Komín z nehrdzavejúcej ocele

Komín z nehrdzavejúcej ocele - klasifikácia a požiadavky

Väčšina vykurovacích kotlov, sporákov a krbov potrebuje odvzdušňovať produkty spaľovania. Komínové rúry z nehrdzavejúcej ocele sú bezpečnejšie a spoľahlivejšie v porovnaní s azbestocementovými potrubiami a sú postavené oveľa rýchlejšie a jednoduchšie než tehly. Oceľové konštrukcie majú niekoľko výhod, ako predtým, než plast a keramických trubiek, ale malo by byť úplne zrejmé, pri výbere materiálu pre komín, ktorý nie je ideálny, a nerezovej ocele má určité nevýhody.

Komínové rúry sú vyrobené z kruhového alebo oválneho prierezu bez rohov, čo zabraňuje víreniu dymu. Majú hladké vnútorné steny, na ktorých sa zhromažďovanie sadzí objavuje len v minimálnych množstvách. Modulárny systém konfigurácie zahŕňa nielen rovné úseky jednovrstvových alebo sendvičových rúr, ale aj ďalšie prvky:

 • odpory, ktoré spájajú vývody z pecí alebo kotlov s hlavným systémom;
 • Kolená, ktoré menia smer komína a pomáhajú vyhnúť sa prekážkam;
 • revízia potrebná na rutinné alebo núdzové čistenie potrubia a ich zástrčky;
 • adaptéry, ktoré zabezpečujú spojenie výrobkov rôznych priemerov;
 • kužeľov nainštalovaných na koncoch potrubia;
 • deflektory zodpovedné za správny ťah, zabránenie vniknutiu nárazov vetra a vykonávanie do určitej miery dekoratívnej funkcie;
 • ističe iskier;
 • zberače kondenzátu atď.

Kovové komíny nepotrebujú základové zariadenie, pretože majú nízku hmotnosť. Sú inštalované na stojane alebo plošiny, ktoré sú podopreté špeciálnymi konzolami a prvky sú upevnené na steny pomocou svoriek. Ak sa komín nemôže inštalovať v budove, sendvičové moduly môžu byť vybraté z domu a upevnené na fasáde budovy. V tomto prípade sú umiestnené na ochranných krytoch.

Jedno-stenové a sendvičové rúry sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, ktorá zahŕňa:

Pri zložení zliatiny je každý z prvkov zodpovedný za určité vlastnosti hotového výrobku. Napríklad chróm zlepšuje antikorózne vlastnosti a titán a molybdén okrem toho neumožňujú tvorbu stupnice. Nikel zvyšuje plasticitu zliatiny a dáva jej viskozitu. V závislosti na percente niklu a chrómu v oceľovej rúrky sa líšia vo svojej schopnosti odolávať tepelné zaťaženie a odolnosť proti kyselín prítomných v spalinách.

Cena komína a možnosť jeho použitia závisí od kvality ocele.

Kvalitný komín s jednovrstvým a sendvičovým systémom nerezové rúry závisí od značky kovu a hrúbky steny výrobku. Ak je dom ohrievaný plynom, je dokonale dovolené použiť rúry s hrúbkou 0,5-0,6 mm. Pri prevádzke kotlov na kvapalné palivá je potrebná nehrdzavejúca oceľ s hrúbkou 0,8 mm a pre zariadenia na tuhé palivá, pece a krby - najmenej 1 mm. Štandardná priemer potrubia určuje štandardy v rozmedzí od 100 do 600 mm, a optimálna hrúbka izolačnej vrstvy sendvičových modulov považované za 40 až 50 milimetrov. Hoci pre rôzne regióny, prevádzkové podmienky a v závislosti od priemeru výrobkov sa ukazovatele môžu výrazne líšiť, čo samozrejme závisí od ceny potrubia.

1

Aké značky nehrdzavejúcej ocele sa najčastejšie používajú pri výrobe komínov?

AISI 202. Má vysokú odolnosť proti korózii pre kyslé a mierne agresívnom prostredí, rovnako ako schopnosť plastickej deformácie. Vlastnosťami tohto typu ocele sa nachádza v blízkosti triedy AISI 321 a AISI 304, ktoré sa stále častejšie používa pre komínové rúry.

AISI 304. To sa líši trochu znížený obsah v zliatine molybdénu a niklu, ocele v jeho vlastností je veľmi vhodný pre použitie v komíne v dôsledku prítomnosti na povrchu vrstvy oxidu, najmä preto, že cena trubiek stupeň nerezovej ocele AISI 304, je o niečo nižšia analógy.

AISI 316. Nebojí sa vplyvu vysokých teplôt a kyslého prostredia. Je považovaná za najlepšiu možnosť pre komíny inštalované na zariadeniach pracujúcich s kvapalným palivom kvôli zvýšenej odolnosti voči pôsobeniu kyslých zložiek oxidu uhoľnatého.

AISI 321. Je považovaná za najvhodnejšiu možnosť výroby komínov spolu s značkou AISI 316.

AISI 430. Nízky obsah uhlíka a zvýšený obsah chrómu. Zliatina feritických chrómov poskytuje pevnosť hotových výrobkov a ich vysoké antikorózne vlastnosti.

Výhody a nevýhody komínových oceľových rúrok

Komíny z nehrdzavejúcej ocele majú nesporné výhody:

 • valcový tvar a hladké vnútorné steny zlepšujú trakciu;
 • Žiaruvzdorná oceľ odoláva teplote vyčerpaného oxidu uhoľnatého v niektorých prípadoch až do 800 stupňov;
 • sendvičová konštrukcia neumožňuje tvorbu kondenzácie;
 • vnútorný povrch slabo reaguje na korozívne procesy;
 • izolácia čadičov zaisťuje bezpečnosť sendvičovej rúry, takže je možné umiestniť komín v blízkosti uzavretých konštrukcií vyrobených z horľavých materiálov;
 • Nízka hmotnosť a montáž modulov na princípe konštrukcia zaisťuje jednoduchú inštaláciu v krátkom časovom období, kvôli tomu, čo sa konečná cena pre stavbu komína je významne znížená;
 • jednostenné rúry (nie sendvičové) na opravu a vylepšenie starých murovaných komínov sa stávajú nenahraditeľnými. Po prvé, môžete to urobiť bez demontáže konštrukcie a po druhé - je ľahké prispôsobiť použité potrubie, takmer mimo prevádzky, novým podmienkam prevádzky;
 • pohodlie pri preprave a estetiku zabezpečené malými rozmermi modulárnych prvkov;
 • Prítomnosť revízií a hladké vnútorné povrchy umožňujú jednoduché čistenie;
 • nízke náklady na údržbu;
 • dlhé obdobie bezproblémovej prevádzky so správnou inštalačnou technológiou.

Nevýhody použitia komínsendvič nerezové rúry spájajú potrebu zariadenia nosnej konštrukcie v prípade montáže vysokých komínov, ako aj častú nekonzistenciu ich vonkajšieho vzhľadu s všeobecnou architektúrou konštrukcie. Ale otázka estetiky je jednoducho vyriešená. Mimo strechy oceľovej rúry je pokrytý materiálom pokrývajúcim strechu alebo prekrytie s tehálou.

Okrem tepelnej odolnosti, spoľahlivosti a pevnosti musia komíny spĺňať niektoré ďalšie podmienky uvedené v predpisoch. Napríklad vnútorný úsek potrubia musí byť v súlade s rozmermi pece. Hlavnou podmienkou je, že produkty spaľovania majú čas ísť von, inak miestnosť bude fajčiť. Táto situácia nastane pri malom priemere komína. Ale príliš veľký prierez povedie k zníženiu prievanu a kondenzácie na vnútorných stenách potrubia v dôsledku príliš pomalého pohybu horúceho dymu smerom nahor.

Zníženie ťahu nastane v prípade, že sa parametre prechodu tepla komínového potrubia ukážu ako vysoké. Výsledkom bude rýchle ochladenie oxidu uhoľnatého a tvorba kondenzátu, ktorý je charakterizovaný agresívnym prostredím. Takéto procesy povedú k zníženiu životnosti komína. Odborníci odporúčajú ušetriť na nákup sendvičových potrubí s menšou vrstvou tepelnej izolácie. Takáto šetrnosť v dlhodobom horizonte povedie k veľkým nákladom na konverziu komína a určitým ťažkostiam pri jej údržbe.

Výška komína hrá dôležitú úlohu. Zbytočne dlhé prevedenie zlepšuje trakciu v peci, ale nedovolí oxid uhoľnatý, aby sa rýchlo uniknúť von, pretože sa veľmi ochladí v hornej časti komína, bude brániť priebeh masy horúco. V dôsledku toho sa v miestnosti objaví dym.

Požadované vzdialenosti od úrovne pece až po vrchol komína a výška potrubia nad hrebeňom, parapetom a strechou sú špecifikované v príslušných regulačných dokumentoch.

Vnútorná časť odvodu spalín z nehrdzavejúcej ocele závisí od niekoľkých faktorov, bez započítania rozmerov pece:

 • od typu a kapacity pece alebo kotla;
 • od typu paliva;
 • z konfigurácie komínového systému a jeho umiestnenia;
 • z celkovej dĺžky potrubia;
 • počtu pripojených zariadení.

Priemer komína je určený presnými alebo približnými výpočtami pomocou existujúcich vzorcov a rôznych metód. Pri inštalácii zložitých vykurovacích systémov a pri riešení problémov s dlho spaľovacími pecami sa odporúča vyhľadávať odbornú pomoc. Nezávislý dizajn môže viesť k nesprávnym výsledkom, ktoré sa po inštalácii komína z nehrdzavejúcej ocele už ťažko opravia.

Výroba oceľových rúr musí vyhovovať súčasným normám a normám predpísaným v príslušnej GOST. Dokumentácia definuje sortiment, prevádzkové a akceptačné podmienky a povolené odchýlky. Výrobcovia sú povinní dodržiavať technické podmienky v procese výroby výrobkov s cieľom zabezpečiť ich kvalitu.

Na odstraňovanie nespálených plynov sa objavujú pri prevádzke plynových kotlov, kachlí, krbov a iných tepelných zariadení, komíny používajú. Sú vyrobené z rôznych materiálov, vrátane nerezových sendvičových rúrok. Ich pozitívne výkonnostné charakteristiky oceňujú mnohí domáci spotrebitelia.

Dnes výrobcovia ponúkajú kúpiť komíny z rôznych materiálov, medzi ktorými je osobitným miestom ohnivzdorná keramika. V porovnaní s tehál, nerezovou oceľou a azbestovým cementom má niekoľko nepopierateľných výhod. Ale vysoká cena keramických komínov neumožňuje ich používanie na celom mieste.

Komíny a ich inštalácia. Vlastnosti nerezových kanálov

Inštalácia akéhokoľvek vykurovacieho systému kotla, krbu, kachlí atď., Ktorý pracuje na kvapalných, pevných alebo plynných palivách, nevyhnutne vyžaduje organizáciu spôsobov odvádzania produktov spaľovania. Najbežnejším a prijateľným riešením tohto problému je inštalácia ručného nehrdzavejúceho komína. Takéto potrubia spĺňajú požiadavky noriem a umožňujú rýchlu inštaláciu systému odsávania dymu v kotolniach.

Komíny z nehrdzavejúcej ocele sa používajú na odvádzanie produktov spaľovania z pecí, krbov a kotlov

Výhody komínov z nehrdzavejúcej ocele

Komíny z nehrdzavejúcej ocele majú niekoľko výhod:

 • dlhá životnosť;
 • vysoká pevnosť;
 • možnosť zaviesť systém akejkoľvek zložitosti;
 • multifunkčnosť;
 • nízke náklady.

Komíny z nehrdzavejúcej ocele pre krby alebo kachle sú odolnejšie ako murované komíny. Tie sú veľmi náchylné na kolísanie teploty, čo vedie k ich zničeniu. Komín z nehrdzavejúcej ocele je odolný proti korózii. Výrobky z ocele nie sú ovplyvnené vysokou vlhkosťou alebo suchým vzduchom, vysokými teplotami, chemicky agresívnym prostredím.

Pri komínovom systéme z nehrdzavejúcej ocele je charakteristická modulárna konštrukcia, ktorá v prípade potreby jednoducho nahradí vašimi vlastnými rukami akúkoľvek časť konštrukcie. Montáž komínov z ocele sa realizuje pomocou špeciálnych ohybov. Vďaka týmto prvkom je možné obísť inžinierske bloky alebo architektonické štruktúry.

Komíny z nehrdzavejúcej ocele sú praktickejšie a spoľahlivejšie ako tehly, môžu byť použité v domoch rôznych typov konštrukcie

Pri inštalácii komína z nehrdzavejúcej ocele vlastnými rukami je možné posúvať os potrubia v ľubovoľnom smere bez zmeny polohy kotla alebo krbu. Kruhová časť komína z nehrdzavejúcej ocele znižuje intenzitu spaľovacích produktov usadzujúcich sa na jej vnútornom povrchu. Takéto potrubia menej vyžadujú čistenie.

Pri inštalácii komínov z nehrdzavejúcej ocele sa používajú tri možnosti:

Jednovrstvový komín z nehrdzavejúcej ocele má hrúbku 0,6-2 mm. Má nízke náklady, ale zároveň obmedzený rozsah.

Venujte pozornosť! Takéto komínové potrubie z nehrdzavejúcej ocele sa môže používať iba v izolovaných miestnostiach.

Významný rozdiel v teplote z vonkajšej a vnútornej strany vedie k prebytku nosičov energie a hojná tvorba kondenzátu ovplyvňuje celkovú produktivitu a prevádzkovú dobu vykurovacieho systému.

Najvhodnejšie pre komín je hladké kruhové potrubie

Na usporiadanie krivkových prechodov sa používajú vlnité rúrky pre komíny z nehrdzavejúcej ocele. Takéto výrobky z iných materiálov nie sú vždy dostatočne pevné a tepelne odolné. Vlnitá rúrka z nehrdzavejúcej ocele odoláva teplote 900 stupňov a účinne odstraňuje produkty spaľovania plynového spotrebiča, kotla, krbu, kachlí na iných typoch paliva.

Najrozšírenejšou rúrkou z nehrdzavejúcej ocele pre komíny sú sendvičové systémy. Ich inštalácia môže byť vykonávaná vlastnými rukami vnútri aj mimo miestnosti. Rúrka má medzi vonkajším a vnútorným nerezovým povlakom špeciálnu vrstvu nehorľavého materiálu. Má vysokú tepelnú izoláciu. Často je táto vrstva vyrobená z minerálnej vlny.

Stupeň ocele používaný pre nehrdzavejúce komíny ovplyvňuje výkonnosť výrobku.

Sortiment prvkov pre komín

Diely z nehrdzavejúcej ocele pre komíny sú rôzne v sortimente a možnostiach. S ich pomocou môžete vykonať inštaláciu systému takmer akejkoľvek štrukturálnej zložitosti.

Ak chcete nainštalovať komín, potrebujete potrubia a prvky na ich pripojenie

Priame nehrdzavejúce potrubia pre komíny majú dĺžku od 33 do 100 cm. Pre všetky z nich je charakteristický zvonový kĺb, ktorý nevyžaduje ďalšie prvky. Koleno (koleno) 45 ° sa používa, ak je potrebné odvrátiť smer komína vo vertikálnej časti. Kohútiky 90 ° sa často používajú na prechod z horizontálnej krátkej časti vykurovacieho zariadenia na základnú časť komína z nehrdzavejúcej ocele.

Pri montáži kolektora kondenzátu alebo pri použití dvoch vykurovacích jednotiek, keď sú pripojené k spoločnému komínovému systému, je namontovaný t-kus v uhle 45 alebo 87 °.

Dôležité! Pripojenie dvoch zariadení k jedinému systému si vyžaduje osobitnú koordináciu monitorovacích orgánov.

Inštalácia kolektora kondenzátu je potrebná na uvoľnenie komína z nehrdzavejúcej ocele pred vlhkosťou a je vyrobená v spodnej časti hlavného vertikálneho úseku. Revízne prvky sú určené na čistenie a pravidelné monitorovanie systému spalín kotlov.

Inštalácia komína z nehrdzavejúcej ocele zahŕňa používanie jeho horných častí - iskrový chránič, kapucňa, nepremokavá sukňa, ako aj špeciálne prvky na prechod cez podlahy, strešné krytiny, steny.

Komín, ktorý je nasmerovaný na strechu, je vybavený ističom iskier

Komínová inštalácia z nehrdzavejúcej ocele

Po dokončení konštrukcie, obložení komínov pre kotolne z nehrdzavejúcej ocele, zarovnanie okruhu s monitorovacími telesami a nákup potrebných častí, môžete začať inštalovať systém sami.

Pri inštalácii komína z nehrdzavejúcej ocele by sa mali spoje potrubia ďalej spevniť tesniacim materiálom, ktorý dokáže odolávať teplotám až do 1 až 1,5 tisíc stupňov. To zabráni zníženiu ťahu a prenikaniu nebezpečných produktov spaľovania do miestnosti z kanála z nehrdzavejúcej ocele. Potrubia pre komíny sú vybavené špeciálnymi rozhraniami, takže ich spojenie nie je náročná úloha.

Komínové segmenty musia byť utesnené špeciálnym nástrojom

Ak sa inštalácia uskutočňuje interne s vlastnými rukami, venuje sa mimoriadna pozornosť priechodu nerezových rúrok pre komín cez podlahy. Niektorí výrobcovia vyrábajú predmety špeciálne na tento účel, ale v prípade potreby ich môžete urobiť sami.

Na zabezpečenie komínov vyrobených z nehrdzavejúcej ocele na vonkajšej stene sa používajú konzoly, ktoré sú vzdialené menej ako 2 m. Povinná je podpora v priechode kanála cez stenu a upevnenie kontrolného oddelenia.

Aby sa zabezpečilo dobré trakcia oceľového dymovodu výšky nerezové rúry by mal byť väčší ako 5 m. Horizontálny časti by nemala byť dlhšia ako 1 m. V prípade inštalácie s rukami v otvorenom priestore alebo kanála nie je vykurovanej miestnosti z nerezovej ocele, musí byť izolované komín. Ak komínová komora, pec alebo kotol prechádzajú cez strechu s prítomnosťou horľavých materiálov, musí byť nutne namontovaný istič iskier.

Pri spojení komína s prekrývajúcim sa horľavým materiálom je potrebné upevniť oceľový plech

Pri inštalácii systému vlastnými rukami je potrebné venovať zvláštnu pozornosť prechodu cez podlahy, steny, strechu. Ak nie sú kanály izolované a vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, komínové rúry by mali byť umiestnené vo vzdialenosti najmenej 1 m od prekrytia.

Dôležité! Je neprijateľné vykonať spojenie rúrok v hrúbke stien.

Minimálna prípustná vzdialenosť od stropu, steny, podlahy -. Ak je trubica 70 cm z nerezovej ocele pre komín prechádza strechou nehorľavý, je minimálna prípustná medzera medzi ním a prekrytie musí byť aspoň 13 cm.

Celkový počet závitov komína nie je väčší ako tri. Pri inštalácii komína z nehrdzavejúcej ocele vlastnými rukami nesmie byť priemer rúry menší ako výstup ohrievača.

Dôležité zásady pre inštaláciu komínov

Vlnitá rúrka z nehrdzavejúcej ocele môže byť použitá pre vnútorný a vonkajší komín, prechod z výtokovej rúry prístroja do hlavného kanála, oprava murovaného komína s ohybmi.

V komínových systémoch je dovolené použiť oceľové rúrky z vlnitej lepenky

Pri inštalácii vodorovného alebo šikmého úseku z vykurovacieho zariadenia alebo krbu sa potrubie nadvihne z prístroja. Tým sa zabezpečuje voľný pohyb produktov spaľovania cez kanál. Pri inštalácii vertikálnej časti komína sa do spodnej časti komína vloží ďalší oddiel potrubia.

Ak má strecha určitý uhol s horizontom, otvor pre nerezové rúry by mal byť eliptický alebo obdĺžnikový. Pri vykonávaní inštalácie je nutné, aby odvod spalín prechádzal približne stredne medzi stropnými nosníkmi a krokvami. Zvláštna pozornosť sa venuje požiadavkám na výšku nad strechou komínového rezu.

V prípade použitia kanála z nehrdzavejúcej ocele musí mať komínové potrubie vodotesnosť zhora, aby vlhkosť alebo atmosférické zrážky neprenikli do podkroví.

Kanály z nehrdzavejúcej ocele sú najvhodnejšou možnosťou pre systém spalín. Jeho inštalácia je jednoduchá, ak sú jasne splnené všetky požiadavky a odporúčania.

Páčilo sa vám materiál? Zdieľajte to so svojimi priateľmi!

Nerezová drážka pre komínovú inštaláciu: pravidlá výberu a inštalácie

Sendvičové komínové potrubie

Posudzovanie stavu a opravy kovových, tehlových a železobetónových komínov

Aká výška by mala byť v súkromnom dome komínové potrubie

Montáž komína z nehrdzavejúcej ocele vlastnými rukami: pravidlá a rady

Prechod z tehlovej rúry na jedinú oceľovú rúrku a "sendvič": ako sa to deje

Spustil som komín v kúpeľni od začiatku, vzal som jednoduchý komín a potopil som na koniec syzónu. Zavolal priateľovi, ktorý bojuje v tomto, vysvetlil, že existuje niekoľko dôvodov, napríklad, ak to nebolo oceľové spracovanie. A je to lepšie, keď je sendvič s vnútornou izoláciou. Je to skôr preto, že bolo potrebné prijať kvalitatívne potrubie

Nerezová oceľ pre komín, nie pozinkovaná. Povedal to v peci

uhlie je porušením pravidiel a rúra priniesla vyššiu teplotu, než by mohol odolať samostatný komín. Druzhban odporúča, aby sa modulárny komín, je ľahké zostaviť a orať bezchybne. Urobil som to, všetko funguje, odporúčam to všetkým ...

Sanya, ak nemáte na úrovni stavebných zručností, potom s inštaláciou komína môžu byť problémy, spôsobiť lepšie profesionálov. Áno, bude to stáť pekný penny, ale nebudú žiadne problémy. Keď som ešte býval v mojom dome, bol tu aj problém - strecha vytekla do dažďa, kde vytiahol komín a z potrubia vnikol do domu. Chlapci rýchlo odstránili všetko a netrvalo veľa.))) Ja, ako nesportovný intelektuál, dokonca aj po schodoch do podkroví

nemusel! Zapožičanie prenájmu, aj keď ste jednoducho dali rúrky z nehrdzavejúcej ocele do kúpeľa.

Vo všeobecnosti nemôžete znížiť všetko na svoje vlastné skúsenosti. Stáva sa, že zostava je vysoko kvalitná a rúrka z nehrdzavejúcej ocele pre komín je lacná, aj keď vám predajca povedal, že je pevná, nemčina, všetko je super! SchA stoiko falzifikáty, najmä keď si kúpite na trhu, suseda stratil, chcel ušetriť, a dvakrát pod kotlom potrubia kúpil na zámku po dobu 3 rokov. Len megamarket konštrukcie!

Nedávne komentáre

 • Zhanna Gorokhova na záznam Galvanizované oceľové rúrky: výhody a vlastnosti
 • Zhanna Gorokhova zaznamenáva potrubie s izoláciou PPU OC: rozmery a charakteristiky
 • Andrew Počkajte na rekord Sandwich komínové trubice: rozmery, dizajn, rady pri výbere
 • Požiar a ľad na nahrávanie Sendvičové komínové rúrky: rozmery, dizajn, rady pri výbere
 • Sneh na záznam Sandwich komínové potrubie: rozmery, dizajn, rady pri výbere
 • Borisovič zaznamenáva sendvičovú komínovú trubicu: rozmery, dizajn, rady pri výbere
 • Andrew Počkajte na rekord Sandwich komínové trubice: rozmery, dizajn, rady pri výbere
 • Olya na záznam Potrubie vlnité z nehrdzavejúcej ocele pre vykurovanie: aplikačné funkcie
 • Dmitrij Poshtarenko nahráva hliníkové potrubie. Oválne a kruhové tvary
 • Maksimushka zaznamenáva sací hadicu: typy, účel a použitie

reklama

Použitie materiálov stránok je možné, ak existuje aktívny odkaz na zdroj.

Konštrukcie a montáž nerezového komína krok za krokom

Čo charakterizuje dobrú kvalitu komína? Ekonomické spaľovanie paliva, rýchle ohrievanie vykurovacieho zariadenia a priestorov, ideálny ponor a žiadna kondenzácia. Inštalácia tohto komína by mala byť jednoduchá, on sám - trvanlivý, odolný, spoľahlivý a nenáročný pri údržbe. Takže vo väčšine prípadov tieto požiadavky spĺňajú nerezové komíny.

Takáto veľká popularita, ktorá sa v súčasnosti používa v komínoch vyrobených z nehrdzavejúcej ocele, je spôsobená značnou odolnosťou voči účinkom rôznych agresívnych látok uvoľnených počas spaľovania.

Aký je rozdiel medzi takým komínom? Nerezová oceľ je zliatina z ocele s určitým obsahom chrómu. Jeho vysoká antikorózna vlastnosť je zabezpečená fóliou oxidov chrómu vytvorených interakciou s kyslíkom. Na výrobu týchto rúrok sa používa materiál s rôznym percentom chrómu.

Nerezové ocele pre komíny ↑

 • 430 - používané na výrobu častí komína, ktoré pracujú v nízkoagresívnom prostredí, ako sú napríklad črevá.
 • 409 - titán obsiahnutý v tejto triede ocele umožňuje použiť pre vnútorné rúry ohrievačov tuhých palív (pece, sporáky, krby a iné).
 • 316 - prídavok molybdénu a niklu výrazne zvyšuje odolnosť voči kyselinám a tepelnú odolnosť ocele. Rúry vyrobené z nehrdzavejúcej ocele pre komín tejto značky sú optimálne pre použitie v zariadeniach na kvapalné palivá.
 • 304 - jeho vlastnosti, tento typ ocele je podobný ako predchádzajúce, ale líšia sa s nízkym obsahom niklu a molybdénu aditív, ktorá ich robí trochu lacnejšie.
 • 316Ti, 321 - tieto triedy sú považované za univerzálne, vyrábajú rúry, ktoré sú schopné odolávať teplotám až do 850 ° C. Komíny vyrobené z tejto ocele sa vyznačujú vysokou tepelnou odolnosťou, odolnosťou voči kyselinám a vynikajúcou ťažnosťou.
 • 310S - rúry sú najviac tepelne odolné (viac ako 1000 ° C), silné a odolné.

Komfort komínov z nehrdzavejúcej ocele je spojený so širokou škálou komponentov prítomných na stavebnom trhu.

Základné prvky a ich charakteristiky ↑

 • V priamej časti môže byť dymové potrubie 33 cm, 50 cm a 100 cm dlhé. Toto je hlavný prvok, ktorý vyžaduje inštaláciu komína z nehrdzavejúcej ocele. S inými prvkami sú priame a navzájom prepojené časti spojené pomocou metódy zásuvky - bez ďalšieho upevnenia.
 • Kolená 45 ° je dve rúrky zvárané pod uhlom 45 °. Použite tento prvok na zmenu uhla sklonu dymu. Môže byť použitý na vertikálnych i horizontálnych úsekoch.
 • Lanko 90 ° je univerzálny prvok. Sú to rotačné prvky (4 kusy), ktoré menia uhol sklonu v rozsahu 0 ° - 90 °. Používajú sa pri pripojení prípojky kotla k hlavnému výstupnému kanálu a pri zmene jeho sklonu. Pri ostatných prvkoch je koleno spojené metódou potrubia.

 • Tlmiče 87 ° a 45 ° - odvádzajte výfukové plyny do komína a zabezpečte možnosť servisu s odpojením kondenzátu. Princíp spojenia so zvyšnými prvkami je "potrubie do potrubia".
 • Revízia - je určená na kontrolu a čistenie komína zo sadzí. Je umiestnený pod odpuzkom na základni vertikálneho kufra.
 • Kolektor kondenzátu - určený na vypúšťanie kondenzátu z potrubia, je inštalovaný pod odpal.

Okrem materiálu, ktorý sa používa na výrobu rúrok, existuje množstvo ďalších charakteristík, ktoré určujú kvalitu systému odsávania dymu.

 • Hrúbka. Podľa európskych pravidiel, v prípade plynného paliva, jeho hodnota by nemala byť menšia ako 0,5-, 6mm, kvapalina - 0,8 mm, krbové kachle, krby a kotly na tuhé palivá - 1 mm.
 • Výška, priemer a ťah. Tieto parametre sú silne vzájomne prepojené. Výška a prítlačná sila, priemer úseku a výška atď. Musia byť navzájom prepojené.
 • Formulár. Čím menej výčnelkov bude mať, tým lepšie, pretože sa na mieste projekcie alebo ohybu akumuluje dym alebo dym. Optimálne zvážte valcový komín z nehrdzavejúcej ocele.

V prípade tehlového kanálika obdĺžnikového tvaru sa v niektorých prípadoch používajú oválne štruktúry. Tiež sa nazývajú elipsoidné. Kvôli zaobleným rohom sa nezachytávajú sadze a nedochádza k víre spalin.

Výrazne zjednodušuje a znižuje náklady na inštaláciu systému s neštandardne rovnou trajektóriou - zvlnenie. Bez poškodenia konštrukcie a materiálu môže pracovať v podmienkach pomerne vysokej teploty, rádovo 900 °: účinne odstraňuje spaľovacie produkty z plynu, ako aj zo zariadení na pevných a kvapalných palivách. Flexibilný komín má svoj dizajn podobný hliníku, ale výrazne prevyšuje jeho vlastnosti.

Možnosti systémov extrakcie dymu na zariadení ↑

V súčasnosti sa modulárne systémy na odsávanie dymu stali najrozšírenejšími. Umožnili významne zmeniť inštaláciu sendviča z nehrdzavejúcej ocele z nehrdzavejúcej ocele, zjednodušiť ho a urýchliť.

Modulárny princíp montáže spočíva v zariadení na poklepanie na pripojenie jednotlivých prvkov - sú pripojené k zásuvke a upevnené. Vzhľadom na veľký výber spojovacích častí nie je možné myslieť veľa o inštalácii systémov s neštandardnou komplexnou konfiguráciou. Problémy odvodnenia kondenzátu a čistenie systému sú riešené paralelne.

na komínových jednokotónových komínoch vyrobených z nehrdzavejúcej ocele

Jednotlivé stenami komíny (jeden obvod) z ušľachtilej ocele (mono-systém) - neizolované prevedenie komín, ktorej steny majú hrúbku 0,6 mm, pracovná teplota - 450 ° C Zvyčajne sa používajú vnútri budovy. K tejto kategórii patrí vlnitá lepenka.

Dvojkruhové (termosety) - majú dvojitú (v spoločných vykurovacích systémoch trojitú) stenu a medzi nimi je otepľovací materiál. Teplý spalín z nerezovej ocele, ktorý prevádzkuje v teplote v rozsahu až do 500 ° C, ako tepelný izolátor používa čadič tesnenia pri vyššej - husté čadičového vlákna bez spojív.

Pre správny výber izolácie je dôležité vedieť, aký bude odchádzajúci systém: externý alebo interný.

↑ Inštalujeme nerezové komíny podľa všetkých pravidiel

 • Prvá etapa montážnej schémy je prípravná.

Pred montážou sú švy vnútri rúry z nehrdzavejúcej ocele pre komín ošetrené špeciálnym tesniacim materiálom. Bez ohľadu na to, aký kvalitný je zvárací alebo valcovací kov, nemôže zaručiť 100% tesnosť. Na vonkajšej strane sa tento postup nevykonáva.

flexibilný komín je nepostrádateľný v nízkopodlažných konštrukciách

 • Montáž komína je vykonávaná "zdola nahor" od ohrievača až po komín na streche. Rúrkové väzby sú zostavené postupne, to znamená, že každý ďalší je vložený do predchádzajúceho. Toto je najlepší spôsob ochrany izolácie pred kondenzáciou. Hĺbka dýzy by mala mať aspoň polovicu vonkajšieho priemeru rúr.

 • Pracovné kĺby spojov sú upevnené pomocou špeciálnych svoriek (sú často súčasťou balenia). Každých 1,5-2 metrov je oceľová rúrka pripevnená k nosným konštrukciám pomocou konzol. Pri odpalištiach a ohyboch použite samostatné zátvorky.
 • Pre pohodlie čistenia systému je na spodku systému inštalovaná odnímateľná časť alebo dvere.

Toto je schéma, pomocou ktorej je komín vyrobený z nehrdzavejúcej ocele. Video jasne ukazuje všetky nuansy inštalácie v praxi.

Prečítajte si viac o téme:

Obrázky uverejnené na našich webových stránkach sú prevzaté z otvorených zdrojov. Ak ste autorom obrázku, kontaktujte nás prostredníctvom kontaktného formulára a my sa pokúsime rýchlo vyriešiť tento problém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

12 − 9 =