Tepelná kvapalina na nemrazenie

Ako vybrať nemrznúcu kvapalinu pre vykurovací systém

Nemrznúca kvapalina (nemrznúca zmes) Je špeciálna látka s nízkym bodom mrazu. Používa sa v systémoch vykurovania, aby sa zabránilo roztrhnutiu potrubia a zariadenia, ktoré je možné pri použití obyčajnej vody.

Nemrznúca zmes ponúka nasledujúce výhody:

 • Ponecháva sa v systéme na trvalom základe - vlastnosti a vlastnosti sa zachovajú;
 • Nezmrazuje pri negatívnych teplotách;
 • Zabraňuje tvorbe stupnice na potrubiach a vykurovacích zariadeniach, je schopný ich odstrániť;
 • Neovplyvňuje zmenu tesnení a tesnení (nedráža, nevysušuje, nerozpúšťa).

Má však aj nasledujúce nevýhody:

 • Menej tepelných výmenných vlastností v porovnaní s vodou;
 • Pri úniku systému do ovzdušia môžu vylučovať toxické látky;
 • Má viskozitu - je potrebné vziať do úvahy zvýšenú hydraulickú charakteristiku pri výbere vykurovacieho zariadenia;
 • Kovu je oveľa agresívnejšia ako obyčajná voda.

Trh pre tento konkrétny výrobok je veľmi rozsiahly. Nedávno v súvislosti s nárastom dopytu po "zmrazení mrazom" výrobcovia značne rozšírili svoj sortiment.

Mraziace kvapaliny sa vyrábajú na základe rôznych chemických zlúčenín:

Najbežnejšie domácnosti "nezamerzayki" sa vyrábajú na báze vodných roztokov etylénglykolu, glycerínu a propylénglykolu. Keďže tieto látky sú veľmi agresívne, pridávajú sa k nim špeciálne prísady.

Účelom je zabrániť poškodeniu, korózii, rozmeru a peneniu.

 1. Etylénglykol majú najväčšiu popularitu medzi našimi spotrebiteľmi. Ich hlavnou výhodou je nízka cena. Ide však o najtoxickejšiu nemrznúcu kvapalinu, ktorej použitie v kotloch s dvoma slučkami je zakázané kvôli vysokej pravdepodobnosti pádu do vodovodného systému, ktorý je nebezpečný pre ľudské zdravie. Treba mať na pamäti, že keď teplota varu stúpne nad 110 stupňov, etylénglykol vytvára zrazeninu, ktorá môže vypnúť niektoré prvky systému.
 2. Propylénglykol podobné vlastnosti ako prvý druh, ale sú neškodné a bezpečné. Odporúča ich väčšina výrobcov.
 3. glycerol absolútne netoxické a ekologické, poskytujú maximálnu ochranu pred koróziou. Pri prechode na pevný stav sa nezvyšuje a na spustenie systému stačí ho zahriať.
 4. Nemrznúca zmes na báze prírodného roztoku bischofitu majú jedinečné fyzikálno-chemické vlastnosti. Nízka teplota mrazu a vysoká teplota varu, ako aj väčšia tepelná kapacita a prenos tepla ako voda, čo nie je typické pre väčšinu tohto produktu.
 5. podrážkanosičov tepla sa vyrábajú na báze roztokov minerálnych solí (horčík, vápnik, sodík a ich zlúčeniny). Významnou nevýhodou týchto kvapalín je vysoká korozívnosť zariadenia.

Príklad zriedenia etylénglykolových kvapalín. Sú dva typy:

 1. Ak prah mrazenia nie je vyšší ako -30 ° C (potom dosiahne bod mrazu -25, zmes sa musí zriediť destilovanou vodou v pomere : 1);
 2. Pri prahu mrazenia nie vyššej ako -65 stupňov (na získanie prahu mrazu -25, nemrznúca zmes s vodou sa mieša vo frakciách 6: 4).

1

Ktoré tekutiny si vyberiete pre vykurovacie zariadenia

Voda je štandardná a najbežnejšia tekutina používaná pri vykurovaní. Ide o ekologickú a netoxickú látku, lacnú cenu. Zároveň s dlhodobým používaním spôsobuje škálovanie a korózne procesy.

Preto pre všetky nevýhody používania obyčajnej vody, ak stále žijete v dome po celú dobu, je lepšie ju používať v systéme vykurovania.

Nemrznúca zmes sa používa hlavne v prípadoch, keď sa priestory v zime zriedka navštevujú a vykurovanie nefunguje neustále, ale začne podľa potreby.

Ako si vybrať nemrznúcu kvapalinu

V ideálnom prípade okamžite vyberte vykurovacie telesá, berte do úvahy, že použijete nemrznúcu zmes a nie obyčajnú vodu. V tomto prípade sa môžete vyhnúť odtieňom spojeným s poškodením zariadenia.

Ak je vykurovací systém už v prevádzke a rozhodli ste sa nahradiť vodou modernou "ľadovou", potom pri výbere potrebujete:

 1. Zvoľte typ nemrznúcej zmesi, pokiaľ ide o inštalované vykurovacie konštrukcie (kov, z ktorého sú vyrobené prvky vykurovacieho systému, druh vykurovacieho kotla - v prípade dvojitého okruhu je zakázané používanie nemrznúcej zmesi etylénglykolu, výkon čerpadiel a radiátorov);
 2. Vyberte najlepšieho výrobcu Pre vás za cenu, kvalitu a spoľahlivosť;
 3. Zoznámi sa s vlastnosťami prísad, ktoré tvoria tekutinu, aby sa umožnil možný vplyv na materiál štruktúry;
 4. Starostlivo si prečítajte pokyny na použitie a odporúčania pri riedení nemrznúceho činidla;
 5. Zadajte podmienky prevádzky a funkcie produktu (zvyčajne používajte nemrznúcu zmes nemôže byť viac ako 5 rokov).

Vzhľadom na všetky vyššie uvedené momenty si neoprávnene vyberiete pre vás optimálny produkt.

Určenie požadovaného množstva nemrznúcej zmesi

Výpočet objemu nemraziacej kvapaliny, ktorá sa má vyliať do vykurovacieho systému, vychádza z:

 • Ktorá štruktúra vykurovania sa používa;
 • Z akého materiálu ide;
 • Jeho vnútorný objem;
 • Oblasť vyhrievaných priestorov.

Niektoré parametre zariadenia možno zistiť vizuálne, podrobnejšie odtiene nájdete v návode na obsluhu. Ak v technickej dokumentácii nie sú presné údaje (napríklad výrobca neodporúča použitie nemrznúcej zmesi), potom budú potrebné komplexnejšie výpočty a prípadne profesionálny prístup.

V tomto prípade môžete:

 • Používať odbornú literatúru;
 • Vypočítajte hlasitosť v závislosti od počtu batérií a sekcií v nich. Pri zohľadnení objemu plnenia kvapaliny jednou sekciou;
 • Najviac racionálnym spôsobom - venovať sa odborníkom, ktoré v čo najkratšom čase as profesionálnym prístupom vykonajú všetky potrebné výpočty.

Ako naplniť chladiacu kvapalinu v systéme

Ak máte vykurovaciu sústavu s prirodzenou cirkuláciou, chladiaca kvapalina musí byť umiestnená v expanznej nádrži, ktorý je lepšie umiestnený mierne nad najvyšším bodom systému a spájať ho so silnou hadicou.

Tu je hlavná vec, ktorá zohľadňuje dva body:

 1. Odvzdušnite vzduch (skontrolujte všetky nainštalované žeriavy, ak používate plavákové ventily, ktoré automaticky stláčajú vzduch, potom len sledujte plnenie);
 2. Uistite sa, že kapacita nie je prázdna, pretože potom sa v systéme vytvorí vzduchový korok a kvapalina sa musí opätovne spustiť.

Ak používate systém nútenej cirkulácie, potom sa musí chladiaca kvapalina dodávať pod tlakom pomocou čerpadla s nižším prívodom vody. Pripojte k nemu a pevne upevnite silnú hadicu na kĺby. Ponorte ju do nádoby s nemrznúcou kvapalinou a zapnite čerpadlo.

 1. Pretože čerpadlo rýchlo odčerpáva kapacitu, je potrebné sledovať jeho plnenie, aby sa predišlo vytvoreniu vzduchového uzáveru;
 2. Monitorujte tlak systému (aby nedošlo k nárastu nad 2-3 atmosfér), vypnite čerpadlo včas;

Pred aplikáciou nemrznúcej zmesi je lepšie naplniť zariadenie 24 hodín vopred, aby ste sa uistili, že je tesný. Detekcia únikov po "bezolovnatých" bude v systéme nežiaduca, pretože je toxická a môže sa dostať do obytných priestorov. Áno, a vypúšťať tekutiny, na riešenie problémov, problematické.

Ak sa voda používa pri vykurovaní, je potrebné venovať pozornosť tomu, že má väčšie rozťažné vlastnosti ako nemrznúce zmesi. Pred použitím je potrebné vymeniť všetky tesnenia v kĺboch, aby ste predišli úniku.

A tiež stojí za to zvážiť, že celá voda zo systému nemôže byť znížená a potom sa pridá ďalšie riedenie nemrznúceho činidla. Aby ste zabránili strate hustoty, musíte zmiešať nemrznúci roztok s koncentrátom približne 1: 1.

Nemrznúce kvapaliny sa neuplatňujú, ak:

 • Inštalovali ste pozinkované rúry. To bude mať za následok chemické reakcie, ktoré vedú k tvorbe množstva soľných nánosov, ktoré zablokujú prevádzku vykurovacieho systému;
 • Vyrábajú sa na báze etylénglykolu a máte v prevádzke dvojkotlakový kotol. V tomto prípade nie je vylúčená nemrznúca kvapalina od vykurovacieho cyklu k napájaciemu okruhu a to je nebezpečné pre ľudské zdravie.
 • Máte otvorený systém vykurovania, pretože odparovanie nemrznúceho činidla je možné a jeho pary sú toxické.

Voľba nemrznúcej tekutej tekutiny: typy a cena

Moderné technológie a materiály umožňujú zlepšenie základných prvkov, ktoré poskytujú komfort v domácnostiach, najmä vykurovacie systémy. V súčasnosti je celkom možné zlepšiť jeho funkčnosť a spoľahlivosť. Treba poznamenať, že niektoré inovácie, ktoré sa zavádzajú na zlepšenie, sú pomerne riskantné. Jednoduché veci môžu byť hrozbou pre normálny systém. Napríklad voda vo vykurovacom systéme. Niektorí vlastníci súkromných domácností ich odmietajú používať a rozhodujú sa pre iné kvapaliny.

Väčšina vykurovacích systémov cirkuluje voda. Mnoho ľudí však odmieta tento typ chladiacej kvapaliny a používa niečo iné na vykurovanie svojich domovov. Hoci sa všeobecne verí, že ich použitie povedie k veľkým nákladom pre majiteľa domu. veľa Na vykurovacie systémy nepoužívajte nemrznúcu kvapalinu, pretože veria, že nemrznúca kvapalina pre vykurovacie systémy je dosť drahá. Je to však pravda? Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné zoznámiť sa s kladnými a nevýhodnými faktormi používania alternatívneho chladiaceho média v systémoch vykurovania a porovnať ho s tradičnou vodou.

Je potrebné vedieť, že nemrznúca kvapalina použitá pre vykurovací systém sa líši v zložení od rôznych výrobcov. V súčasnosti je možné na trhu nájsť kvapalinu na základe týchto látok:

Výhody a nevýhody vody

Voda je najdostupnejšia chladiaca kvapalina. Väčšina typov zariadení, ktoré tvoria moderné vykurovacie systémy, je práve navrhnutá na ich použitie. Ak dôjde k úniku, potom nie Škody na ľudskom zdraví nebudú, pretože každý vie, že voda je bezpečná pre životné prostredie.

V prípade náhleho mrazu, ak nie je zapnutý vykurovací systém, môže to viesť k prasknutiu rúr. Niekedy pracovná kapacita stráca kotol, čo vedie k veľkým nákladom na obnovu systému.

Ak sa voda vo vykurovacom systéme dlhodobo používa, potom dochádza k hnilobe, a ak je k dispozícii, náklady na elektrickú energiu sa zvyšujú o 20%.

Ak je vykurovací systém vyrobený z kovových rúr, trvalý kontakt s vodou vedie k korózii.

Hlavnou výhodou nemrznúcej kvapaliny vo vykurovacom systéme je to, že nie je potrebné ju vypúšťať. Aj keď na ulici sú extrémne nízke teploty, toto neovplyvňuje funkčnosť a výkon základné prvky a vykurovacie jednotky.

V zložení akejkoľvek takej kvapaliny obsahujú špeciálne prísady. Z tohto dôvodu v systéme nevedie k korózii. Navyše "mrazuvzdornosť" nepenuje. Cena za túto kvapalinu môže byť odlišná. Výrobky ponúkané za vysokú cenu, ak sa používajú ako nosič tepla, vylučujú opuch tesnenia alebo jeho rozpustenie.

Nevýhody nemrznúcej kvapaliny

Používaná ako chladiaca kvapalina, má nemrznúca kvapalina, ktorej cena môže byť odlišná, má určité nevýhody. Toto by mali zohľadniť všetci, ktorí sa rozhodli použiť ako chladiacu kvapalinu v systéme vykurovania svojho domu:

 • Nemrznúca kvapalina, vyrobená na báze propylénglykolu, obsahuje vo svojom zložení škodlivé látky. Preto v prípade úniku sa odparovanie, ktoré je škodlivé pre ľudské zdravie, uvoľní do ovzdušia;
 • použitie v vykurovacom systéme ako chladiacej kvapaliny nemrznúcej kvapaliny vedie k jej agresívnemu vplyvu na potrubia, armatúry a kohútiky;
 • v porovnaní s vodou je viskozita tejto kvapaliny vyššia o 20%, čo je vedie k zvýšeniu hydraulického zaťaženia na čerpacej stanici. Preto keď majiteľ súkromného majiteľa domu pracuje na vytvorení samostatného vykurovacieho systému, v ktorom chladiaca kvapalina bude pôsobiť ako nemrznúca kvapalina, musí sa pri výbere čerpacieho zariadenia rozhodnúť v prospech modelov s veľkou rezervou elektrickej energie.

Poznamenávame jeden dôležitý bod, o ktorom je potrebné poznať tých, ktorí vo vykurovacom systéme svojho domu plánujú použiť nemrznúcu kvapalinu. Na zvýšenie rozptylu tepla a zníženie zaťaženia je možné zmraziť nemrznúcu kvapalinu, ktorej cena sa nachádza na internete, zriedená destilovanou vodou. Bežná voda obsahuje vo svojom zložení veľké množstvo vápenatých solí. Sú to sú hlavnou príčinou vkladov, ktoré sa počas prevádzky vykurovacieho systému vyskytujú na vnútorných stenách potrubí, výmenníkov tepla a čerpacích zariadení.

Ktorému nemrznúcemu prostriedku uprednostňujete?

Ak sa rozhodnete pre používanie nemrznúcej kvapaliny v systéme vykurovania, nemali by ste sa len starať o cenu, ale aj otázku, ako ju správne vybrať. Nemrznúca zmes pre vykurovacie systémy je produkt, ktorý je v súčasnosti na trhu v širokej škále. Medzi veľkým počtom kvapalín rôznych výrobcov sú aj ich vodcovia. Tekutá kvapalina pre vykurovacie systémy "Warm house", ktorú domáci výrobca ponúka spotrebiteľom, je v dopyte. Mnoho majiteľov zaplavuje túto tekutinu nie je prvý rok. Cena za to je dosť cenovo dostupná.

Jeho hlavnou výhodou je to má vysoké výkonové charakteristiky. Preto je možné bez výmeny použiť túto kvapalinu do vykurovacej sústavy počas 5 až 10 ročných období. Počas tohto obdobia použitia výrobca uviedol v odporúčaniach na prevádzku jeho nemrznúcej kvapaliny. Toto je najlepší dôkaz vysokej kvality tohto produktu.

Ceny za nemrznúce zmesi sú veľmi odlišné, preto si každý majiteľ súkromnej domácnosti môže vybrať ten správny výrobok. Treba poznamenať, že Ruský výrobcovia nemrznúcich kvapalín neustále rozširujú rozsah, ponúkajú nové produkty. Nové výrobky sú vyrobené z vysoko kvalitných surovín. Okrem toho je pre ľudské zdravie bezpečné. Často ako hlavný komponent používajú výrobcovia propylénglykol potravinárskej kvality.

Mali by ste vedieť, že nemôžete doplniť nemrznúcu kvapalinu pre vykurovacie zariadenie. Vo svojom zložení obsahuje prísady, ktorých použitie je neprijateľné pre priestory používané ako obytné.

Kedy môžem použiť nemrznúca zmes?

Cena nemrznúcej kvapaliny pre vykurovací systém je cenovo dostupná, takže veľa majiteľov domov sa rozhodne pre svoj vykurovací systém v jeho prospech. Nemali by sme však len vedieť o pozitívnych aspektoch použitia nemrznúcej zmesi, ale aj o nežiaducich dôsledkoch, ktoré sa môžu vyskytnúť pri používaní tejto zmesi ako chladiacej kvapaliny. Výrobcovia o tom nehovoria, ale to potrebujú vedieť.

 1. V prípade, že založenie vlastnej vykurovacieho systému je kotol s dvojitým tlakom, by mal byť opustený použitia nemrznúcej zmesi. Chladiaca kvapalina sa môže dostať do okruhu používaného na zásobovanie domu vodou. Každý vie, že nemrznúca kvapalina je jedovatá látka.
 2. V otvorených systémoch je tiež vhodné ho nepoužívať. V opačnom prípade sa chladiaca kvapalina vyparí a často ju budete musieť doplniť.
 3. Neprípustné sú situácie, kedy sa nemrznúca kvapalina používa v systéme pozostávajúcom z pozinkovaných rúr. To môže viesť k zmene chemického zloženia kvapaliny a strate jej počiatočných vlastností.
 4. Nemrznúca kvapalina v porovnaní s vodou má nižšiu tepelnú kapacitu. Preto, ak sa má táto kvapalina použiť ako chladiaca kvapalina, v tomto prípade by pri budovaní vykurovacieho systému mali byť použité väčšie radiátory.
 5. Nemrznúca zmes má vysokú viskozitu, preto je potrebné používať zariadenie s vysokým výkonom s obehovými čerpadlami.

Vplyv zloženia kvapalín pri zahrievaní

Nemrznúce kvapaliny pre vykurovacie systémy, ktoré sa v súčasnosti ponúkajú na trhu, sa vyrábajú na základe dvoch látok.

Táto súčasť má nasledujúce funkcie:

 • ak vykurovací systém používa taký "bezľadovkový", potom na začiatku systému by jeho prevádzka mala začať s minimálnym výkonom. potom tento parameter sa môže postupne zvyšovať na požadované hodnoty, dočasne prekračuje požadovanú kapacitu;
 • nemrznúca zmes, ktorej hlavnou zložkou je monoetylénglykol, je pomerne toxický výrobok. Preto by sa mal používať v systémoch s jedným okruhom.

Ak to porovnáme v zmysle pracovného postupu, potom neexistujú rozdiely. Existuje však jeden pozitívny bod. Je to bezpečnosť tejto nemraziacej kvapaliny. Jeho použitie v tepelnom systéme súkromného domu nezhorší ľudské zdravie.

Aký druh nemrznúcej kvapaliny si vyberiete, rozhodne sa pre seba. Treba však poznamenať, že nie je možné jednoznačne odpovedať, aký tepelný nosič je najvhodnejší pre súkromný domový systém - vodu alebo nemrznúcu kvapalinu. Ak je cena nemrznúcej kvapaliny pre vás príliš vysoká, potom je v tomto prípade voda správnou voľbou. Aby nedošlo k zameneniu s voľbou chladiacej kvapaliny, je potrebné venovať pozornosť viacerým parametrom. všetko nebudú nadbytočné konzultovať špecialistov. Podľa jeho odporúčaní bude výber chladiaceho média úspešný.

Nemrznúca kvapalina pre vykurovacie systémy - urobíme správnu voľbu

Voda alebo nemrznúca zmes - čo si vybrať

K spoločnému vykurovacie napájací obvykle chladiaca kvapalina je obyčajná voda a že sa najčastejšie používa pre organizáciu vlastníkov bytových priestorov vykurovania. V posledných rokoch však mnoho spotrebiteľov prechádza na alternatívnych nosičov tepelnej energie napriek vysokým cenám. Predpokladá sa, že nemrznúca kvapalina pre vykurovacie systémy je veľmi drahá. Ak chcete zistiť, že je to pravda, alebo nie, je potrebné zvážiť výhody a nevýhody používania vody ako chladiaceho média a špeciálne kvapaliny (Čítajte tiež: "Vyberte kvapalina pre vykurovacie systémy doma").

Výhody a nevýhody vody ako chladiacej kvapaliny

Pokiaľ ide o pozitívne momenty, voda je predovšetkým najlacnejším a cenovo dostupným typom nosičov tepla. Väčšina vykurovacích jednotiek, ako aj ich prvky a príslušenstvo sú určené špeciálne pre cirkuláciu tohto chladiaceho média.

V prípade úniku do vykurovacieho systému, únik vody nepoškodí zdravie ľudí, pretože je šetrný k životnému prostrediu.

 • pri náhrade náhleho mrazu, keď ešte nebol spustený vykurovací systém, je pravdepodobnosť prasknutia potrubia a radiátorov a niekedy aj vykurovacej jednotky vysoká. Odstránenie takejto nehody bude stáť značné množstvo;
 • používanie vody v priebehu času vedie k vytvoreniu stupnice na vnútornom povrchu potrubí, ktoré vždy spôsobuje prebytok tepelnej energie o približne 25-30% a zvýšenie peňazí vynaložených na vykurovanie domu, pretože akékoľvek palivo stojí veľa;
 • Ak je potrubie kovovým, potom skôr alebo neskôr chladiaca voda vedie k vzniku korozívnych procesov.

Výhody a nevýhody nemrznúcej kvapaliny pre vykurovacie systémy

Nezmrazovacia kvapalina pre domáce vykurovanie, ktorú vyrábajú rôzne spoločnosti, môže obsahovať rôzne komponenty. Pri predaji existujú nosiče tepla pre fungovanie vykurovacích systémov na báze propylénglykolu, glycerínu, soľanky bischofitu a soľanky.

Výhody nemrznúcich kvapalín:

 • Nemrznúca kvapalina by sa nemala po vykurovacom období vypúšťať z tepelnej siete - funkčnosť zariadenia, potrubí a radiátorov bude úplne zachovaná, aj keď sa výrazne zníži teplota vzduchu na ulici;
 • v "nezamerzaek" vždy prítomných špeciálnych prísad, ktorými tekutina nebude pena, netvorí rozsah a korózii na vnútornom povrchu prvkov, nespôsobuje opuch alebo rozpúšťanie materiálov, z ktorých sa vyrábajú tesnenia.

Nevýhody nemrznúcich kvapalín

Vyrobené na báze propylénglykolu nemrznúcej kvapaliny pre vykurovacie systémy:

 • v prípade úniku uvoľňuje odparovanie škodlivé pre ľudské zdravie;
 • zvýšila agresivitu na potrubia, žeriavy, armatúry a ďalšie prvky vykurovacej konštrukcie;
 • má väčší stupeň viskozity ako viskozita vody o približne 20%. V dôsledku toho majú čerpadlá zvýšené hydraulické zaťaženie. Na základe vyššie uvedeného by sa pri nákupe cirkulačného čerpadla malo uprednostňovať výkonnejšie zariadenia.

Na zníženie zaťaženia a tým na zvýšenie prenosu tepla nemrznúcej kvapaliny sa k nej pridáva voda, ale len sa destiluje. Faktom je, že v bežnej pitnej vode je vysoké percento vápenatých solí, ktoré vyvolávajú vzhľad usadenín na vnútorných stenách prvkov vykurovacej štruktúry.

Výber nemrznúceho média pre vykurovacie systémy

Na domácom trhu je nemrznúca kvapalina pre vykurovací systém prezentovaná v širokom a rozmanitom sortimente. Ale tam sú domáce výrobky, ktoré sú vo vysokej dopyte, napríklad, "Warm House".

Nemrznúca zmes z ruských výrobcov počas 5 rokov nemôže stratiť svoje výkonnostné charakteristiky, takže nie je potrebné kupovať drahšie importované analógy. V dôsledku zvýšeného dopytu po vykurovacej nemrznúcej zmesi domáce spoločnosti z roka na rok rozširujú sortiment nemrznúcich kvapalín na základe výroby ekologických surovín - potravinárskeho propylénglykolu. Ako sa dá na snímke zobraziť balenie s nemrznúcou kvapalinou pre vykurovací systém.

Keď nemôžete použiť nemrznúcu kvapalinu

Informácie o tom, aké vlastnosti má nemrznúca kvapalina pre vykurovací systém, nájdete od výrobcu.

 • Nie je možné používať nemrznúcu kvapalinu ako chladiacu kvapalinu v dvojkruhových vykurovacích jednotkách, pretože situácia môže nastať, keď kvapalina z vykurovacieho okruhu vstúpi do okruhu horúcej vody. Ako už bolo uvedené, fyzikálno-chemické parametre "bez mrazu" sa vzťahujú na toxické zlúčeniny;
 • Je zakázané používať nemrznúce prostriedky v otvorených systémoch, pretože sa chladiaca kvapalina odparuje, čo negatívne ovplyvní zdravie členov rodiny (pozri: "Ako si vybrať chladiacu kvapalinu pre vykurovací systém vidieckeho domu - opis nemrznúcej zmesi");
 • Je neprijateľné používať nemrznúcu kvapalinu, keď je potrubie v ohrevnej konštrukcii pozinkované - nemrznúca zmes stratí svoje pôvodné vlastnosti, pretože sa zmení jej chemické zloženie;
 • nemrznúca kvapalina na vykurovanie domu má nižšiu tepelnú kapacitu ako vôl, čo znamená, že sú potrebné väčšie radiátory a je známe, že sú drahšie;
 • Keďže viskozita nemrznúcej zmesi je vyššia, sú potrebné obehové čerpadlá a silné.

Nahradenie nemraziacej kvapaliny sa vykonáva približne raz za 5 až 6 rokov. Naleje sa do špeciálneho kontajnera a likviduje sa v spracovateľských závodoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+ 44 = 47