Tekuté sklo pre hydroizoláciu

Tekuté sklo pre hydroizoláciu

Je známe, že na ochranu pred škodlivými prírodnými faktormi sa používajú rôzne hydroizolačné materiály: zrážky, vlhkosť. Tekuté sklo má veľa výhod oproti ostatným zlúčeninám, z ktorých jedna je všestrannosť v aplikácii.

Látka obsahuje kremičitany draselné a sodné. Tekuté sklo je podobné administratívnemu lepidlu, pričom rozdiel je v malých detailoch (hydroizolácia obsahuje modifikátory, ktoré zlepšujú určité vlastnosti látky). Tekutá hydroizolácia betónu je modifikátor, ktorý zlepšuje jeho pevnostné vlastnosti, zabraňuje absorpcii vody. V modernej konštrukcii sa látka používa na:

 • ochrana proti povrchom s cementovou maltou (zatiaľ čo sa sklo nanáša v niekoľkých vrstvách a vyplní póry betónu);
 • príprava cementovej malty na úpravu bazénov, ochranu proti vlhkosti rôznych švov (zmes nadobúda hydroizolačné vlastnosti a rýchle sady);
 • modifikácia rôznych druhov betónu (po vysušení sa tento materiál stáva veľmi trvanlivým a má vynikajúce hydroizolačné vlastnosti).

Zloženie a vlastnosti tekutého skla

Výroba látky používa tie isté prvky, ako pri výrobe obyčajného skla: kremičitany sodné a draselné. Okrem podobného zloženia, materiály preberajú približne rovnaký výrobný proces. Existujú dva spôsoby, ako vytvoriť vodotesné sklo pre hydroizoláciu:

 1. Odstraňovanie piesku a sódy z pečiva pod vplyvom vysokých teplôt.
 2. Účinok draslíka, lítia a sodíka na kremičitý materiál. V tomto prípade látka podlieha konštantnému zahrievaniu.

Ako urobiť vodotesnosť pomocou kvapalného skla

Pred vykonaním akejkoľvek hydroizolačnej práce je potrebná kvalitná príprava povrchu na aplikáciu ochranného materiálu. Akékoľvek znečistenie alebo prach neumožní, aby sa látka pevne prilepila na ošetrovaný povrch. Potom sa hydroizolácia uskutočňuje v nasledujúcom poradí:

 1. Pomocou valčeka / kefy sa impregnácia nanáša na povrch konštrukcie.
 2. Druhá doba spracovania materiálu by mala byť po pol hodine po prvej procedúre. Je mimoriadne dôležité, aby sa nepoužívali medzery pri aplikácii hydroizolácie. Je potrebné pokúsiť sa pokryť cement alebo drevo čo najrovnomernejšie.
 3. Potom, čo potrebujete pripraviť ochrannú vrstvu. Na tento účel je potrebné vyrobiť bežnú cementovú maltu na omietanie a potom ju zriediť kvapalným sklom v rovnakých pomeroch. Takáto zmes sa rýchlo vysychá, zriedi a potom sa aplikuje veľmi rýchlo av malých častiach. Naneste omítku na steny alebo podlahu špachtľou.
 4. Posledná etapa je otepľovanie. Na tento účel použite akýkoľvek dostupný materiál: polystyrén, čadičovú vatu,

Ako používať kvapalné sklo na hydroizoláciu

Napriek rôznorodosti moderných hydroizolačných materiálov sa tekuté sklo stále aktívne používa na ochranu studní, bazénov, krbov, kachlí, stien, podláh, drevených konštrukcií. Pokyny na prácu s týmto materiálom sú veľmi jednoduché, ale mali by ste vedieť, ako pripraviť a bezpečne aplikovať riešenie. Tekuté sklo pre hydroizoláciu je možné používať rôznymi spôsobmi v závislosti od typu práce.

Tekuté základové hydroizolácie

Jednoduchým a jednoduchým spôsobom ochrany základov pred vlhkosťou je použitie tekutého skla. Táto látka sa získa zmiešaním soľného roztoku so sódom a kremičitým pieskom. Roztok sa vypaľuje, aby sa získali vo vode rozpustné kryštály kremičitanu vápenatého a sodíka. Výsledné suroviny sa rozpúšťajú vo vode, je dôležité zohľadniť pomery na dosiahnutie požadovanej hustoty.

Tekuté sklo pre podlahy a základy sa používa v prípadoch, keď je použitie iných riešení nepraktické. V úlohe samostatnej hydroizolačnej vrstvy nemôže silikát sodný vyčnievať, ale pri interakcii s cementom vyplňuje póry silného materiálu a vytvára tenkú ochrannú vrstvu odolnú voči vlhkosti a vode. Často používa také riešenie pre podlahové potery. Ako pracovať s tekutým sklom:

1
 • Povrch, ktorý vyžaduje hydroizoláciu, je čistený od mastných škvŕn a nečistôt;
 • Betón je starostlivo čistený štetcom, čím sa otvoria póry materiálu;
 • Hotová kompozícia je potiahnutá vrstva vrstvou pomocou širokej kefy (sú potrebné 3 vrstvy, interval je pri aplikácii pol hodiny alebo viac);
 • Povrch podkladu je vysušený, po ktorom je možné spustiť vodotesnosť valcového tesnenia.

Krytie pivničiek a podkroví s kvapalným sklom

Spracovanie kvapalného skla v priestoroch, ako sú pivnice alebo pivnice, je podobné procesu silikifikácie betónových konštrukcií. Keďže tento materiál má vysoký stupeň ochrany proti vode, môže byť použitý ako vo vnútri budov, tak aj na ulici. V tomto prípade bude dokonca aj značná spotreba skla lacná, pretože materiál má relatívne nízku cenu. Hydroizolácia pracuje rýchlo a životnosť ochrannej vrstvy je veľmi veľká.

Tekuté sklo pre drevo a betón poskytuje ošetrenej ploche vynikajúce vodotesné vlastnosti, navyše vďaka kryštalickej štruktúre kompozície zostáva dlhodobo parotesné. Pri vnútornej práci sa sklo pridáva do roztoku cementu. Pri príprave takejto zmesi potrebujete až 10 litrov cementu a len 1 liter hydroizolácie. Externé práce vyžadujú prípravu iného materiálu: piesok, cement a vodné sklo sa odoberajú v pomere 3: 3: 8. Zároveň by voda nemala byť vyššia ako 25% celkovej hmotnosti roztoku.

Ošetrenie tekutými sklenenými miskami alebo studňami

Hydroizolácia pre studne a bazény je nevyhnutná. Tieto konštrukcie sú zvyčajne konštruované s použitím konkrétnych prvkov. V tomto prípade sa ich kĺby bez riadneho spracovania postupne rozpadnú pod pôsobením skokov vody alebo teploty. Výsledkom je, že bazén / studňa začne prúdiť vodou. Tekuté sklo pre hydroizoláciu môže spoľahlivo chrániť konštrukciu pred zničením a výrazne predĺžiť jej životnosť. Ako zaobchádzať s bazénom alebo studňou s hydroizolačným činidlom:

 • vyčistiť povrch konštrukcie z akýchkoľvek vrstiev;
 • roztok zmiešajte zmiešaním kvapalného skla s cementom a jemným pieskom (8: 3: 3);
 • Stitch švov s pripravenou zmesou pomocou špachtle alebo použiť lano impregnované touto zlúčeninou (musí sa jednoducho vtlačiť do drážok pomocou kladivka);
 • pokryte štruktúru roztokom pomocou štetca.

Ako si vybrať vodotesné sklo pre hydroizoláciu

Napriek obrovskému počtu výrobcov, ktoré ponúkajú tekuté sklo, nie je žiadny rozdiel v jeho zložení, takže výber konkrétnej značky je pre každého kupujúceho súkromný. Nemyslite si, že čím je materiál drahší, tým je lepšie, pretože všetky navrhované zmesi na hydroizoláciu majú podobné vlastnosti. Takže výber by mal byť založený výlučne na druhu skla, ktorým je draslík a sodík. V tomto prípade má každý druh určité ekvivalenty plusov a mín. Kedy vybrať tento alebo ten nástroj:

 • Zlúčenina sodíka je ideálne vhodná na spracovanie stavebných objektov;
 • Zmes draslíka sa používa ako základ a podlaha, pretože je viac viskózna.

Ceny za hydroizolačné služby s kvapalným sklom

Náklady na práce sa líšia v závislosti od použitých materiálov, zložitosti / rozsahu práce, prenajatej brigády. Minimálna cena služby je 200-300 rubľov na 1 km štvorcový. m ošetreného povrchu. Vodonepriepustnú kompozíciu je možné zakúpiť v internetovom obchode a objednať doručenie do domu. Okrem toho môžete požiadať o tento účel v akejkoľvek stavbe. Približné ceny za hydroizoláciu sú uvedené v tabuľke.

Hydroizolácia s kvapalným sklom: inštrukcia

Tekuté sklo sa dnes aktívne používa v stavebníctve, čo je spôsobené mnohými pozitívnymi vlastnosťami tohto materiálu, medzi nimi:

 • odolnosť proti vlhkosti;
 • chemická inertnosť;
 • požiarna odolnosť;
 • nízka tepelná vodivosť;
 • neprítomnosť toxicity.

Prečo si vybrať vodné sklo

Okrem iného má tekuté sklo výbornú priľnavosť k väčšine povrchov. Materiál má antiseptický účinok a vykazuje odolnosť proti oderu počas prevádzky. Táto kompozícia je charakterizovaná antikoróznymi vlastnosťami a rovnomerným odporom proti vetru.

Hydroizolácia pomocou tekutého skla je najbežnejšia ako použitie kompozície ako zložky. V čistej forme sa materiál používa menej často. V procese výroby je zmes kremenného piesku vypálená sóda a rozdrvená, čo umožňuje získať produkt, ktorý po rozpustení vo vode.

Na vytvorenie spoľahlivej bariéry proti vode je povrch pokrytý tekutým sklom v dvoch vrstvách, z ktorých každý musí byť dobre vysušený. Táto metóda sa nazýva mazanie a navrhuje ďalšie nanášanie hydroizolačných valcových materiálov. Hydroizolácia pomocou kvapalného skla sa často používa, keď je potrebné utesniť švy a praskliny v betónových blokoch a základoch. Súčasne sa do cementovej zmesi pridáva kvapalné sklo sodné, dodatočne sa na jeho prípravu používa voda a cement.

Hydroizolačná zmes sa používa v objeme 50 g na 1000 g cementu. Na každých 10 g skla by sa malo pridať asi 150 g vody. Zmes by mala byť pripravená v malom množstve, aby ju použila v krátkom čase, pretože rýchlo zamrzne.

Hydroizolácia pomocou tekutého skla môže byť vykonaná na základe inej technológie, ktorá zahŕňa pridanie zmesi do betónu na ďalšie nalievanie základov. K tomu je potrebné pripraviť nasledujúce zložky:

Tekuté sklo sa pridáva v objeme 5% z celkovej hmotnosti. Predbežne je potrebné všetko pripraviť na nalievanie základov, preto sa vykonávajú výkopové práce, nastoľuje sa debnenie a položí sa kostra výstuže. Piesok sa zmieša s cementom, kvapalné sklo sa rozpustí vo vode a potom sa zložky zmiešajú a zmiešajú. Po doplnení sutiny by ste mali okamžite začať nalievať základy.

Hydroizolácia studne a bazénu

Hydroizolácia pomocou kvapalného skla môže zahŕňať prácu v oblasti studní a nádrží. Kompozícia je vhodná pre vonkajšiu a vnútornú hydroizoláciu. V druhom prípade sa zmes aplikuje niekoľkými vrstvami na stenách a podlahe bazénu. Predbežne je potrebné spracovať všetky prehĺbenia a kĺby. Tento prístup umožňuje dosiahnuť vynikajúce tesnenie.

Pri vykonávaní vonkajšej práce pôsobí kvapalné sklo ako súčasť betónu a spoľahlivo chráni bazén pred vplyvom podzemných vôd a zabezpečuje pevnosť podkladu. Hydroizolácia studní pomocou kvapalného skla umožňuje prípravu zmesi tekutého skla, cementu a piesku, ktoré sú spojené v rovnakých častiach. Výsledný roztok by mal byť spracovaný kĺby a švy a po a zvyšok povrchu. Aby sa dosiahol väčší účinok, steny studne sú predbežne pokryté kvapalným sklom.

Majitelia súkromných domov so suterénami čelia problémom prieniku vody cez švy do prízemia. Skvelým riešením tohto problému je použitie roztoku kvapalného skla na hydroizoláciu. Ak prúdia švy, musia sa v prvom stupni očistiť od prachu a nečistôt. Potom sa pripraví opravná zmes kvapalného skla a portlandského cementu v pomere 1 až 20. Do zmesi sa pridá voda v takom množstve, že sa získa konzistencia hustého kysnutého krému.

Zmes sa umiestni do švíkov a trhlín, povrch sa rozmieša s vodou pomocou kefy. Po 24 hodinách sa má liečba vykonať pomocou tekutého skla. Ak sú betónové steny mokré, spracujú sa podľa tej istej technológie, ale vrstva by mala byť silnejšia a hustejšia. Je dôležité mať na pamäti, že kompozícia je pripravená v malých množstvách, aby mohla byť použitá v čo najkratšom čase.

Ďalšie pokyny na použitie vodného skla

Hydroizolácia betónu pomocou kvapalného skla môže byť vykonaná štetcom alebo valčekom. Prvá vrstva sa nechá sušiť asi 30 minút. Potom môžete pokračovať k vytvoreniu nasledujúcej vrstvy. Je dôležité zabezpečiť rovnomernosť povlaku - nemali by sa vyskytovať žiadne ruptúry. Potom môžete začať používať ochrannú vrstvu. K tomu je pripravená cementová malta, ktorá sa používa na omietanie stien. Keď je roztok pripravený, pridajte do neho sklo a premiešajte.

Ďalším krokom je pokrytie povrchu zmesou. Dnes je používanie tekutého skla dosť bežné, musí sa študovať návod na jeho použitie. Takže roztok, ako doplnok, na ktorý bolo použité sklo, nemá zmysel re-zrieďovať, pretože materiál stráca svoje vlastnosti. Aplikácia malty sa zvyčajne vykonáva s tenkou vrstvou špachtle. Posledná etapa bude otepľovať, zvyčajne sa používa čadičová vata alebo polystyrén.

Recenzie o vlastnostiach tekutého skla

Skôr ako začnete používať materiál opísaný v článku, musíte sa lepšie oboznámiť s jeho charakteristikami. Je to kremičitan draselný alebo sodný. Lítiové kremičitany sa niekedy používajú, ale možno ich považovať za výnimku. Charakteristiky konečného produktu budú závisieť od zloženia. Podľa spotrebiteľov majú roztoky draslíka odolnosť voči chemickým a atmosférickým účinkom.

Ale ak kompozícia v procese prevádzky bude interagovať s minerálmi, je lepšie vybrať zmes na báze kremičitanov sodných. Tiež budú prispievať k rýchlemu tuhnutiu cementu. Pri interakcii sa tieto materiály dostanú do chemickej reakcie, počas ktorej sa tvorí hlinitan sodný. Tiež pôsobí ako katalyzátor procesu vytvrdzovania.

Spotrebitelia zdôrazňujú, že tekuté sklo, aplikácia, ktorej návod na použitie je popísaný v článku, získal takú popularitu aj kvôli vysokým schopnostiam lepenia. Takto sa sklo môže použiť na riešenie širokého rozsahu problémov. Pri kontakte s inými materiálmi sklo preniká a vypĺňa póry. Látka má vlastnosti ohnivzdornosti, neuvoľňuje nebezpečné látky a má antiseptické vlastnosti. Kupujúci však zdôrazňujú, že je stále dôležité vyhnúť sa kontaktu s pokožkou, pretože má medzi zložkami alkalických látok. Ak sa počas práce rozhodnete použiť materiál opísaný v článku, je dôležité prečítať si recenzie na hydroizoláciu pomocou kvapalného skla. Z nich môžete zistiť, že zmes má tiež nízku tepelnú vodivosť. Táto charakteristika je dôležitá pre tepelnú izoláciu v priemyselných podmienkach.

Pred začatím nanášania materiálu na povrch by sa mal zriediť vodou s pomerom 1 ku 2. Ak použijete túto konzistenciu, približná spotreba vodného skla pre hydroizoláciu bude 300 g na meter štvorcový. Aplikáciou zmesi "Glass Insulation9raquo; môžete zaobchádzať s oblasťami so zvetranou sadrou alebo nerovnomerným betónom. To vytvorí antiseptickú ochranu a posilní vrstvu.

Účinky na betónový povrch je možné vykonať rôznymi spôsobmi použitím určitých spôsobov aplikácie kompozície. Pred použitím kvapalného skla je potrebné povrch pripraviť, očistiť, zarovnať a odmastiť. Na impregnáciu betónu na malú hĺbku do 2 mm je potrebné použiť airbrush alebo kefu. Ak však plánujete poskytnúť hlbokú ochranu, aplikácia skla sa uskutoční v niekoľkých vrstvách, v tomto prípade bude možné impregnovať až 20 mm.

Je pozoruhodné, že pomocou kvapalného skla je možné vytvoriť podlahu, ktorá bude mať účinnú vrstvu hydroizolácie. Tieto ciele je možné dosiahnuť pri výstavbe betónových, ako aj cementovo-pieskových stierok na podlahách a v pivniciach domu. V roztoku bude potrebné len pridať sklo a výsledná kompozícia sa môže tiež použiť na antikoróznu úpravu. Zvlášť dôležité je hydroizolácia v prípade bazénov, kde môžete úplne chrániť pred únikom.

Je vodotesné sklo vhodné na hydroizoláciu?

Aby sa zabránilo škodlivým účinkom vody a vlhkosti, vyvinul sa veľký počet hydroizolačných materiálov. Medzi nimi nie je posledné miesto tekuté sklo. Nie je to tak dávno, objavený nástroj sa používa s mohutným a hlavným použitím v mnohých odvetviach. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam je kvapalné sklo vhodné pre hydroizoláciu stien, podlah, podlahových priestorov a podkrovných miestností. Používa sa na vybavenie bazénov, ochranu základov pred podzemnými vodami. Sú pokryté drevenými podlahami, stenami a stropmi. Je dôležité, aby kvapalné sklo malo dobré antiseptické vlastnosti, ktoré chránili povrch pred hubami a plesňami.

Samozrejme, pred vykonaním práce je potrebné povrch pripraviť: čistenie nečistôt a starostlivé odstránenie zvyškov starého náteru. Povrch by mal byť čo najrovnejší, bez trhlín, triesok a iných defektov.

Izolácia by mala poskytnúť spoľahlivú ochranu proti vode, vydržať veľké dynamické a hydrostatické zaťaženie. Je dôležité, aby bola hydroizolačná vrstva elastická a tenká. Povlak by mal vyplniť póry a trhliny. Hydroizolačný materiál musí mať antiseptické vlastnosti a vysoký stupeň adhézie.

Hydroizolácia tekutého skla v suteréne a podkroviach

Práca na povlaku tekutého skleného pivnice a podkrovia je podobná silikifikácii betónových konštrukcií. Má vysoký stupeň ochrany betónových konštrukcií pred škodlivými účinkami vody a môže byť použitý aj mimo budovu aj vo vnútri.

Práca na hydroizolácii sa vykonáva dostatočne rýchlo. Trvanie ochranných vlastností kvapalného skla je také veľké, že sa dá porovnať so životnosťou samotnej konštrukcie.

Chemické zloženie kvapalného skla umožňuje penetrovať aj tie najmenšie póry a praskliny materiálu a spoľahlivo ho chrániť pred pôsobením vlhkosti. Hoci materiál spracovaný kvapalným sklom získava vodoodpudivé vlastnosti, kvôli kryštálovej štruktúre zostáva paropriepustný. Pri vykonávaní vnútornej práce sa do cementovej suspenzie pridá vodné sklo pre hydroizoláciu. Pri príprave na 8-10 litrov cementovej malty stačí 1 liter kvapalného skla.

Ak chcete, aby sa voda z vonkajšej strany zmesi nepriedušila, zriedite v inom pomere. Pri príprave malty je potrebné použiť cement, piesok a vodné sklo v pomere 1,5: 1,5: 4. Voda nebude potrebovať viac ako ¼ roztoku. Ak sa práca správne vykoná, dosiahne sa silná izolácia, ktorá chráni nielen vodu, ale aj požiar.

Práce na hydroizolačných studniach sa vykonávajú v dvoch etapách. Najskôr sa kvapalné sklo nanáša na steny studne, potom sa druhá vrstva nanáša v cementovej suspenzii, ktorá pozostáva z cementu, piesku a tekutého skla v rovnakých častiach.

Bez nadsadzby sú bazény objekty so zvýšenou komplexnosťou. Musia odolávať veľkým nákladom z vody. Voda rýchlo zničí stavebné materiály a v dôsledku toho samotnú výstavbu bazénu. To je dôvod, prečo je pri výstavbe a prevádzke bazéna dôležitá správna realizácia hydroizolácie.

Práce na hydroizolácii bazénov sa vykonávajú vo vnútri aj vonku. Vďaka hydroizolácii v miske chráni pred ničením a únikom, vonkajšie - chráni pred ničivým účinkom podzemnej vody. Životnosť bazénu závisí vo veľkej miere od správne zvoleného hydroizolačného materiálu pre bazénové zariadenie. V prípade hydroizolácie sa okrem zlúčenín cementu a polyméru často používajú elastické materiály vrátane tekutého skla, ktoré tvoria film, ktorý odpudzuje vodu a zabraňuje vzniku trhlín v stenách bazénu.

Tekuté sklo na hydroizoláciu sa používa ako v čistej forme, tak vo forme impregnácií a prísad. Napĺňa všetky póry a trhliny v tehál a betóne, slúži ako spoľahlivá ochrana pred poškodením a koróziou.

Pravidlá pre prípravu riešení

Najprv premiešajte suché prísady a miešajte niekoľko minút, potom pridajte vodné sklo alebo jeho zmes a znova premiešajte 3-5 minút. Hotová zmes musí byť homogénna a pohyblivá. Hotovú zmes zrieďte kvapalným sklom, vodou alebo plnidlom.

Podiel univerzálneho riešenia na hydroizoláciu: pre 10 litrov cementovej malty 1 liter tekutého skla.

Tekuté sklo - univerzálny nástroj. Úspešne sa používa v mnohých sférach ľudskej činnosti. Výstavba nie je výnimkou. Hydroizolácia, ochrana pred poškodením a hubami, zlepšenie kvality betónov, farieb, tmelov a náplastí - to je ďaleko od kompletného zoznamu "zásluh" tekutého skla. A teraz o použití tekutého skla v stavebníctve podrobnejšie.

Výrobok potvrdzuje potrebu hydroizolácie pod betónovým poterom, opisuje materiály pre hydroizolačnú vrstvu a spôsoby ich aplikácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+ 69 = 70