Domáce udiareň

Ideálne udiareň pre byt v domácnosti

Udiareň pre domáce fajčenie nie je najdôležitejším kuchynským atribútom, ale pre lovcov a rybárov sa môže stať nepostrádateľnou vecou. Koniec koncov, je na takom agregáte, že si môžete pripraviť jedlá so špeciálnou chuťou a vôňou, ktoré ohromujú hostí svojou eleganciou. A pomôcť priblížiť tieto kvality bližšie k ideálu pomôže správnej voľbe udírne pre byt.

Základné požiadavky

Je dôležité si uvedomiť, že udiarenská horká fajčenie pre byt by mala byť odlišná od tej, ktorá môže byť použitá v predmestí a iných otvorených priestoroch:

 • Udiareň pre byt bude výhodnejšie použiť, ak bude poskytovať prvky autonómneho princípu fungovania a tiež poskytovať prenosnosť.
 • Domáca udiareň by nemala produkovať dym. Aby ste sa ho zbavili, pomôže komín alebo dizajn, ktorý poskytuje vonkajšie vykurovanie čipovými štiepkami bez prístupu vzduchu.

Kvalitatívne utesnenie domácich udírní je zabezpečené vodnou lapačkou.

 • Pri domácom fajčení môžete používať iba suché palivo. Použitie ešte trochu mokrých čipov zničia konečný výsledok vo všeobecnosti a najmä chuťové vlastnosti.
 • Konštrukcia udiarenského zariadenia pre domáce fajčenie by mala zabezpečiť izoláciu oddelenia s trieskami z miesta prípravy výrobkov. Ak je táto podmienka porušená, produkty budú nasýtené arómou zložiek horiaceho tuku, nie dreva.

Univerzálna utesnená udiareň s hydraulickým tesnením

Uzavreté kovové vertikálne alebo horizontálne kontajnery poskytujú bakteriostatickú impregnáciu produktov dymom. V takýchto horúcich údených udiarňach doma môžete použiť akékoľvek recepty, pridať do jedla korenie a bylinky. Ak chcete vytvoriť udiarenský priestor s hydromasážou, prečítajte si článok na našej webovej stránke.

Schématický obraz udiarenského domu s hydraulickým uzáverom. Voda zabraňuje vstupu dymu do miestnosti

Tip: Ak chcete vytvoriť veľké množstvo mäsových pochúťok, je lepšie si vybrať prenosné kombinované udiareň, ktoré môžu pracovať na rôznych palivách - uhlie, elektrickú energiu, plyn a alkohol a tiež slúžiť ako gril a gril.

1

V fajčiari by mala byť odkvapkávačka.

Výhody domáceho udiarenského domu s hydraulickým uzáverom

Konštrukcia je ideálne prispôsobená podmienkam použitia v malých miestnostiach, pretože poskytuje bezpečnú prípravu:

 • Dym sa odvádza na špeciálnu hadicu.
 • Hydraulické tesnenie neumožňuje vstup vzduchu do komory, čo vylučuje možnosť zapálenia paliva.
 • Tavenie, ktoré sa vyskytuje počas varenia, sa dá ľahko očistiť od stien udiarenského domu.
 • Trup a všetky komponenty údenín pre domáce fajčenie sú vyrobené z materiálov, ktoré zabraňujú výskytu korózie.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali článok o nerezovej utierke s hydraulickým uzáverom a nájsť odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú.

Antikorózne vlastnosti udiarenského domu sú kombinované s atraktívnym vzhľadom výrobkov.

Nedostatok univerzálneho utesneného udiarenského domu

Niektoré modely sú vyrobené z materiálu, ktorý má veľa hmotnosti, takže množstvo zariadení na objemovú výrobu môže spôsobiť, že nie sú prenosné. Je však potrebné pripomenúť, že existujú kompaktné a ľahko prenosné modely.

Podobné zariadenia sú inštalované na plynových sporákoch. Majú tiež vodnú lapač, ktorú je potrebné naplniť vodou pred položením jedla. Princíp ich práce je založený na zahrievaní spodnej časti varnej dosky. Keď sa žetóny zohrejú na požadovanú teplotu a začnú sa tlešiť, fajčenie sa začne.

Dôležité upozornenie: Plynový varič musí byť v prevádzkovom stave až do ukončenia fajčenia.

Smokehouse dymové horké fajčenie pre byt má nasledujúce výhody:

 • Počas prevádzky jednotka nevyžaduje zásah - všetku prácu, ktorú vykonáva sama.
 • Pre základňu sa používa iba vysoko pevná nehrdzavejúca oceľ.

Ako komínový komora by mala používať kapucňu alebo hadicu, ktorá sa ťahá cez okno.

 • Modely sú vybavené všetkými potrebnými - mriežkami a vekom, ako aj brikety.
 • Používanie plynu na ovládanie domáceho fajčiara vám umožňuje šetriť energiu a udržiavať čistotu prostredia.

Prečítajte si rovnaký článok o grilovacom grile okrem tohto materiálu.

Kompaktné rozmery a bezpečné podmienky používania umožňujú inštaláciu zariadenia priamo v izbách apartmánu a na balkóne. Varenie na nich nevyžaduje neustálu pozornosť, pretože udiareň bude pracovať pri určenej teplote na určitý čas.

Niektoré typy elektrických udírní umožňujú fajčenie teplej aj studenej.

Odporúčame, aby ste okrem tohto článku študovali aj materiál v elektrickej udiarenskej budove s vlastnými rukami.

Dôležité body pri výbere modelového udiarenského domu

Aby sa zabezpečilo, že správne dodržiavanie technológie prinesie len kvalitatívny výsledok, mali by ste venovať pozornosť nasledovným:

 • Bez ohľadu na to, aký je kompaktný udiarenský dom pre domáce fajčenie, musí byť medzi mriežkou a potravinami zabezpečený dostatok priestoru, ako aj steny.
 • Prístroj by mal mať ventilačný systém, napríklad špeciálne otvory.

Tip: Pri nákupe skontrolujte, či je kryt dostatočne pevný.

 • Malé udiarenské domy musia mať paletu.
 • Na uľahčenie obsluhy zariadenia pomôžu zariadenia, ako je termostat a automatický čistiaci systém. Prvá bude distribuovať teplo rovnomerne a druhá nielen zjednoduší aplikáciu, ale aj zvýši jej hygienu.

Video: prehľad udiarenského domu pre domáce použitie

Cena udírní hotového fajčenia pre byt bude závisieť od značky výrobcu, výrobného materiálu a zoznamu príležitostí, ktoré poskytuje. Z tohto dôvodu je možné určiť, ako často bude udiarenský priestor využívaný a aké dôležité je zjednodušiť jeho fungovanie, je možné zvoliť najlepšiu možnosť.

Výber udírne v byte

Je to dosť drahé kúpiť údené mäso alebo ryby v obchode, ale stále sa chcete hýčkať. Existuje východisko - domáce udiareň.

Pre mnohých sa zdá, že fajčiarsky stroj je masívny agregát, ktorý zaberá veľa priestoru a nie je možné inštalovať také "gizmo" ani na dvore. Pokrok však nekončí: domáce udiareň pre mnohých sa stalo skutočným nálezom, ktorý umožňuje pridávať nové recepty do menu bežnej domácej rodiny. Poďme sa rozprávať o tom, čo by malo byť udiarenské pre dom, a ako variť lahodné mäso a ryby v stenách bytu.

Ktoré udiarne nie sú vhodné na domáce fajčenie

Podľa spôsobu inštalácie sú vymenované dva typy dymu:

 • Mini udírne, ktoré sa ľahko montujú a demontujú.

Stacionárny udiarenský dom je ideálny pre domový dom pre tých, ktorí fajčia často a vo veľkom množstve. V stenách domu alebo bytu sa neodporúča inštalovať takéto zariadenie.

Princíp zariadenia bude:

Napriek podobným receptom na prípravu varenia spôsobmi teplého a studeného fajčenia, proces ich spracovania bude iný. So studeným fajčením je teplota dymu dostatočne nízka, takže jedlo sa pripravuje dlhšie - proces môže trvať veľa hodín a dokonca aj dní, čo je v miestnosti neprijateľné. Horké fajčenie je najpopulárnejšie medzi ľuďmi, ktorí nefajčia v priemyselnom meradle.

Dospeli sme k záveru: pre domáce použitie nie je vhodné pre stacionárne udiareň a udiarňu pre varenie produktov metódou studeného fajčenia. V stenách bytu alebo domu je lepšie používať mini fajčiar určený na horké fajčenie.

Udiareň na domáce použitie

Domáca udiareň - ako urobiť správnu voľbu

Poďme sa rozprávať o tom, čo by mal byť domáci udiarenský podnik a čo hľadať pri výbere správneho modelu.

Domáce udiareň je priestranný, tesne uzavretý kontajner, najčastejšie z nehrdzavejúcej ocele. Akékoľvek suroviny na výrobu dymu sú umiestnené na dne jednotky: môžu to byť piliny, štiepky, hobliny atď. Približne uprostred udiarenského domu je rošt, na ktorom sú umiestnené výrobky určené na varenie. Väčšina udírní je spravidla vybavená špeciálnymi paletami, ktoré sa vypúšťajú počas fajčenia, tukov a džúsov.

Výrobky sú položené na rošte

Na získanie dymu potrebného na fajčenie je potrebné zohrievať suroviny nachádzajúce sa v udiarenskom objekte podľa zdroja tepla:

 • tradičné udiarenské domy, ktoré sú inštalované na otvorenom ohni alebo (zriedkavejšie) iným zdrojom tepla;
 • elektrický, práca zo siete.

Samozrejme, doma môžete použiť tradičný typ udiarenskej jednotky malej veľkosti, umiestniť ju na plyn alebo dokonca na elektrický sporák.

Zdroj ohňa môže byť plynový alebo elektrický sporák

To však nebude po prvé úplne vhodné z hľadiska požiarnej bezpečnosti a po druhé, nie je to z praktického hľadiska veľmi praktické z hľadiska jednoduchosti použitia. Preto je v uzavretom priestore vhodnejšie používať elektrický udiarenský dom, pretože kuchynské spotrebiče by mali byť čo najkompaktnejšie, funkčnejšie a najbezpečnejšie.

Vodný lapač je nevyhnutným prvkom domácej udiarne

Vôňa a dym sú neodmysliteľnou súčasťou procesu fajčenia a pre mnohých ľudí je to prekážka, ktorá prestáva kupovať domáceho fajčiara. Výstupom je však: špeciálne pre použitie v uzavretých priestoroch sa vyrábajú jednotky vybavené hydraulickým tesnením.

Ide o špeciálny žľab umiestnený pozdĺž horného okraja stien udiarenského domu, do ktorého sa nalieva voda a je nainštalované veko. Tento dizajn neumožňuje vytekať dym, výstup pary je cez špeciálnu montáž vo veku, ku ktorému je potrebné pripojiť hadičku a vytiahnuť ju na ulicu, do vetrania alebo do digestora.

Výrobcovia ponúkajú udírne s rôznou funkcionalitou: môžu byť použité na fajčenie rýb, mäsa alebo tuku, alebo môžu byť univerzálne. Nepochybne každý má svoje obľúbené recepty na varenie údených produktov, ale skôr či neskôr budete chcieť vyskúšať niečo nové, takže je racionálnejšie kúpiť multifunkčný model hneď.

Zhrnutie uvedeného je možné poznamenať, že pre použitie v stenách bytu alebo domu je najvhodnejším univerzálny malý objemový elektrický fajčiar na horké fajčenie vybavený hydraulickým uzáverom.

Multivarca-udiareň: v čase s časom

Multivárka s funkciou fajčenia

Pre mnoho žien v domácnosti multivarki dávno stal nenahraditeľným nástrojom v kuchyni, a nie je divu, pretože pomáha realizovať pôvodnej receptúry lahodných a chutných jedál. Teraz s týmto zariadením môžete variť a fajčiť produkty!

K tomu musí byť multivarker vybavený vykurovacím telesom integrovaným do misy, ktorá vyzerá ako kolík, na ktorom je umiestnená malá kapacita. To je naplnené pilinami alebo malými hoblinami. Potom je všetko jednoduché: ohrievač je ohrievaný, drevo je spálené a dym, ktorý sa vytvára v hermetickej kapacite multivarky impregnuje produkty, ktoré sú v ňom umiestnené.

Výhody multi-fajčiarskeho udiarenského zariadenia sú zrejmé: ako kuchynské spotrebiče, toto zariadenie je veľmi funkčné, kompaktné a bezpečné. Existuje však nevýhoda - objem varených výrobkov je malý, ale pre tých, ktorí lovia a nelovia, ale niekedy si chcú vyskúšať recepty na údené jedlá, táto možnosť je celkom prijateľná.

Ak chcete zhrnúť, stojí za to povedať, že v dnešnom svete nie je nič nemožné - teraz môžete dokonca fajčiť mäso a ryby bez opustenia domova. A ak ste dosť chytí, aby ste si vybrali zariadenie, môžete vyskúšať množstvo jednoduchých receptov na varenie, ale neuveriteľne chutné údené produkty.

Ako urobiť udiarenský závod s vlastnými rukami, ak sú kresby a veľkosti

Údené ryby a mäso nie sú bez príčiny lahôdok - fajčenie umožňuje nielen dať výrobkom jedinečnú chuť a arómu, ale tiež výrazne predĺžiť trvanlivosť. Produkty z obchodu, bohužiaľ, nemôžu byť nazývané údené - pre ich masovú výrobu dlhú dobu s použitím koncentrátu "kvapalného dymu". V dôsledku toho sa chuť ukázala byť priemerná a ich použitie je úplne pochybné.

Môžete fajčiť úplne iný produkt: ryby, mäso a tuk, rovnako ako orechy, syry, zelenina a dokonca aj ovocie a bobule sú spoločné pre každého. Samozrejme, že potrebujú rôzne režimy: teplotu dymu a trvanie fajčenia, ako aj drevené lupienky, ktoré sa na tento účel používajú.

 • za studena, s miernym teplým dymom 30-50 ° C;
 • horúce, s teplotou dymu 70-120 ° C;
 • polovične horúce, pri teplote 60-70 ° С.
 • Čím je teplotný režim vyšší, tým rýchlejšie sa pripravuje mäso a ryby. Vytváranie fajčenia správnou teplotou je úloha vyriešená správnym dizajnom udiarenského domu.

  Podrobnosti o položení dlho spaľujúceho kachlí spaľujúceho uhlie nájdete tu.

  Tu vám poviem, ako používať technické špecifikácie na správnu voľbu kachlí na drevo.

  Jeho hlavným rozdielom je rozšírený komín, kde dymové plyny majú čas úplne spáli, škodlivé karcinogény sa usadzujú na stenách komína, a produkt sa podrobí fajčenia, svetlo obklopuje voňavý dym. Mäso po takejto liečbe sa môže skladovať niekoľko mesiacov, ryby - od troch do 12 týždňov.

  Na obrázku - tradičný fajčiarsky fajčiar, môže byť inštalovaný na mieste vo vidieckom dome. Rozmery sú ľubovoľné, preto sú na výkrese uvedené iba hlavné konštrukčné prvky.

  Upratovňa studeného fajčenia sa skladá z troch hlavných blokov: pec, fajčiarska komora a komín, ktorý ich spája. Pec môže byť z blokov, tehál alebo zváraná z kovu. Musí byť vybavená ľahko vyčistenou popolnicou - fajčenie niektorých výrobkov je niekoľko dní a popol musí byť odstránený počas pece.

  Výkon dymu je nastaviteľný, pri zapálení a na začiatku palivového dreva sa vyžaruje tmavý dym, ktorý môže poškodiť chuť údených produktov. Preto je pec vybavený tlmičom dymu, smerujúcim jeho tok buď do komína, alebo smerom von. Najčastejšie sa vyrába formou krytu pece.

  Na fotografii sa nachádza drevený sud, ktorý je vybavený odnímateľnými tyčami.

  Fajčiarska komora kvôli nízkej teplote môže byť vyrobená z čokoľvek, napríklad z kovu alebo dreva. Neodporúča sa používať porézne materiály, ako sú tehly - pohlcovanie dymu a po ukončení fajčenia vlhkosť tvoria zvyšky, ktoré časom nadobúdajú nepríjemný nepríjemný zápach.

  Najjednoduchšou možnosťou je kovový alebo drevený sud s otvorom na dne, do ktorého bude prúdiť dym. Je vybavený hákmi alebo mriežkami na umiestnenie výrobkov. Úloha veka sa zvyčajne hrá v mokrom pytlíku - drží dym v komore, zatiaľ čo absorbuje prebytočnú vlhkosť. Na fotografii je zobrazený príklad fajčiarskej komory vyrobenej z vrbového stromu pokrytého pľuvadlom.

  Zodpovedným momentom je zariadenie komína. Aj to ako fajčiarska komora by nemala byť z tehál, pretože absorbuje vlhkosť a škodlivé látky z dymu. Kov sa lepšie hodí, ale z toho je potrebné včas odstrániť kondenzát a sadze, inak sa s časom vytvorí zápach. Najlepšou možnosťou je komín vykopaný v zemi. Pôda nielen účinne ochladzuje dym, ale aj absorbuje kondenzát a mikroorganizmy obsiahnuté v pôde úspešne spracujú z neho karcinogény.

  Vytvorenie udiarenského domu s vlastnými rukami je pomerne jednoduché. Aby ste to dosiahli, je potrebné vybrať miesto s malým svahom s prirodzeným dymom. Na dne svahu je pec. Na svahu kopanie drážky, ktorá bude slúžiť ako komín. Na vrchu krytu s plechmi železa, a naleje vrstvu pôdy pre lepšiu tepelnú izoláciu. Komín je vedený do fajčiarskej komory, môže byť vyrobený rôznymi spôsobmi.

  Horké fajčenie je pomerne rýchly proces, od 15 minút až niekoľko hodín, v závislosti od veľkosti jednotlivých kúskov mäsa alebo rýb. Dym je teplejší, asi 100 ° C a nie je získaný z dreva, ale zo špeciálnych štiepok, takže dizajn fajčiarskeho fajčiara má svoje vlastné vlastnosti.

  • Po prvé, Pec sa nachádza priamo pod fajčiarskou komorou. Nie je nutné vyrábať drevo na drevo, je možné ho vyrobiť vlastnými rukami z plynového horáka alebo elektrického sporáka. Najdôležitejšie je ohriať dno udiarne na teplotu, pri ktorej začína trosenie čipov.
  • Fajčiarska komora v dymových komorách je zapečatená. Tým sa zabezpečí rovnomernejšie zahrievanie všetkých úrovní produktu - v udiarenskom objekte môže byť niekoľko a tiež umožňuje úplné používanie dymu, čím sa zabráni jeho úniku.
  • Niektoré modely palivového oleja majú veko s hydraulickým uzáverom. Tento vodný pas je v tvare písmena U pozdĺž obvodu komory, do ktorej je nalievaná voda. Okraje veka prichádzajú do tohto výklenku, čo vedie k bariére vzduchu zvonku a dymu zvnútra. Hydraulické tesnenie umožňuje nielen izoláciu komory, ale tiež znižuje množstvo karcinogénov v dyme.
  • Na jednej alebo viacerých úrovniach sú odnímateľné mriežky alebo tyče na zavesenie háčikov. Keď sú fajčené, dajú sa na jedlo. Môžete použiť grilovací gril s príslušnou veľkosťou, ak si pre nich vytvoríte vlastné ruky, podporuje z rohu a odreže rukoväť rukoväte.
  • Ďalšia povinná podmienka - tácky na zber šťavy a tuku. Ak odkvapkajú priamo na dno udiarenského domu, začne tuk spaľovať a výrobky získajú horkú a nepríjemnú chuť. Pre ryby, kvôli nízkej teplote spaľovania tukov, je najlepšie to urobiť s odtokom z komory. Paleta by mala byť tiež odnímateľná, musí sa pravidelne čistiť od trosiek.

  Výkres s možnosťami realizácie udiarenského zariadenia pre fajčenie horkou je uvedený nižšie.

  Prenosné mini udiareň s polokutánskym fajčením

  Vyššie uvedené stavby fajčiarov sú vynikajúce pre darovanie alebo vidiecky dom, ale nemôžu byť piknikom alebo rybolovom - sú príliš objemné. V politických podmienkach úspešne nahradia viečko mini-boxového oleja s vekom, ako na výkrese. To môže byť vyrobené s vlastnými rukami a používané ako v krajine, a dopravu v kufri auta do miesta odpočinku.

  Teplota v takomto udiarenskom zariadení je optimálne udržiavaná na 60-70 ° C, čo zodpovedá režimu pre fajčenie. Prípravky na takéto fajčenie sú krátke a trvanlivosť trvá približne tri dni.

  Konštrukcia mini-fajčiarskeho domu je jednoduchá: box s vekom, vybavený zásobníkom na zber tuku a mriežok. Čipy sa nalejú na dno, keď je dym umiestnený na oheň, začína sa tlešiť. Dym vyplní priestor fotoaparátu a výrobky sú rýchlo pripravené. Ak je to žiadúce, viečko môže byť vybavené vodným uzáverom a otvorom pre výstup dymu malého priemeru, ako na fotografii.

  Materiál na výrobu - oceľové plechy, lepšie ako nehrdzavejúca oceľ. Hrúbka by mala byť taká, aby sa pri zohrievaní nebrúhali steny udiarenskej komory, inak sa v dôsledku nerovnomerného zahrievania deformuje. Obvykle sa používa čierna oceľ s hrúbkou 2-3 mm, nehrdzavejúca oceľ - od 1,5 mm. V každom prípade mriežky musia mať nehorľavý povlak.

  Video: ako vytvoriť mini-fajčiarsky dom s vlastnými rukami.

  Palivové drevo a hranolky: ako si vybrať

  Záväzok údenia mäsa - správne vybrané palivové drevo. Je známe, že dym z rôznych druhov dreva má úplne inú chuť. Najjednoduchším spôsobom je použiť v tomto prípade zakúpené čipy a výber vhodných pre každý typ výrobkov:

  • jelša - univerzálne, vhodné na mäso, tuk, ryby a zeleninu;
  • dub - hlavne pre fajčiarske a červené mäso;
  • vŕba, breza - zver s osobitnou chuťou, napríklad losos alebo medveď, ako aj močiarové ryby;
  • čerešňa, jabloň - syry, zelenina, orechy a bobule.

  Náklady na výrobu udiarenského zariadenia sú zanedbateľné, môžete použiť improvizované materiály a zvyšky. Udiarenská miestnosť, ktorú ste si vyrobili sami a správne zvolený režim fajčenia, vám umožní pripraviť jedinečné lahôdky a prekvapiť rodinu a hostí.

  Pridať komentár Zrušiť odpoveď

  Používaním tejto stránky potvrdzujete svoj súhlas s používaním súborov cookie v súlade s týmto oznámením, pokiaľ ide o tento typ súboru. Ak nesúhlasíte s tým, že používame tento typ súboru, musíte správne nastaviť nastavenia vášho prehliadača alebo nepoužívať tento web.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  − 1 = 9