteniu s použitím čistiacich prostriedkov;
 • ľahko sa čistí, najmä s týmto povlakom nebude ťažké odmyť škvrny z kávy, džúsy atď .;
 • ľahko sa aplikuje - je položená rovnomerne, bez striekajúcej vody;
 • Má dobrú odolnosť proti oderu, takže sa dá použiť v miestnostiach so zvýšenou záťažou, na schodiskách atď.

Cena Bindo 40 je 4,800 rubľov. na 10 litrov. Pokiaľ ide o charakteristiky, v mnohých ohľadoch sú podobné vyššie uvedeným kompozíciám:

Výsledkom je, že táto farba je najlepšou voľbou pre kúpeľne, kuchyne, ako aj pre izby so zvýšeným zaťažením na stenách.

Výkres textúrovanej farby

Ako už bolo uvedené vyššie, textúrovaná farba je dostatočne hrubá vrstva, ktorá sa nanáša špachtľou alebo malkou. Treba poznamenať, že tento materiál môže byť tónovaný aj farbený bežnými interiérovými farbami.

V prípade použitia interiérových náterov sa dekoračná maľba stien sama uskutočňuje v niekoľkých etapách:

 1. kresba povrchovej farby na stene;
 2. tvorba faktúry špeciálnymi nástrojmi;
 3. povrchové lakovanie - na tento účel sa môže použiť jedna z farieb popísaných vyššie.

Ďalej sa budeme oboznámiť s niektorými typmi dekoračných textúrovaných farieb.

Dekoratívna textúrovaná farba Rezolux Profi - F

Profi-F je textúrovaná farba od domáceho výrobcu, ktorá môže byť použitá pre vnútorné i vonkajšie práce.

Výkonnosť tohto kompozície je na vysokej úrovni:

 • môže byť aplikovaný na betónové, sadrokartónové, omítnuté a tmelové povrchy;
 • odoláva mokrému čisteniu s použitím čistiacich prostriedkov (bez abrazívnych látok);
 • má vysokú pevnosť;
 • je paropriepustný povlak;
 • môžu byť ručne tónované.

Výhody tohto povlaku zahŕňajú aj nízke náklady - 1 200 rubľov za 18 kg. Spotreba je 0,5 - 1 kg na meter štvorcový.

Všeobecne platí, že low-cost, ale vysoko kvalitný univerzálny textúrou farba, ktorá umožňuje nielen zdobí steny, ale tiež, aby zakryli svoje drobné vady.

Na fotografii - textúrovaný kryt Parade W200

Izraelská spoločnosť Parade je známy výrobca farieb a lakov, ktoré sú známe po celom svete.

Medzi najdôležitejšie vlastnosti W200 je možné identifikovať nasledujúce body:

 • vysokú pevnosť, vďaka čomu sa farba môže používať v miestnostiach s vyšším prevádzkovým zaťažením stien - schodišťami a klietkami atď.
 • odolnosť voči poveternostným vplyvom vrátane extrémnych teplôt;
 • má dobrú priepustnosť pre pary;
 • možnosť prepravy a krátkodobého skladovania pri teplote -35 stupňov Celzia (povolené nie viac ako päť cyklov zmrazovania / rozmrazovania).

Pokryté povrchom farby W200

Nižšie sú uvedené hlavné charakteristiky modelu W200:

Náklady na túto farbu sú pomerne vysoké - asi 3000 rubľov na kbelík s kapacitou 10 litrov. Avšak vzhľadom na jeho charakteristiky celkový pomer cena / výkon nie je zlý.

Tip! V procese dokončovania stien často existuje potreba maľovania potrubí rôznych komunikácií. Pre vykurovacie systémy (krby a komíny) môžete používať protihmliečnu farbu na kovový polystyrén. Pri iných kovových konštrukciách je vodivá farba Zinga výborným riešením, ktoré spoľahlivo chráni kov pred koróziou.

Dekoratívna farba Texac Magico

Texturovaná farba Magico je ďalší domáci dekoračný náter pre steny. Spoločnosť Tex, ktorá je výrobcom tohto zloženia, je na vedúcej pozícii na domácom trhu viac ako 15 rokov, čo poukazuje na vysokú kvalitu svojich výrobkov.

Magicova farba je vyrobená v najlepších tradíciách tejto spoločnosti, ktorá je charakterizovaná jej vysokými výkonnostnými vlastnosťami, nie nižšou ako cudzie analógy. Táto kompozícia sa môže použiť najmä na vnútorné a vonkajšie práce.

Na stenách vytvára povlak vizuálne atraktívny a príjemný na dotyk zamatový povrch. Vďaka pružnosti sa dajú ľahko realizovať rôzne dekoratívne efekty. Jedinou nevýhodou tejto kompozície je možnosť tónovania len v pastelových farbách.

Náklady na farbu Magiko sú okolo 1100 rubľov na kbelík s kapacitou 14 litrov. Pokiaľ ide o spotrebu, je to asi rovnaké ako u iných podobných náterov - asi 1,4 kg na meter štvorcový.

S touto farbou a dokončite našu stručnú revíziu. Samozrejme, že existuje veľa iných povlakov na trhu, ktoré sú tiež hodné pozornosti. Avšak všetky vyššie uvedené farby sú skontrolované časom a obrovským počtom kupujúcich, takže ich kvalita nestojí za váhanie.

Zabezpečiť dekoratívne lakovanie stien môžu byť obyčajné interiérové ​​farby, rovnako ako textúrované nátery. Pri výbere týchto farieb je lepšie uprednostňovať výrobky od známych značiek, ktorých výrobky sú zaručené vysokou kvalitou.

Videá v tomto článku obsahujú ďalšie užitočné informácie. Ak niektoré z vašich otázok nie sú zodpovedané, opýtajte sa ich v komentároch a my im radi odpovieme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+ 51 = 56