Použitie kvapalného skla v stavebníctve

Oblasť použitia tekutého skla

Moderný stavebný trh je doplnený o nový high-tech produkt, ochranný povlak založený na kvapalnom skle. Výrobcovia tohto "čarovného" produktu sa odvolávajú na nanotechnológiu, aj keď ľudia o ňom vedia viac ako sto rokov a pol. Aplikovať kvapalné sklo a uskutočňovať experimenty s ním o odhalení jeho jedinečných vlastností začalo pomerne nedávno. K dnešnému dňu sa urobilo mnoho objavov týkajúcich sa použitia kvapalného skla na hydroizoláciu a nielen.

Táto inovatívna novinka je komplex vodných alkalických roztokov kremičitanu sodného a draselného s oxidom kremičitým, ktorý tvorí základ pre rozdelenie kvapalného skla na typy: sodík, draslík, lítium a kvartérny amónny. Kombinácia týchto zložiek pri kombinácii s vodou alebo alkoholom prispieva k tvorbe tenkého ochranného filmu na povrchu, ktorý je potrebné spracovať. Film chráni povrch pred kontamináciou, neumožňuje reprodukciu škodlivých baktérií, má vodoodpudivý účinok, chráni pred účinkami ultrafialového žiarenia, teplotnými výkyvmi a čo je najdôležitejšie - nezasahuje do prieniku vzduchu a umožňuje "ošetriť" ošetrený povrch.

V spojení s roztokom kaseínu sodného, ​​lepidlo keramika, sklo, porcelán, preglejka a drevené dosky. Zloženie alkalického roztoku sa používa pri výrobe bielidiel. Impregnácia vodným kremičitanom tkaniny, kartónu a papiera z kremičitanu sodného poskytuje ošetreným materiálom kvalitu pevnosti a požiarnej odolnosti.

Tieto jedinečné vlastnosti kvapalného sodíka sa používajú v kultúrnych domoch hasenie požiaru kostýmy, obrazovky a závesy na schodoch a oknách. Roztok kremičitanu sodného čistí kanalizačné systémy, opravy a hydroizoláciu studní.

Sklo draselné má tiež konfrontáciu s ohľadom na atmosférické vplyvy a kyseliny, líši sa od roztoku sodíka tým, že na ošetrovanom povrchu neprichádza záblesk, ktorý získal uznanie pri vedení maľby. Kremičitan draselný sa používa pri výrobe silikátových farieb, elektród používaných v zváracích strojoch a pri inštalácii hydroizolácie.

Náš priemysel sa špecializuje na výrobu sodné kvapalné sklá, v menšom množstve sa vyrábajú draselné a pilotné dávky produkujú lítiové kvapalné sklo a kvartérny amónny.

Tekuté sklo sa získa jemným brúsením kremenného piesku s prídavkom sódy a dobrým pražením v špeciálnej peci. Výsledné sklo sa rozdrví a rozpustí vo vode. Moderný trh ho ponúka v hotovej podobe a vo forme suchého prášku, ktorý zodpovedá GOST.

Použitie kvapalného skla

Tekuté sklo sa používa v rôznych oblastiach činnosti:

 • Pri výrobe cementu a betónových zmesí odolných voči kyselinám.
 • V textilnom priemysle na impregnovanie textílií.
 • Pri výrobe lepenky.
 • pre posilnenie nestabilných pôd.
 • Pri čistení rastlinných a strojových olejov.
 • S pomocou lepidla ZhS celulóza, papier, drevo a kov.
 • Pripravte farby a povlaky na zabránenie horenia pre drevené povrchy.
 • V chemickom priemysle (vo výrobe bielych sadzí, zeopitov, olovnatých silikátov).
 • Aditíva, prísady a impregnácie na stavebné účely sa pripravujú na báze kvapalného skla, pridávajú sa do omietky a tmelu, pasty na ochranu povrchov pred koróziou, hubovými formáciami a plesňami.
 • V prostriedkoch na čistenie a umývanie kuchynského riadu.
 • Pri výrobe mydla.
 • Pri výrobe kancelárskeho a univerzálneho lepidla.
 • V bazénoch, vani, saunách.
 • Pre hydroizoláciu s tekutým sklom v jednotlivých budovách.
 • Pri zarovnávaní kĺbov rúr pre vodu, odstraňovanie náterov starých farieb a lakov.
 • Na impregnáciu podláh, stien, soklí a základov.
 • ZS sa používajú pri výrobe lekárske implantáty a obväzy.
 • V poľnohospodárstve (semená ošetrené ZS získavajú dobrú imunitu, odolávajú mikróbom a škodlivým baktériám, umožňujú rýchle klíčenie a dobré výnosy).

Tekuté sklo. Aplikácia v stavebníctve

Dnes nie je možné predstaviť stavbu bez účasti tekutého skla v nej. Hydroizolácia, podkladová vrstva - tieto práce sa vykonávajú všade. Roztok s plnivom je plný trhlín a dutín v stenách, vytvára vonkajšie práce, vodotesné studne, kryty podkrovia a suteréne, vyrába elektródy pre zváracie stroje.

Práca s JS by mala byť opatrná, aby sa nedostali do očí, inak sa musia dôkladne opláchnuť tečúcou vodou a v prípade potreby sa obrátiť na oči.

1

Aká je jedinečnosť vlastností kvapalného skla?

 • V ekologickej čistote.
 • Nie je toxicita.
 • V úlohe prírodného antioxidantu.
 • Sú tu zložky spojovníka.
 • Pri ochrane pred ultrafialovým žiarením.
 • V efekte odpudzujúceho nečistoty.
 • Vo vlastnostiach hydroizolácie.

V každodennom živote sa ZHC používa na bielenie tkanív a odstraňovanie mastných škvŕn, lepenie rozbitých vaní a okuliarov, na lepenie štrasov, korálkov, na vytvorenie dekupáže. Tekuté sklo aplikované s valcom, kefky alebo kefy na lepený povrch, časti predmetu sú jemne stlačené a čas na úplné vysušenie.

Výsledkom je kvalitná položka. Tekuté sklo lepidlá akvária a krištáľ, rámčeky pre fotografie, dekoračné prvky na zdobenie interiéru. Vodný roztok skla používajú ženy v domácnosti na čistenie hrncov a panvíc. na výstavba nestačí rozložiť steny a omietnuť ich. Takáto budova bude vystavená úniku. Vďaka kvapalinovému sklu je potrebné vytvoriť vodotesnosť.

Skvelá možnosť pre interiérové ​​dokončovacie práce je dlaždice pokryté kryštalickou glazúrou, inej farby a rôznej formy. Na získanie glazúry je potrebná veľká hmotnosť frity (horúce kvapalné sklo). Ak chcete získať krásny vzhľad, glazúra sa používa spolu s rôznymi obrázkami, potom je vyzdobená a vypálená, pre ktorú sa používajú štrbinové valčekové pece.

Žiarovka je sklovitý povlak povrchu keramiky. Je vyrobená z priehľadného, ​​nepriehľadného, ​​farebného a bezfarebného, ​​lesklého alebo matného. Dlaždice s glazúrou zdobia stĺpy vidieckych domov a domov. Používa sa samostatnými vložkami, je položený na obrubníkoch. Dlaždice zdobia steny, dávajú im elegantný drahý vzhľad, vybavia steny kúpeľne, kuchyne a chodby. Na vonkajšie použitie použite plastovú glazúru.

Výhody a nevýhody kvapalného skla

Všetky tieto vlastnosti kvapalného skla ju charakterizujú z pozitívnej strany. Preplusy možno pripísať dlhá životnosť, vynikajúce spojenie s povrchom, vysoká hustota, jednoduchosť použitia, jednoduchosť použitia, cenová dostupnosť, schopnosť chrániť povrch pred chemickými a mechanickými vplyvmi a hydroizolácia.

Nevýhoda JS je veľká prítomnosť zásad, škodlivá pre pokožku rúk. Práca s ním vyžaduje prítomnosť rukavíc, ochranného odevu a obuvi. Veľkou nevýhodou je rýchle nastavenie roztoku, ktorý sa po 20 minútach vytvrdzuje a stáva sa nevhodným na spotrebu.

Tekuté sklo dnes vyrába mnoho chemických podnikov v Rusku, takže to nebude ťažké získať. dosť nízke ceny pre tento produkt (menej ako 20 rubľov za kilogram) umožňujú, aby ho používal široký okruh kupujúcich s rôznymi príjmami. Na regáloch stavebných trhov nájdete základný náter na báze ZS, rôzne lepidlá, materiál na hydroizoláciu, hotové žiaruvzdorné riešenie. V čistej forme sa zriedkavo používa roztok kvapalného skla. Zvyčajne ich používajú stavitelia na prípravu zmesí podľa svojich receptov a pomerov, najčastejšie na hydroizoláciu základov a stien.

Tekuté sklo: použitie v stavebníctve

Tekuté sklo je všeobecný názov vodných roztokov určitých kremičitých solí. Najčastejšie sa používa kremičitan sodný, zriedkavejšie - kremičitan draselný. A vo zvláštnych prípadoch, napríklad v obale elektródy, sa používa lítiumsilikát. Viskózna transparentná kvapalina, takto vyzerá kvapalné sklo. Jeho aplikácia je dostatočne široká. Je nevyhnutné v chemickom priemysle, ako aj pri výrobe stavebných materiálov, napríklad protipožiarneho betónu. Používa sa aj pri výrobe mydla, textilu a papiera a dokonca aj v strojárstve.

Najrozšírenejšie kvapalné sklo v stavebníctve, ktoré je výrazne uľahčené jeho fyzikálnymi a chemickými vlastnosťami. Na jeho základe, poskytujú vynikajúcu hydroizolačných materiálov, ktoré sú vhodné na ochranu proti ochranných stien a založenie domu, a na ošetrenie stien a dna bazénov a studní, teda vodné sklo dobré pohybujú v neustálom kontakte s vlhkosťou. Okrem toho antiseptické vlastnosti umožňujú použitie ako impregnácia pre rôzne materiály, ktoré sú náchylné na výskyt plesní a plesní. Pomôže tiež chrániť drevené konštrukcie pred plameňom. Ako vidíte, tekuté sklo je dostatočne multifunkčné.

Teraz je založená na aktívnej výrobe a predaji farieb, priadzí a izolačných materiálov, takže stačí len prísť do obchodu a vybrať produkt, ktorý potrebujete. Môžete sa však stretnúť v najčistejšej forme. Je možné použiť tekuté sklo v roztokoch na prípravu vlastnej látky. Najčastejšie to však robia len skúsení stavitelia, ktorí dlho zvládli túto látku a vyvinuli svoje vlastné rozmery. Zvážte napríklad takéto riešenia.

Tekuté sklo. Základná aplikácia

Najskôr sa pripraví vodno-cementová malta a do nej sa zavádza kvapalné sklo. Jeho množstvo by sa malo rovnať objemu použitého cementu. Dávajte pozor na konzistenciu. Ak je zmes príliš hustá, rýchlo sa ztuhne a nebude s ňou možné pracovať. V tomto prípade musíte pridať viac vody.

Tekuté sklo. Použitie v hydroizolačných nádržiach a studniach

Najprv musíte odstrániť piesok. Potom sa zmieša s cementom a kvapalným sklom v rovnakých pomeroch. Výsledná hmotnosť najprv roztiahne všetky švy a potom pokryje celú izolovanú oblasť. Varenie tejto zmesi je trochu lepšie, pretože rýchlo tuhne.

Tekuté sklo. Výroba žiaruvzdornej malty.

Takáto látka môže byť použitá pri kladení pecí a krbov. Po prvé sa pripraví bežná cementová malta a potom sa k nej pridá malé množstvo tekutého skla (15-20% množstva cementu).

Tekuté sklo. Aplikácia pri antiseptickej impregnácii stien

Jeden liter vody bude vyžadovať približne 400 g tejto látky. Tento roztok sa nanáša na impregnovaný povrch kartáčom v niekoľkých vrstvách. Druhá vrstva sa začne používať až po úplnom vysušení prvého náteru. Vezmite prosím na vedomie, že maľovanie alebo iné dekoratívne ošetrenie ošetreného povrchu bude potom ťažké. Faktom je, že kvapalné sklo tvorí tenký a hladký film v oblasti jeho aplikácie.

Vyberte hotový výrobok na báze kvapalného skla alebo si pripravte riešenie sami - rozhodnite sa pre seba. V každom prípade vynikajúce vlastnosti tohto materiálu vám pomôžu ľahko dosiahnuť požadovaný výsledok.

Tekuté sklo sa vyrába v niekoľkých typoch kontajnerov: oceľové sudy s objemom 250 dm3, plechovky s rôznou kapacitou od 0,5 dm3. Zaručená uchovávanie vlastností počas 1 roka pri izbovej teplote. Na konci tohto obdobia sa pred použitím musí skontrolovať dodržiavanie noriem kvality. Rozptýli kvapalné sklo najčastejšie cez stavebné trhy.

Tekuté sklo: lacný materiál na hydroizoláciu a nielen

Na stavebnom trhu sa objavujú nové položky denne: výrobcovia zlepšujú technické vlastnosti existujúcich zmesí, farieb a ohrievačov alebo dokonca vytvárajú unikátne recepty. Niektoré materiály však nepodliehajú vplyvu všeobecnej modernizácie - ich zloženie zostáva nezmenené už desiatky rokov. Medzi týmito "mamutmi" je tekuté sklo, ktoré sa používa v mnohých domácich a priemyselných sférach.

Zloženie a typy tekutého skla (LC) ↑

Vynálezcom tekutého skla (JS) bol nemecký mineralog Jan Nepomuk von Fuchs, ktorý dostal riešenie v roku 1818. V chemickom procese sa podieľali alkalické a kremičité kyseliny.

Zloženie kvapalného skla sa odvtedy prakticky nezmenilo. Teraz sa vyrába autoklávovaním surovín obsahujúcich oxid kremičitý s koncentrovaným roztokom hydroxidu sodného. Druhou možnosťou je topenie sódy a kremenného piesku. V niektorých prípadoch sa používa metóda na priame rozpustenie kremíka v alkalickom roztoku (klasická metóda).

Výsledkom je získanie dvoch typov materiálov:

 • Sodné kvapalné sklo. Má vysokú priľnavosť a priľnavosť k iným minerálnym látkam, nemá strach z teplotných zmien a atmosférického vplyvu. Kde sa používa tento typ tekutého skla? Zosilňovanie základov, odlievanie foriem, výroba chemikálií pre domácnosť, reštaurovanie a opravy výrobkov zo skla a porcelánu, žiaruvzdorné spracovanie rôznych materiálov. Je tiež vhodný na ošetrenie poškodených kríkov a stromov.
 • Vodné sklo z draslíka. Má všetky vlastnosti svojho analógu sodíka. Jediný rozdiel spočíva v tom, že kompozícia neposkytuje na ošetrovaný substrát žiadne oslnenie, kvôli čomu sa dá použiť na vonkajšie lakovanie. Je súčasťou žiaruvzdorných a silikátových farieb používaných pri výrobe elektród.

Prvá možnosť je lacnejšia, ale druhá má lepšie technické vlastnosti.

Spracovanie kvapalného skla vykonáva niekoľko funkcií. Materiál slúži ako:

 • vodu odpudzujúci - odpudzuje vodu;
 • antiseptické - zabraňuje množeniu baktérií;
 • antistatická - zabraňuje tvorbe statickej elektriny;
 • tvrdidlo - vyplňuje póry ošetreného povrchu, zvyšuje hustotu;
 • retardant horenia - zlepšuje vlastnosti proti ohňu, chráni pred kyselinami.

Tieto charakteristiky určujú výhody tekutého skla:

 • Preniká do najmenších trhlín a pórov, dobre pokrýva betónové a drevené podklady.
 • Vytvára vodotesný film.
 • Má malé náklady a nízku cenu (v porovnaní s inými impregnáciami a vodu odpudzujúcimi látkami).
 • Rozlišuje pomerne dlhé obdobie prevádzky (asi 5 rokov). Ak je hydroizolácia pokrytá vrstvou náteru, potom bude trvať ešte dlhšie.
 • Umožňuje vykonávať prácu v podmienkach vysokej vlhkosti.

Použitie kvapalného skla je obmedzené technickými charakteristikami kompozície:

 • Nie je vhodný na hydroizoláciu murovaných povrchov (kvôli možnému poškodeniu).
 • Výsledná fólia je pomerne krehká, takže je potrebné kombinovať niekoľko typov hydroprotekcie.
 • Materiál rýchlo schne, takže profesionálne zručnosti sú potrebné na vykonanie práce.

Dôležité! Pri nákupe tekutého skla starostlivo skúmajte jeho zloženie. Materiál založený na kremičitanoch sodnom sa vyznačuje vysokou adhéziou a dobrou priľnavosťou k minerálnym látkam. V kyslom médiu sa môže použiť vodné sklo draselné.

Aplikácia kvapalného skla v stavebníctve ↑

ZhS sa najčastejšie používa na hydroizoláciu:

 • Podkrovný a podkrovný priestor. Materiál chráni betónové konštrukcie pred deštrukčným účinkom vlhkosti a poskytuje povrchové retardačné vlastnosti, vhodné pre vnútornú a vonkajšiu prácu.
 • Wells. Práce sa robia v dvoch fázach: najprv sa steny spracujú čistou kompozíciou, druhá vrstva sa nanáša maltou pozostávajúcou z cementovo-pieskovej zmesi a ocele z tekutých kryštálov.
 • Bazény. Vnútorné spracovanie znižuje pravdepodobnosť úniku a deštrukcie nádoby, vonkajšie - šetrí škodlivé účinky podzemných vôd. Materiály sa aplikujú v hrubšej vrstve alebo v niekoľkých prístupoch.

Tekuté sklo pre hydroizoláciu sa môže používať v neriedenej forme, ako aj v zložení rôznych zmesí, impregnácií a prísad.

Kompozícia sa tiež používa na antiseptické ošetrenie rôznych povrchov. Zabraňuje nielen výskytu plesní alebo huby, ale tiež zničí existujúce "usadlosti" škodlivých mikroorganizmov. Preto je ZHS pri výrobe stien pre tapetovanie alebo maľovanie. Riešenie dáva drevo, keramiku a papier vlhkosť a protipožiarne vlastnosti.

Použitie tekutého skla v každodennom živote ↑

Prečo používať tekuté sklo? Vysoká schopnosť uchopenia umožňuje jeho použitie v nasledujúcich oblastiach:

 • pokladanie linolea a PVC dlaždíc;
 • výroba tmelov na utesnenie kovových rúrok;
 • impregnácia textílií za účelom poskytnutia ohnivzdorných vlastností;
 • ošetrenie povrchov rany na kmeni stromov (štepenie, prerezávanie);
 • leštiace plochy;
 • reštaurovanie poškodeného skla a porcelánu;
 • výroba samonivelačných podláh v 3D formáte;
 • spracovanie karosérie automobilov;
 • umelecký dizajn (dekorácia zavesených podhľadov, keramické dlaždice a zrkadlové plochy, vytváranie vitráží a mozaikových panelov).

Je zaujímavé: silikátové lepidlo (druhé meno tekutého skla) našlo široké uplatnenie v kreativite - používa sa v rôznych druhoch šitie.

Ako používať tekuté sklo ↑

V čistej forme sa materiál používa pomerne zriedkavo, na jeho základe sa pripravili nasledujúce roztoky:

 • Primer. Používa sa na predbežnú povrchovú úpravu. Je potrebné zaobstarať rovnaké časti cementu a vodného skla, ako aj dostatočné množstvo vody (kvapalná zmes vhodná na nanášanie valčekom alebo kefou). Po prvé, cement sa zmieša s vodou, potom sa pridá tekuté sklo. Pri príprave sa odporúča použiť stavebný mixér. Zmes sa rýchlo vytvrdzuje (životnosť - asi 30 minút), v tomto prípade sa môže zriediť malým množstvom vody.
 • Vodotesné riešenie. Na vykonávanie hydroizolačných prác je pripravená zmes rovnakých častí preosievaného piesku, portlandského cementu a silikátového lepidla.
 • Žiaruvzdorná malta. Najskôr sa pripraví zmes 1 dielu cementu a 3 diely čistého piesku, potom sa pridá malé množstvo tekutého kovu (asi 20% celkovej hmotnosti). Kompozíciu je možné použiť na kladenie pecí a krbov.
 • Antiseptikum. Na ošetrenie dreva pomocou kvapalného skla sa roztok zriedi vodou v pomere 1: 1. Malta je vhodná aj na povrchy z kameňa, omietky a betónu.
 • Posilnenie dôvodov. Na dosiahnutie sily použite roztok 400 gramov kvapaliny a liter vody. Spracovanie sa vykonáva v 2-3 vrstvách, takže je potrebné počkať na vysušenie každej vrstvy.

Dôležité! Po prvé, všetky suché zložky sa zmiešajú, potom sa pridávajú kvapalné zložky. Zmes musí byť mobilná a homogénna. Univerzálny recept je liter tekutého skla na 10 kg hotovej zmesi.

Pokyny na použitie tekutého skla ↑

Ako naniesť vodné sklo pre maximálnu hydroizoláciu? Dodržujte nasledujúci postup:

 • Vyčistite povrch prachu a iných nečistôt.
 • Naneste prvý náter základného náteru na valček alebo kefu.
 • Počkajte pol hodiny a pridajte ďalšiu vrstvu. Dávajte si pozor, aby neboli žiadne povolenia.
 • Pripravte ochrannú zmes cementu, piesku a vodného skla.
 • Rozmiešajte roztok a rýchlo ho aplikujte stierkou na povrchu (nezabudnite na malú životaschopnosť).
 • Pri práci používajte ochranný odev, rukavice a ochranné okuliare.

Dôležité! Zmiešajte množstvo roztoku, ktoré môžete spracovať za 15-20 minút. Dávajte pozor, aby do kompozície nevnikla žiadna cudzia látka.

Použitie kvapalného skla v maltách vyžaduje presný súlad s pomermi. Chyby môžu spôsobiť trhliny alebo dokonca zrútenie konštrukcie. Ak pripravujete betón doma, zvážte nasledujúce nuansy:

 • V priemyselnom meradle sa do kocky betónovej zmesi pridáva 72 litrov lepidla (približne 7%), čo zaručuje optimálne technické vlastnosti hotového výrobku. V domácej produkcii použite pomer 1:10.
 • Do hotového roztoku nepridávajte silikátové lepidlo.
 • Do zmesi nevlievajte vodu. Najprv musíte rozpustiť vodné sklo a potom zmiešať cementový prášok.
 • Keďže kremičitany znižujú dobu tuhnutia betónu, roztok sa musí miesiť v malých častiach.
 • Po práci dôkladne umyte ruky a všetky nástroje, ktoré prichádzajú do kontaktu s JS.

Dôležité! Zvýšenie dávkovania silikátového lepidla môže viesť k úplnému vysušeniu betónu.

Roztok s kvapalným sklom sa pripraví nasledovne:

 • Vezmite si kbelík s pitnou vodou (lepšie nepoužívajte technickú nádobu kvôli vysokému obsahu nečistôt), pridajte do nej sklenené kvapalné sklo a dôkladne ho premiešajte.
 • Výsledný roztok nalejte do veľkej nádoby.
 • Pokračujte v miešaní roztoku a pridajte malú dávku suchého betónu.
 • Zmiešajte zmes so stavebným mixérom, kým sa nevytvorí jednotná hmotnosť.
 • Nalejte betónový roztok do pripraveného debnenia.

Dôležité! Pripravte maltu v objeme, ktorý je potrebný na vyplnenie konštrukcie.

Video: leštenie auta tekutým sklom ↑

Lacnosť tekutého skla vám umožňuje nebuďte sa falošnými. Napriek tomu pri nákupe silikátového lepidla venujte pozornosť jeho konzistencii. Kompozícia by mala byť monotónna, bez hrudiek a inklúzií. Neuchovávajte pre budúce použitie - skladovateľnosť materiálu je 12 mesiacov a môžete ho zakúpiť v akejkoľvek stavbe. Úspešná konštrukcia a oprava!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

61 − = 51