Návod na obsluhu kvapalného skla

Hydroizolácia s kvapalným sklom: inštrukcia

Tekuté sklo sa dnes aktívne používa v stavebníctve, čo je spôsobené mnohými pozitívnymi vlastnosťami tohto materiálu, medzi nimi:

 • odolnosť proti vlhkosti;
 • chemická inertnosť;
 • požiarna odolnosť;
 • nízka tepelná vodivosť;
 • neprítomnosť toxicity.

Prečo si vybrať vodné sklo

Okrem iného má tekuté sklo výbornú priľnavosť k väčšine povrchov. Materiál má antiseptický účinok a vykazuje odolnosť proti oderu počas prevádzky. Táto kompozícia je charakterizovaná antikoróznymi vlastnosťami a rovnomerným odporom proti vetru.

Hydroizolácia pomocou tekutého skla je najbežnejšia ako použitie kompozície ako zložky. V čistej forme sa materiál používa menej často. V procese výroby je zmes kremenného piesku vypálená sóda a rozdrvená, čo umožňuje získať produkt, ktorý po rozpustení vo vode.

Na vytvorenie spoľahlivej bariéry proti vode je povrch pokrytý tekutým sklom v dvoch vrstvách, z ktorých každý musí byť dobre vysušený. Táto metóda sa nazýva mazanie a navrhuje ďalšie nanášanie hydroizolačných valcových materiálov. Hydroizolácia pomocou kvapalného skla sa často používa, keď je potrebné utesniť švy a praskliny v betónových blokoch a základoch. Súčasne sa do cementovej zmesi pridáva sodné kvapalné sklo, dodatočne sa na jeho prípravu používa voda a cement.

Hydroizolačná zmes sa používa v objeme 50 g na 1000 g cementu. Na každých 10 g skla by sa malo pridať asi 150 g vody. Zmes by mala byť pripravená v malom množstve, aby ju použila v krátkom čase, pretože rýchlo zamrzne.

Hydroizolácia pomocou tekutého skla môže byť vykonaná na základe inej technológie, ktorá zahŕňa pridanie zmesi do betónu na ďalšie nalievanie základov. K tomu je potrebné pripraviť nasledujúce zložky:

Tekuté sklo sa pridáva v objeme 5% z celkovej hmotnosti. Predbežne je potrebné všetko pripraviť na nalievanie základov, preto sa vykonávajú výkopové práce, nastoľuje sa debnenie a položí sa kostra výstuže. Piesok sa zmieša s cementom, vodné sklo sa rozpustí vo vode a potom sa zložky zmiešajú a zmiešajú. Po doplnení sutiny by ste mali okamžite začať nalievať základy.

1

Hydroizolácia studne a bazénu

Hydroizolácia pomocou kvapalného skla môže zahŕňať prácu v oblasti studní a nádrží. Kompozícia je vhodná pre vonkajšiu a vnútornú hydroizoláciu. V druhom prípade sa zmes aplikuje niekoľkými vrstvami na stenách a podlahe bazénu. Predbežne je potrebné spracovať všetky prehĺbenia a kĺby. Tento prístup umožňuje dosiahnuť vynikajúce tesnenie.

Pri vykonávaní vonkajšej práce pôsobí kvapalné sklo ako súčasť betónu a spoľahlivo chráni bazén pred vplyvom podzemných vôd a zabezpečuje pevnosť podkladu. Hydroizolácia studní pomocou kvapalného skla umožňuje prípravu zmesi tekutého skla, cementu a piesku, ktoré sú spojené v rovnakých častiach. Výsledný roztok by mal byť spracovaný kĺby a švy a po a zvyšok povrchu. Aby sa dosiahol väčší účinok, steny studne sú predbežne pokryté kvapalným sklom.

Majitelia súkromných domov so suterénami čelia problémom prieniku vody cez švy do prízemia. Skvelým riešením tohto problému je použitie roztoku kvapalného skla na hydroizoláciu. Ak prúdia švy, musia sa v prvom stupni očistiť od prachu a nečistôt. Ďalej sa pripraví oprava zmesi tekutého skla a portlandského cementu v pomere 1 až 20. Do zmesi sa pridá voda v takom množstve, aby sa získala konzistencia hustého kysnutého krému.

Zmes sa umiestni do švíkov a trhlín, povrch sa rozmieša s vodou pomocou kefy. Po 24 hodinách sa má liečba vykonať pomocou tekutého skla. Ak sú betónové steny mokré, spracujú sa podľa tej istej technológie, ale vrstva by mala byť silnejšia a hustejšia. Je dôležité mať na pamäti, že kompozícia je pripravená v malých množstvách, aby mohla byť použitá v čo najkratšom čase.

Ďalšie pokyny na použitie vodného skla

Hydroizolácia betónu pomocou kvapalného skla môže byť vykonaná štetcom alebo valčekom. Prvá vrstva sa nechá sušiť asi 30 minút. Potom môžete pokračovať k vytvoreniu nasledujúcej vrstvy. Je dôležité zabezpečiť rovnomernosť povlaku - nemali by sa vyskytovať žiadne ruptúry. Potom môžete začať používať ochrannú vrstvu. K tomu je pripravená cementová malta, ktorá sa používa na omietanie stien. Keď je roztok pripravený, pridajte do neho sklo a premiešajte.

Ďalším krokom je pokrytie povrchu zmesou. Dnes je používanie tekutého skla dosť bežné, musí sa študovať návod na jeho použitie. Takže roztok, ako doplnok, na ktorý bolo použité sklo, nemá zmysel re-zrieďovať, pretože materiál stráca svoje vlastnosti. Aplikácia malty sa zvyčajne vykonáva s tenkou vrstvou špachtle. Posledná etapa bude otepľovať, zvyčajne sa používa čadičová vata alebo polystyrén.

Recenzie o vlastnostiach tekutého skla

Skôr ako začnete používať materiál opísaný v článku, musíte sa lepšie oboznámiť s jeho charakteristikami. Je to kremičitan draselný alebo sodný. Lítiové kremičitany sa niekedy používajú, ale možno ich považovať za výnimku. Charakteristiky konečného produktu budú závisieť od zloženia. Podľa spotrebiteľov majú roztoky draslíka odolnosť voči chemickým a atmosférickým účinkom.

Ale ak kompozícia v procese prevádzky bude interagovať s minerálmi, je lepšie vybrať zmes na báze kremičitanov sodných. Tiež budú prispievať k rýchlemu tuhnutiu cementu. Pri interakcii sa tieto materiály dostanú do chemickej reakcie, počas ktorej sa tvorí hlinitan sodný. Tiež pôsobí ako katalyzátor procesu vytvrdzovania.

Spotrebitelia zdôrazňujú, že tekuté sklo, aplikácia, ktorej návod na použitie je popísaný v článku, získal takú popularitu aj kvôli vysokým schopnostiam lepenia. Takto sa sklo môže použiť na riešenie širokého rozsahu problémov. Pri kontakte s inými materiálmi sklo preniká a vypĺňa póry. Látka má vlastnosti ohnivzdornosti, neuvoľňuje nebezpečné látky a má antiseptické vlastnosti. Kupujúci však zdôrazňujú, že je stále dôležité vyhnúť sa kontaktu s pokožkou, pretože má medzi zložkami alkalických látok. Ak sa počas práce rozhodnete použiť materiál opísaný v článku, je dôležité prečítať si recenzie na hydroizoláciu pomocou kvapalného skla. Z nich môžete zistiť, že zmes má tiež nízku tepelnú vodivosť. Táto charakteristika je dôležitá pre tepelnú izoláciu v priemyselných podmienkach.

Pred začatím nanášania materiálu na povrch by sa mal zriediť vodou s pomerom 1 ku 2. Ak použijete túto konzistenciu, približná spotreba vodného skla pre hydroizoláciu bude 300 g na meter štvorcový. Aplikáciou zmesi "Glass Insulation9raquo; môžete zaobchádzať s oblasťami so zvetranou sadrou alebo nerovnomerným betónom. To vytvorí antiseptickú ochranu a posilní vrstvu.

Účinky na betónový povrch je možné vykonať rôznymi spôsobmi použitím určitých spôsobov aplikácie kompozície. Pred použitím kvapalného skla je potrebné povrch pripraviť, očistiť, zarovnať a odmastiť. Na impregnáciu betónu na malú hĺbku do 2 mm je potrebné použiť airbrush alebo kefu. Ak však plánujete poskytnúť hlbokú ochranu, nanášanie skla sa vykoná v niekoľkých vrstvách, v tomto prípade bude možné impregnovať až 20 mm.

Je pozoruhodné, že pomocou kvapalného skla je možné vytvoriť podlahu, ktorá bude mať účinnú vrstvu hydroizolácie. Tieto ciele je možné dosiahnuť pri výstavbe betónových, ako aj cementovo-pieskových stierok na podlahách a v pivniciach domu. V roztoku bude potrebné len pridať sklo a výsledná kompozícia sa môže tiež použiť na antikoróznu úpravu. Zvlášť dôležité je hydroizolácia v prípade bazénov, kde môžete úplne chrániť pred únikom.

Tekuté sklo: lacný materiál na hydroizoláciu a nielen

Na stavebnom trhu sa objavujú nové položky denne: výrobcovia zlepšujú technické vlastnosti existujúcich zmesí, farieb a ohrievačov alebo dokonca vytvárajú unikátne recepty. Niektoré materiály však nepodliehajú vplyvu všeobecnej modernizácie - ich zloženie zostáva nezmenené už desiatky rokov. Medzi týmito "mamutmi" je tekuté sklo, ktoré sa používa v mnohých domácich a priemyselných sférach.

Zloženie a typy tekutého skla (LC) ↑

Vynálezcom tekutého skla (JS) bol nemecký mineralog Jan Nepomuk von Fuchs, ktorý dostal riešenie v roku 1818. V chemickom procese sa podieľali alkalické a kremičité kyseliny.

Zloženie kvapalného skla sa odvtedy prakticky nezmenilo. Teraz sa vyrába autoklávovaním surovín obsahujúcich oxid kremičitý s koncentrovaným roztokom hydroxidu sodného. Druhou možnosťou je topenie sódy a kremenného piesku. V niektorých prípadoch sa používa metóda na priame rozpustenie kremíka v alkalickom roztoku (klasická metóda).

Výsledkom je získanie dvoch typov materiálov:

 • Sodné kvapalné sklo. Má vysokú priľnavosť a priľnavosť k iným minerálnym látkam, nemá strach z teplotných zmien a atmosférického vplyvu. Kde sa používa tento typ tekutého skla? Zosilňovanie základov, odlievanie foriem, výroba chemikálií pre domácnosť, reštaurovanie a opravy výrobkov zo skla a porcelánu, žiaruvzdorné spracovanie rôznych materiálov. Je tiež vhodný na ošetrenie poškodených kríkov a stromov.
 • Vodné sklo z draslíka. Má všetky vlastnosti svojho analógu sodíka. Jediný rozdiel spočíva v tom, že kompozícia neposkytuje na ošetrovaný substrát žiadne oslnenie, kvôli čomu sa dá použiť na vonkajšie lakovanie. Je súčasťou žiaruvzdorných a silikátových farieb používaných pri výrobe elektród.

Prvá možnosť je lacnejšia, ale druhá má lepšie technické vlastnosti.

Spracovanie kvapalného skla vykonáva niekoľko funkcií. Materiál slúži ako:

 • vodu odpudzujúci - odpudzuje vodu;
 • antiseptické - zabraňuje násobeniu baktérií;
 • antistatická - zabraňuje tvorbe statickej elektriny;
 • tvrdidlo - vyplňuje póry ošetreného povrchu, zvyšuje hustotu;
 • retardant horenia - zlepšuje vlastnosti proti ohňu, chráni pred kyselinami.

Tieto charakteristiky určujú výhody tekutého skla:

 • Preniká do najmenších trhlín a pórov, dobre pokrýva betónové a drevené podklady.
 • Vytvára vodotesný film.
 • Má malé náklady a nízku cenu (v porovnaní s inými impregnáciami a vodu odpudzujúcimi látkami).
 • Rozlišuje pomerne dlhé obdobie prevádzky (asi 5 rokov). Ak je hydroizolácia pokrytá vrstvou náteru, potom bude trvať ešte dlhšie.
 • Umožňuje vykonávať prácu v podmienkach vysokej vlhkosti.

Použitie kvapalného skla je obmedzené technickými charakteristikami kompozície:

 • Nie je vhodný na hydroizoláciu murovaných povrchov (kvôli možnému poškodeniu).
 • Výsledná fólia je pomerne krehká, takže je potrebné kombinovať niekoľko typov hydroprotekcie.
 • Materiál rýchlo schne, takže profesionálne zručnosti sú potrebné na vykonanie práce.

Dôležité! Pri nákupe tekutého skla starostlivo skúmajte jeho zloženie. Materiál na báze kremičitanov sodných je charakterizovaný vysokou adhéziou a dobrou priľnavosťou k minerálnym látkam. V kyslom médiu sa môže použiť vodné sklo draselné.

Aplikácia kvapalného skla v stavebníctve ↑

ZhS sa najčastejšie používa na hydroizoláciu:

 • Podkrovný a podkrovný priestor. Materiál chráni betónové konštrukcie pred deštrukčným účinkom vlhkosti a poskytuje povrchové retardačné vlastnosti, ktoré sú vhodné pre vnútornú a vonkajšiu prácu.
 • Wells. Práce sa robia v dvoch fázach: najprv sa steny spracujú čistou kompozíciou, druhá vrstva sa nanáša maltou pozostávajúcou z cementovo-pieskovej zmesi a ocele z tekutých kryštálov.
 • Bazény. Vnútorné spracovanie znižuje pravdepodobnosť úniku a deštrukcie misy, vonkajšie - šetrí škodlivé účinky podzemných vôd. Materiály sa aplikujú v hrubšej vrstve alebo v niekoľkých prístupoch.

Tekuté sklo pre hydroizoláciu sa môže používať v neriedenej forme, ako aj v zložení rôznych zmesí, impregnácií a prísad.

Kompozícia sa tiež používa na antiseptické ošetrenie rôznych povrchov. Zabraňuje nielen výskytu plesní alebo huby, ale tiež zničí existujúce "usadlosti" škodlivých mikroorganizmov. Preto je ZHS pri výrobe stien pre tapetovanie alebo maľovanie. Riešenie dáva drevo, keramiku a papier vlhkosť a protipožiarne vlastnosti.

Použitie tekutého skla v každodennom živote ↑

Prečo používať tekuté sklo? Vysoká schopnosť uchopenia umožňuje jeho použitie v nasledujúcich oblastiach:

 • pokladanie linolea a PVC dlaždíc;
 • výroba tmelov na utesnenie kovových rúrok;
 • impregnácia textílií za účelom poskytnutia ohnivzdorných vlastností;
 • ošetrenie povrchov rany na kmeni stromov (štepenie, prerezávanie);
 • leštiace plochy;
 • reštaurovanie poškodeného skla a porcelánu;
 • výroba samonivelačných podláh v 3D formáte;
 • spracovanie karosérie automobilov;
 • umelecký dizajn (dekorácia závesných podhľadov, keramické dlaždice a zrkadlové plochy, vytváranie vitráží a mozaikových panelov).

Je zaujímavé: silikátové lepidlo (druhé meno tekutého skla) našlo široké uplatnenie v kreativite - používa sa v rôznych druhoch šitie.

Ako používať tekuté sklo ↑

V čistej forme sa materiál používa pomerne zriedkavo, na jeho základe sa pripravili nasledujúce roztoky:

 • Primer. Používa sa na predbežnú povrchovú úpravu. Je potrebné zaobstarať rovnaké časti cementu a vodného skla, ako aj dostatočné množstvo vody (kvapalná zmes vhodná na nanášanie valčekom alebo kefou). Po prvé, cement sa zmieša s vodou, potom sa pridá tekuté sklo. Pri príprave sa odporúča použiť stavebný mixér. Zmes sa rýchlo vytvrdzuje (životnosť - asi 30 minút), v tomto prípade sa môže zriediť malým množstvom vody.
 • Vodotesné riešenie. Na vykonávanie hydroizolačných prác je pripravená zmes rovnakých častí preosievaného piesku, portlandského cementu a silikátového lepidla.
 • Žiaruvzdorná malta. Najskôr sa pripraví zmes 1 dielu cementu a 3 diely čistého piesku, potom sa pridá malé množstvo tekutého kovu (asi 20% celkovej hmotnosti). Kompozíciu je možné použiť na kladenie pecí a krbov.
 • Antiseptikum. Na ošetrenie dreva pomocou kvapalného skla sa roztok zriedi vodou v pomere 1: 1. Malta je vhodná aj na povrchy z kameňa, omietky a betónu.
 • Posilnenie dôvodov. Na dosiahnutie sily použite roztok 400 gramov kvapaliny a liter vody. Spracovanie sa vykonáva v 2-3 vrstvách, takže je potrebné počkať na vysušenie každej vrstvy.

Dôležité! Po prvé, všetky suché zložky sa zmiešajú, potom sa pridávajú kvapalné zložky. Zmes musí byť mobilná a homogénna. Univerzálny recept je liter tekutého skla na 10 kg dokončenej zmesi.

Pokyny na použitie tekutého skla ↑

Ako naniesť vodné sklo pre maximálnu hydroizoláciu? Dodržujte nasledujúci postup:

 • Vyčistite povrch prachu a iných nečistôt.
 • Naneste prvý náter základného náteru na valček alebo kefu.
 • Počkajte pol hodiny a pridajte ďalšiu vrstvu. Dávajte si pozor, aby neboli žiadne povolenia.
 • Pripravte ochrannú zmes cementu, piesku a vodného skla.
 • Rozmiešajte roztok a rýchlo ho aplikujte stierkou na povrchu (pamätajte si na malú životaschopnosť).
 • Pri práci používajte ochranný odev, rukavice a ochranné okuliare.

Dôležité! Zmiešajte množstvo roztoku, ktoré môžete spracovať za 15-20 minút. Dávajte pozor, aby do kompozície nevnikla žiadna cudzia látka.

Použitie kvapalného skla v maltách vyžaduje presný súlad s pomermi. Chyby môžu spôsobiť trhliny alebo dokonca zrútenie konštrukcie. Ak pripravujete betón doma, zvážte nasledujúce nuansy:

 • V priemyselnom meradle sa do kocky betónovej zmesi pridáva 72 litrov lepidla (približne 7%), čo zaručuje optimálne technické vlastnosti hotového výrobku. V domácej produkcii použite pomer 1:10.
 • Do hotového roztoku nepridávajte silikátové lepidlo.
 • Do zmesi nevlievajte vodu. Najprv musíte rozpustiť vodné sklo a potom zmiešať cementový prášok.
 • Keďže kremičitany znižujú dobu tuhnutia betónu, roztok sa musí miesiť v malých častiach.
 • Po práci dôkladne umyte ruky a všetky nástroje, ktoré prichádzajú do kontaktu s JS.

Dôležité! Zvýšenie dávkovania silikátového lepidla môže viesť k úplnému vysušeniu betónu.

Roztok s kvapalným sklom sa pripraví nasledovne:

 • Vezmite si kbelík s pitnou vodou (lepšie nepoužívajte technickú nádobu kvôli vysokému obsahu nečistôt), pridajte do nej sklenené kvapalné sklo a dôkladne ho premiešajte.
 • Výsledný roztok nalejte do veľkej nádoby.
 • Pokračujte v miešaní roztoku a pridajte malú dávku suchého betónu.
 • Zmiešajte zmes so stavebným mixérom, kým sa nevytvorí jednotná hmotnosť.
 • Nalejte betónový roztok do pripraveného debnenia.

Dôležité! Pripravte maltu v objeme, ktorý je potrebný na vyplnenie konštrukcie.

Video: leštenie auta tekutým sklom ↑

Lacnosť tekutého skla vám umožňuje nebuďte sa falošnými. Napriek tomu pri nákupe silikátového lepidla venujte pozornosť jeho konzistencii. Kompozícia by mala byť monotónna, bez hrudiek a inklúzií. Neuchovávajte pre budúce použitie - skladovateľnosť materiálu je 12 mesiacov a môžete ho zakúpiť v akejkoľvek stavbe. Úspešná konštrukcia a oprava!

Tekuté sklo - návod na použitie

Tekuté sklo sa dnes bežne používa v stavebných a dokončovacích prácach. Tento materiál má veľa dôležitých vlastností, čo umožňuje výrazne zlepšiť kvalitu výsledku. Vysoká adhézia, maximálna vodoodpudivosť umožňujú vytvárať spoľahlivú ochranu pre rôzne štruktúry, dodávať pevnosť materiálom. Dokonca aj začiatočníci ľahko používajú tekuté sklo v ich práci. Aplikácia, inštrukcia na jej použitie je pomerne jednoduchá.

Varianty použitia tekutého skla

Rozsah použitia kvapalného skla je rozsiahly. Používanie:

 • vytvára spoľahlivú, trvanlivú vodotesnú vrstvu;
 • lepenie rôznych materiálov;
 • vzhľadom na potrebnú hustotu, pevnosť a požiarnu odolnosť.

Aplikácia tohto výrobku poskytuje povrch absolútnu ochranu pred účinkami vlhkosti. Preto sa vodné sklo používa vo forme hydroizolácie. Stačí pokryť tento základ základom, suterénom, podlahami, stenami, aby sa výrazne predĺžila životnosť budovy, aby sa zabránilo predčasnému zničeniu.

Môžete použiť nástroj na dokončenie, opravy miestností s vysokou vlhkosťou vzduchu: kúpeľňa, WC, práčovňa atď. Vrstva tekutého skla neumožní vzhľad plesní, hnilobných húb. Materiál sa používa pri stavbe studní, bazénov, pivníc. Tekuté sklo sa vyznačuje ochranou týchto konštrukcií lepšie ako akýkoľvek hydroizolačný materiál. Voda nebude mať možnosť preniknúť cez túto vrstvu.

Tekuté sklo má ideálnu priľnavosť. Preto sa môže použiť na lepenie akéhokoľvek povrchu. Výrobok sa používa na výrobu porcelánu, lepenky, skla, zrkadiel atď.

Pridanie materiálu k cementovým maltám umožňuje dodať pevnosť základňu, soklu budovy. Táto zložka môže byť zahrnutá do farby, ktorá sa používa na spracovanie. Tekuté sklo poskytne požiarnu odolnosť materiálom.

Pravidlá používania v stavebníctve a dokončovaní

Tekuté sklo patrí do kategórie hotových materiálov, aplikácia nástroja nebude spôsobovať problémy, pretože podrobné pokyny sú uvedené na obale. Ak je to potrebné, rozdeľte ho na hladké povrchy pomocou špeciálneho nástroja. Na betónových omítnutých povrchoch sa materiál nanáša kefou, valčekom alebo striekacou pištoľou. Rozloženie jednej vrstvy kvapalného skla zaisťuje prenikanie nástroja do podkladu do hĺbky asi 2 milimetre. Ak potrebujete vykonať hĺbkové spracovanie, mali by ste použiť niekoľko vrstiev.

Ak je to potrebné, vytvoriť riešenie pre pevný základ, vybavenie stien suterénu, studňa, podlahový poter v 10 litroch betónovej zmesi, liter kvapalného skla. Je dôležité vykonať kvalitné miešanie hmoty. Tekuté sklo sa môže pridať do malty na kladenie sporákov a krbov, aby sa dosiahla odolnosť voči ohňu. V tomto prípade by malo byť jeho množstvo asi 15% z celkovej hmotnosti.

Pri príprave zmesi, ktorá sa používa na antiseptickú úpravu z plesní, sa huby, kvapalné sklo a voda odoberajú v rovnakých objemoch. Na impregnáciu materiálov, ktoré im poskytujú požiarnu odolnosť, sa tiež používa vodný roztok. Pomer vody a skla je 5: 2.

Šablóny pre tapety pod maľbou

Čo tmel je lepšie, aby smetie stien pre tapety

Potiahnite steny po tme

Obsah: Čo bude potrebné pri ošetrení vrstvy puttying Proces brúsenia tmelu Mnoho začiatočníkov, ktorí najprv začnú pracovať sami ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

93 − 83 =