Kanalizácia bola zablokovaná

Čo robiť, ak je toaleta upchaté: mechanické a chemické metódy. Tipy "skúsený": ak boli kanalizácie tiahnuté - čo robiť

Niekedy sa v každom dome môže stať nepríjemná situácia - voda na toalete prestala odísť. Problém môže byť komplikovanejší, ak sa to stalo v viacposchodovej budove a byt je na prvom alebo druhom poschodí.

Čo robiť, ak sa toaleta alebo kanalizačné potrubia kohúti po tom, čo všetky nečistoty začali zaplavovať byt a majitelia sú vo veľmi nepohodlnej polohe.

Čo robiť, ak je toaleta upchaté: hlavné prejavy problému

Takáto nepríjemná situácia môže nastať, ak:

 • na toalete bol nepríjemný zápach - to je prvý znak problematickej priechodnosti stúpačky, ktorý vyrovnáva tlak v kanalizačnom potrubí;
 • ak sa po vyčerpaní začne objavovať bahnitá voda v toalete - to znamená, že hydraulická uzávierka je upchatá, existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa tam dostane jeden alebo viac cudzích predmetov;
 • voda z nádrže začala príliš plynúť do otvoru - počas pádu nie je misa úplne naplnená a pomaly opúšťa potrubia. To môže naznačovať, že je prerušená priepustnosť kanalizačných potrubí a v nich sa objavujú soli a fekálne zátky.

Ak ste vytvorili takýto korok na toalete, musíte urobiť nasledovné:

1) otvorte hlavu trubice ventilátora;

2) demontujte kryt spodnej revízie stúpača;

3) potrubie pod revizou zablokujte pomocou špeciálnej zátky, ktorá je zasunutá cez otvor uvoľnený z krytu;

4) sklopte stúpanie ventilátora pomocou komínového kefa alebo inštalačného kábla;

5) odstrániť zostávajúci odpad z auditu;

1

6) pre obnovenie integrity systému, potrebujete zátku a skrutku krytu revízie;

7) vráťte hlavu stúpača.

Ak nie je stúpajúci ventilátor, budete musieť v systéme nainštalovať spätný ventil, ktorý bude počas vypúšťania vody odvzdušňovať korok zo vzduchu. Ak nie je žiadny ventil, voda prechádza potrubím oveľa dlhšie, čo urýchľuje výskyt usadenín, čo znižuje priemer ventilu každý deň.

Čo robiť doma, ak je toaleta upchaté?

Ak je uzáver hydraulickej uzávierky, môže sa tento problém vyriešiť mechanickým alebo chemickým čistením. Pred odstránením korku však najprv musíte preskúmať oblasť uzáveru v tvare S. Na to urobte gumovú rukavici na ruke a ponorte ju do záchodu. Ak sa v odtoku nachádza cudzí veľký predmet, musí sa odstrániť pred mechanickým čistením, inak môže dôjsť k hlbšiemu skĺznutiu a odtok bude úplne zablokovaný.

Samotný proces čistenia vyzerá takto:

1) Po prvé, musíte zatvoriť všetky kanalizačné otvory v kúpeľni av kuchyni;

2) potom zozbierajte 5 litrov teplej vody a naneste gumové rukavice;

3), potom musíte vziať piest na rukoväť a umiestniť ju do odsávacieho otvoru;

4), potom musíte nalievať vodu do toalety tak, aby úplne pokryla "sucker9raquo ;;

5) Nakoniec treba vykonať niekoľko vratných pohybov s vysokou frekvenciou.

Navyše, skôr ako začnete pracovať s piestom, odporúča sa nalejeť 5 litrov teplej vody. To je potrebné v prípade, že sa do záchodu dostane "odpad, ktorý je rozpustný vo vode" - pomôže to korok mäkšie.

Vo všeobecnosti proces vyzerá veľmi jednoducho. Nesmieme však zabudnúť ani jedenkrát za niekoľko mesiacov jeden z účinných čistiacich prostriedkov ("Krot9raquo ;," Flup9raquo a ďalšie) do toalety.

Čo mám robiť, ak sa kanalizačné potrubia ucpávajú?

Ak je kanalizácia vo vašom dome zanesená mastnými nánosmi, najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom je nalievať do drezu vriacu vodu. To taví tuk a vyčistí rúrku. Ak je sifón zablokovaný, bude potrebné ho demontovať a dôkladne vyčistiť od nahromadenia tuku na stenách.

Ak je problém vážnejší, ako ste pôvodne očakávali, potom môžete vyčistiť potrubie s chemikáliami. Na vyriešenie problému je vynikajúca alkálie, ktorá sa dá zakúpiť v každej predajni sanitárnej keramiky, zvyčajne sa predáva vo forme prášku alebo gélu.

V ostatných prípadoch sa kyselina často používa, ale je potrebné s ňou pracovať veľmi opatrne, pretože sa môže spáliť, ak zasiahne exponovanú pokožku. Ak chcete problém úspešne vyriešiť, použite jednu z týchto chemikálií, prísne dodržiavajte pokyny.

Dôležité! Nemiešajte zásadité a kyslé, môže to mať za následok nežiaduce dôsledky.

Ak chemický efekt nefunguje správne, je čas prejsť na mechanické metódy. Napríklad môžete použiť piest alebo inštalačný kábel, každá z týchto možností je ideálna pre obyvateľov súkromných domov.

Pred začatím mechanického čistenia, aby ste zvýšili účinnosť, nezabudnite do potrubia naliať špeciálny nástroj. Ak používate inštalačné lano, musíte s ním pracovať veľmi opatrne, ak máte plastový systém potrubia.

Proces práce s vodovodným káblom vyzerá takto:

1) Najskôr odvíjajte kábel a vložte ho do vypúšťacieho otvoru. Ak je to potrebné - otvorte uzáver, môže to narušiť prácu. Potom kábel ponorte do otvoru, kým nedosiahne miesto zablokovania. Aby nedošlo k zmätku spojky potrubia s upchávkou, kábel mierne vytiahnite smerom k sebe a opäť ju skúste posunúť dopredu. Ak kábel spočíva a nepôjde ďalej, potom ste dosiahli zablokovanie;

2) Ďalej, pomocou kábla, začať trením pohyby na zničenie odpadu zhromaždeného v kanalizačnom potrubí. Aby ste zjednodušili prácu, odporúča sa čas od času vyliata vriacou vodou do vypúšťacieho otvoru;

3) ak máte pocit, že voľný priechod začal byť skúmaný, môžete vytiahnuť kábel a naliať horúcu vodu alebo čistiaci prostriedok do otvoru.

Ak máte podobnú situáciu - nestrácajte čas, čím skôr začnete vyriešiť problém, tým skôr sa zbavíte.

© 2012-2018 "Názory žien". Pri kopírovaní materiálov sa vyžaduje odkaz na zdroj!

Šéfredaktor portálu: Ekaterina Danilová

E-mail: [email protected]

Redakcia: +7 (965) 405 64 18

Ak bola kanalizácia zablokovaná

Často sa stáva, že kanalizácia je upchatá "nie moc". Voda odchádza, ale pomaly. Ak voda zmizne, je to veľký problém! Zostali len málo vecí. Tu je indikatívny zoznam akcií

 • 1. Myslíš, možno je to len sifón pod vodovodnou prípojkou, z ktorej je voda zle odvodnená. Sifón je možné demontovať a opláchnuť. Ak to chcete urobiť, najprv umiestnite vedierko alebo misku pod ňu a potom rozlúste.

Úplne iná situácia nastane, ak voda už neprúdi do kanalizácie. Potom nie je otázka použitia chémie. Koniec koncov, pôsobí priamym kontaktom s blokovaním. Teraz však nie je potrebné tieto prostriedky vylievať nad vodou a dokonca aj škodlivé. Môžu vážne narušiť ďalšiu prácu.

Ak je toaleta kladená priamo s nejakým druhom organických látok, potom sa môžu použiť chemické činidlá. Ďalšia voda z toalety je vytiahnutá a na ňom sa naleje špeciálny nástroj. (Ako čistiť toaletu).

Ak je jedna vetva ucpaná - pod kúpeľňou, umývadlom, toaletnou misou ...

Najjednoduchším mechanickým spôsobom čistenia kanalizácie je vytvorenie vodného šoku. Pre to je špeciálna. zariadenie nazývané piest, alebo - "hokejka s gumovým pohárom na konci". Nakloňte tento pohár do zásuvky toalety, umývadla, kúpeľne, vytvárame lisovacie pohyby - v systéme vytvárame sériu výbojov a vákua. Zväzok, ktorý sa nachádza v blízkosti, sa spravidla mieša a premyje vodou. Vantuz možno jednoducho nahradiť handrou na vodu. Môže sa tlačiť ručne alebo pomocou hokejky.

Hlavné kanalizačné potrubie bolo upchaté.

Odvzdušňovanie však zvyčajne nie je dostatočné, ak sa upchatie vyskytlo vo stúpacom potrubí alebo vo vonkajšom kanále. Nemusí to stačiť pre miestnu pobočku, ak je blokáda silná. Potom sa začne hrať kábel na čistenie kanalizácie. Môžete ho zakúpiť v obchode. Jedná sa o flexibilný kábel s hrotom na jednej strane a rukoväťou na otáčanie na druhej strane. Je umiestnený priamo v záchodovej miske alebo v odtokovej kanalizácii. Je lepšie spolupracovať. Jeden človek posunie kábel, druhý otáča rukoväť. Kábel rozbije najsilnejšie upchávky.

Upozornenie: Ak sú kanalizačné potrubia vyrobené z plastu, nepokúšajte sa vyčistiť kanalizáciu pomocou drôtu s ostrým koncom, drôtu s hrotom alebo škrabacej špičky. Môžu výrazne poškodiť potrubia zvnútra.

Na začiatok nezakladajte ruky, opakujte intenzívnu prevádzku pomocou piestu, aby ste vytvorili vodné kladivo a lano ste stále. Je možné, že primárne úsilie bolo jednoducho slabé s nezvyčajným používaním, je tu potrebné vyvinúť silu ...

A ak to nepomôže, je potrebné zavolať špecialistov na čistenie kanalizácie. Vo svojom sídle je určite povinný zámočník. Žiadny úrad bývania? Potom musíte zavolať ... organizáciu, ktorá slúži vašim plynovodom. Nevieš? Potom existuje veľa servisných organizácií, ktoré sa zaoberajú, vrátane inštalácie. Ak je podľa vašich názorov "tesne" vytesaná kanalizácia, zavolajte ich. Opäť nie je známe? Zavolajte na helpdesk, vo výdajni na vodu ... niekoho a povedzte telefónne čísla inštalatérskych služieb vo vašej oblasti. Dobrí špecialisti majú dobré vybavenie. Teraz existujú mobilné vysokotlakové čerpadlá na čistenie odpadových vôd. Zničia preťaženie potrubia prúdom vody. K dispozícii je aj ďalšie vybavenie. Vo všeobecnosti je veľa šťastia pri riešení problému!

Kanalizácia bola zablokovaná: rýchlosť čistenia rúr z prekážok

Situácia je známa: v najviac nevhodnej chvíli voda, namiesto vypúšťania do drezu, má tendenciu vylievať z umývadla na podlahu? Bohužiaľ, použitie hladkých plastových rúrok a drahých sifónov nezaručuje, že v kanalizačnom systéme nie je upchaté. Čo robiť, ak je kanalizácia upchaná - ako čistiť rúrku a zbaviť sa korku, nie blokovať vodu celý deň pred príchodom inštalácie? Samostatne s komplexnými blokádami je nepravdepodobné, že uspeje, ale vyriešiť problém s upchatým odtokom v kuchyni alebo v kúpeľni - naozaj.

Príčiny vzniku blokád v domácom kanalizačnom systéme ↑

Najprv je potrebné identifikovať príčinu zložitého odtoku vody, najmä ak sa takýto problém vyskytuje nepretržite. Medzi najčastejšie príčiny systematického výskytu blokád:

 • Použitie vlnitých hadíc na sifóny. Povrch tenkej hadice zaisťuje väčšiu pevnosť a pružnosť vo forme akordeónu - v záhyboch zvlnenia sa hromadí plak, čo nakoniec prekrýva vnútorný lúmen.
 • Ohyby flexibilných vlnitých rúrok. Problém odstráňte jednoducho: jednoducho odstráňte a znovu namontujte hadicu tak, aby nedošlo k ostrým ohybom. Často príčinou ohybu je príliš dlhá dĺžka hadice.

Vlnitá hadica s ohybom - záruka zablokovania

 • Liatinové rúry. Stará kanalizácia bude pravidelne upchaté, bez ohľadu na to, ako často vykonávajú preventívne čistenie vlastníkov. Dôvod je v usadeninách vnútri potrubia. Liatina je náchylná na koróziu, hrdzavé kovové dosky, odštiepené od stien, tvoria upchávky a vlákna, vlna a vlasy padajúce do potrubia priliehajú k poškodeným múrom. Jediným riešením je nahradiť zastaraný systém.

Litinové rúry po niekoľkých rokoch prevádzky

 • Najzákladnejším dôvodom je nesprávny tvar odtokových mriežok a chýbajúce mazacie lapače. Otázka pre kuchynské drezy je obzvlášť aktuálna. V umývadle zostáva jedlo - po nahromadení v sifóne sa v potrubí zhromažďujú husté hrudky a vytvárajú mastné pevné zátky. Správny tvar mriežky je plochá slepá doska s častými úzkymi pozdĺžnymi otvormi.

Takáto mriežka by sa mala nahradiť

 • Ignorovanie základných pravidiel prevádzky. Majitelia bytov zabúdajú, že domáca kanalizácia je určená výhradne na vypúšťanie tekutého rozpustného odpadu. Papier, odpadky, vlhké obrúsky sú len malou časťou predmetov, ktoré spôsobujú zložité blokovanie.

Nájsť byt v jednej alebo viacerých z týchto dôvodov sa snažia riešiť problém radikálne: nahradiť staré potrubie upchaté, inštalovať mreža s zhiroulavlivatelyami - spôsobiť umelcov čistiť upchaté kanalizácie nemajú už niekoľko desiatok rokov.

Druhy blokád a typické miesta ich formácie ↑

V každej domácej kanalizácii, bez ohľadu na to, aké potrubia a inštalácie sú inštalované, sú tam 3 miesta, kde sa často vyskytujú upchávky:

 • Odbočná linka, ktorá sa nachádza od metrov od sifónu.
 • Vstupné miesto miestneho kanalizačného potrubia v spoločnom dome.

Miesto, kde je vnútorný lumen zablokovaný, môžete nájsť nezávisle. Ak je jedna sekcia zablokovaná, potom sa oneskorenie odtoku zaznamená iba v jednom bode - v umývadle, vane alebo záchodovej miske. Ak chcete zistiť, do akej miery je korok od odtokovej siete, jednoducho otvorte kohútik. Ak voda začne stúpať a vôbec sa nevypúšťa - sifón je zablokovaný.

Skontrolujte, či stav sifónu z plastu je bežná svietidlo

Ak spočiatku voda voľne prechádza, ale po určitej dobe začne vytekať z výpustu mriežka, potom zablokovanie je umiestnený vzdialene od pasce, v úseku medzi odťahovým bodom (umývadlo, vaňa), a vstup do spoločného výstupného potrubia. Keď je stúpač upchatý na križovatke spoločných a bytových systémov, súčasne sú problémy so všetkými inštaláciami: odtok je ťažký vo všetkých bodoch.

Vrstvenie vodného kameňa a organické upchávanie vnútri potrubia

Ak chcete rozhodnúť, ako čistiť samotnú kanalizáciu, je okrem určenia zablokovania potrebné určiť typ kontaminácie. Všetky prekážky v kanalizačnom systéme sú bežne rozdelené do troch skupín.

Spolu s vodou v umývadle, najmä v kuchyni, sa tuku. Horúci rastlinný olej, tuk sa odvádza do sifónu. Pri kontakte s chladnou vodou sa olej stáva silným a lepkavým. Pridržiavajúce sa na stenách, kôra zhromažďuje na svojom povrchu všetky čiastočky, ktoré padajú do drezu: zvyšky potravín, malé kúsky kuchynských hubiek, vlákna. Takže niekoľko mesiacov sa vytvorí silný korok, ktorý zužuje dutinu potrubia.

Ťažké prevádzkové blokovanie: kanalizácia sa nikdy nečistila

Prekryjte vnútorný lúmen kanalizačného potrubia so všetkými nerozpustnými predmetmi a materiálmi, ktoré spadajú do odtoku. Najčastejšie cudzie predmety spadajú do toalety: role toaletného papiera, handry, výrobky osobnej starostlivosti. Vlhké utierky sú schopné vytvoriť nepriepustné upchávky v priebehu niekoľkých hodín, najmä v liatinových rúrach. Tkanina, z ktorej sú vyrobené obrúsky, má vláknitý povrch, ktorý sa prilepí k vnútorným stenám trubice.

Celé prekrytie lúmenu: mechanická obštrukcia

Vady v konštrukcii kanalizácie v byte - príčinou pravidelne sa vyskytujúce blokády. Ak je priemer potrubia nesprávne zvolený, sklon je nesprávne nastavený, sú ostrými otvormi potrubia vo veľkom uhle a nie sú vybavené rohovými kĺbmi, potom budete musieť preinštalovať systém.

Po určení bodu, v ktorom je kanalizácia zablokovaná a druhu znečistenia, vyberte spôsob čistenia rúrok, ktorý pomôže zvládnuť zablokovanie.

Čistenie kanalizácie metódami ľudí a chemickými prostriedkami ↑

Medzi spôsoby, ako odstrániť splaškový kal, ktorý môže byť aplikovaný samostatne bez toho, aby spôsoboval inštaláciu:

 • Ľudové recepty s použitím nástrojov, ktoré sú vždy v kuchyni.
 • Špeciálne chemikálie pre domácnosti.
 • Jednoduché mechanické metódy čistenia rúr: piest a kábel.

Kábel na čistenie

Než začnete čistiť kanalizáciu v byte, určite nájsť pár gumových rukavíc pre domácnosť - čím silnejší, tým lepšie. Konvenčné lekárske nezapadá, tenký latex pri kontakte s kyselinou alebo zásadou nemôže stáť.

Ako sa vyrovnať s jednoduchým znečistením pomocou bežnej vriacej vody ↑

Prvým asistentom v boji proti tučným blokádám je strmá vriaca voda. Privarujte asi 2 litre vody. Do vypúšťacieho potrubia vylejte vriacu vodu. Pracujte úhľadne, pomaly nalejte vriacu vodu s tenkým prúdom. Použite silný náplasť, aby ste zabránili páčeniu ruky horúcou parou.

Stačí vyplniť umývadlo s vriacou vodou

Nechajte vriacu vodu v umývadle 20 - 30 minút. Pod vplyvom horúcej vody sa horné vrstvy tukovej kôry roztavia, čím sa objaví prístup do stredu upchatia. Po pol hodine varíme ďalšiu časť vody.

V vypúšťacom otvoru nalejte po 5 minútach balenie stolovej soli, nalejte na vriacu vodu. Použite zvyčajnú skalnú soľ, vyčistené jemné "Extra" nebude fungovať. Veľké kryštály soli korodujú veľa ucpávok a varená vriaca voda rozpustí zvyšky tuku.

Soľ je najjednoduchší spôsob čistenia kanalizácie v kuchyni. Ak sa potrubie po opätovnom nalievaní vody nečistí, skúste naniesť sódu.

Ako používať sódu na pečenie správne ↑

Na čistenie kanalizácie sa používa bežná sóda na pečenie - ako núdzová pomôcka s jednoduchými blokovaniami v sifóne a priľahlých potrubiach. Sóda sa môže používať samostatne alebo v kombinácii s inými výrobkami, ktoré sú vždy v dome - s ocotom, umývacou tekutinou, kyselinou citrónovou a vínnym kameňom.

Sódu môžete zapiť priamo do umývadla

Jednoduchý recept: naplňte celú šaržu sódy do vypúšťacieho otvoru a nalejte malé množstvo vriacej vody na vrch. Zmes nechajte v sifóne dlho - sóda nepoškodzuje steny potrubia. Po niekoľkých hodinách musí byť vyčistená rúra vypláchnutá veľkým množstvom vody.

Zvládanie zložitejších prekážok pomáha pri čistení sódy a octu. Látky sa pred plnením nezmiešajú. Po prvé, do drezu sa naleje asi 200 g sódy, na vrchu sa naleje rovnaké množstvo stolového octu. Reakcia, ktorá začína v potrubí, môže byť príliš intenzívna a pena bude vytekať z vypúšťacieho otvoru. V tomto prípade môžete pripojiť vypúšťaciu zástrčku. Čas, počas ktorého bude riešenie pôsobiť, trvá od niekoľkých minút až po jednu hodinu. Čakať dlhšie nemá zmysel. Je lepšie opakovať postup.

Soda s ocotom v pomere 1: 1

Namiesto stolového octu použite koncentrovaný ocot, silný roztok kyseliny citrónovej alebo zubného kameňa. Podiel roztoku kyseliny na množstvo sódy by mal byť 1: 1. Ako tukové rozpúšťadlo, hlavne pri čistení v kuchyni, sa k zmesi pridáva umývacia kvapalina: sóda rozpustí organické látky a prostriedok rozpustí tukový materiál nahromadený na stenách. Pred použitím roztokov sódy sa do zátky upchávky upraví vriaca voda, aby sa zjemnila.

Ťažké delostrelectvo: lúh sodný ↑

Ak nemôžete vyčistiť kanalizáciu s bežným sódom a stolovým ocotom, existujú agresívnejšie prostriedky - lúh sodný. Používajte lúh sodný s opatrnosťou a iba v núdzových prípadoch, keď dom nemá špeciálne prostriedky na čistenie.

Sóda v granulách

Žieravina sa vyrába v dvoch druhoch: vo forme granúl a gélu. Používanie výrobku v domácnosti je nebezpečné. Počas reakcie sa uvoľňuje veľké množstvo tepla. Rúra, do ktorej je nalakovaná lúh na čistenie odpadových vôd, môže byť ohrievaná na 60 - 65 °. Preto so špeciálnou starostlivosťou používajte látku na PVC rúrky - steny môžu byť deformované pod vplyvom nadmernej teploty.

Taktiež by sa nemal použiť lúh, ak je umývadlo alebo kúpeľ pokryté sklovinou. Sóda rozpúšťa povlak v priebehu niekoľkých hodín. Pri práci s látkou chráňte pokožku, tvár a oči. Sú potrebné špeciálne vysoko-vinylové rukavice a plastové okuliare. Agresívne činidlá môžu spôsobiť popáleniny a podráždenie pokožky.

Pred nalievaním do kanalizácie sa musí suchá látka zriediť vodou v pomere: 1 diel sódy na 2 diely vody. Roztok miešajte v pevnej plastovej nádobe s hrubými stenami. Po rozpustení sa kvapalina naleje do vypúšťacieho otvoru.

Ak chcete odstrániť lokálne zablokovanie sifónov, jednoducho naplňte do umývadla niekoľko polievacích lyžíc a pridajte 250 ml vriacej vody na vrch.

Ponechajte roztok v potrubiach maximálne 1,5 - 2 hodiny. Po uplynutí tohto času musí byť systém dôkladne opláchnutý, pričom otvorený ventil musí zostať po dobu 5 až 10 minút. Zvyšky sódy, ktoré pretekajú potrubím, vyčistí vnútorné steny organických usadenín.

Alkalické a kyslé domáce výrobky ↑

Ako čistiť kanalizáciu v súkromnom dome pomocou nástrojov na uloženie? Najprv vyberte správnu kompozíciu. Hlavné účinné látky, ktoré sú zahrnuté vo všetkých priemyselných zloženiach bez výnimky:

Ako pomocné čistiace prostriedky výrobcovia pridávajú do formulácie povrchovo aktívne látky, ktoré dezinfikujú tubu zvnútra a tuk sa rozpúšťajú.

Chémia na odstránenie blokád v kanalizačnom systéme

Forma výroby chemických výrobkov pre domácnosť je rôznorodá: gély, prášok, granule. Najvhodnejšie - časti balenia s granulátmi a kvapalinou, ktorá sa naleje priamo do potrubia. Mechanizmus účinku a spôsob aplikácie priamo závisia od účinnej látky. Preto je potrebné použitie finančných prostriedkov, prísne dodržiavať pokyny.

Porciové vrecká a kvapaliny

Alkalické zlúčeniny - ideálne na boj s odpadovými vodami v kuchyniach. Alkalín rozpúšťa tuk počas niekoľkých minút. Granulované zlúčeniny zaspávajú v dreze v suchej forme. Nalijte vodu do objemu špecifikovaného v návode. Niektoré finančné prostriedky sa nalejú do studenej vody.

Kyslé zlúčeniny sú agresívnejšie. Kyselina sa vyrovnáva s pevnými usadeninami vo vnútri potrubia, s zvyškami pracieho prostriedku, organickými nečistotami. Na čistenie rúrok v kúpeľniach sa odporúčajú produkty na báze kyseliny. Používajte kyselinu žieravinu na smaltovaných povrchoch. Musí sa zabezpečiť, aby sa kyselina nedostala do žeriavov pokrytých chrómom alebo niklom: prostriedok môže ponechať škvrny na povrchu.

Mechanické odstránenie hlbokých prekážok ↑

Pomôcky (sóda, ocot) a chemické zlúčeniny sa odporúčajú používať v domácnosti, kde je potrebné čistiť kanalizáciu v oblastiach blízko odtokových otvorov. Chemická expozícia na odstránenie hlbších upchávok nestačí. Musím použiť piest alebo kábel so špičkou.

Ako používať piest ↑

Najjednoduchšie a najrýchlejšie mechanické spôsoby, ako odstrániť upchatie, je prepláchnuť sifón. Dôkaz, že otvor v sifóne je upchatý, je nepríjemný zápach z umývadla. Ak chcete odstrániť nečistoty, stačí odskrutkovať sifón, vyčistiť hroty nečistôt a dôkladne umyť rúry pomocou čistiaceho prostriedku.

Odstráňte a opláchnite: rýchly spôsob čistenia sifónu

Vantuz - štandardné zariadenie, ktoré sa používa na čistenie rúr, ak je upchávka pod sifónom. Piest môžete použiť buď samostatne alebo po naliatí čistiacej zmesi do potrubia.

Vantuz s veľkou miskou na toaletu

Pri práci s piestom postupujte podľa jednoduchých pravidiel:

 • Misa by mala pohodlne a tesne priliehať k drezu okolo vypúšťacieho otvoru. Na zlepšenie nasávania môže byť okraj misky namazaný silikónom.
 • Naplňte umývadlo vodou. Vodná vrstva by mala pokrývať širokú časť misky o 1 cm.
 • Pohyb s rukoväťou sa musí robiť rýchlo a silou. Zvyčajne sa vykonávajú 3 až 4 kladivá s minimálnym intervalom.

Pri čistení dvojitého drezu zatvorte vypúšťací otvor druhého umývadla

 • Prepadové otvory v umývadle a vane nad bodom vypúšťania musia byť tesne utesnené tak, aby nárazová sila neklesla.

Na vymenenie jednoduchých rukovätí s rukoväťou priniesli zdokonalené modely - pneumatické prístroje s rukoväťou, ventil a pohodlné tesné gumové tesnenie na dne. Úzky hrot ľahko prechádza odtokom - môžete odstrániť zablokovanie v hĺbke potrubia.

Vzduchový ventil s ventilom vzduchu

Použite pneumatický piestový zapaľovač. Zariadenie je inštalované tak, aby sa stred hrotu zhodoval so stredom odtokového otvoru. Vytiahnite rukoväť ventilu a dôrazne ho zatlačte. Úsilie, ktoré je potrebné použiť, je minimálne a sila kladivu je niekoľkonásobne väčšia ako pri použití mechanického zariadenia.

Niektorí remeselníci vylepšia štandardný piest samotný. Používa sa na vytvorenie tlaku, starý vysávač so spätným rázom. Na konci hadice pripevnite pohár zo starého piestu, pripevnite misku na drez a vyfukujte potrubie.

Vodovodný kábel na čistenie rúr a stúpačov ↑

Klasická metóda mechanického čistenia rúrok odstráni zablokovanie pomocou flexibilného kábla. Špeciálne vodovodné káble na odstránenie upchávok pozostávajú z ostrých špičiek rôznych tvarov, ohybnej hadice s vnútorným lanom a rukoväťou. Niektoré modely sú vybavené špirálovitými ostrými špičkami so zárezmi.

Profesionálny kábel s elektrickým pohonom

Kábel sa používa na odstránenie zložitých mechanických prekážok umiestnených na vzdialených úsekoch potrubia - až 1,5 - 2,5 m od odtokových otvorov. Kábel sa vloží do potrubia a jemne ho zatlačí, až kým sa nezastaví. Po dosiahnutí plotu začnite otáčať rukoväť. V tejto dobe sa na pätkách roztrhne hromada nečistôt a vietor. Pomaly vyberte kábel s hrudkou.

Hydrodynamická metóda čistenia odpadových vôd

Profesionálna pomoc je potrebná v situáciách, keď je upchatá oblasť tak ďaleko, že nie je možné dostať sa ku korku pomocou kábla. Špecialisti používajú elektrické zariadenia na hydrodynamické čistenie.

Stroje pre hydrodynamické čistenie

Špeciálne trysky s malými dýzami sú umiestnené na hadici. Prostredníctvom otvorov dýzy sa uvoľňuje prúd tlaku, ktorý čistí steny kontaminantov. Pri erózii trubíc zátok, ktoré prekrývajú vnútorný lúmen, sa v strede používajú trysky s rovnou tryskou. Vytvorené hydraulické kladivo postačuje na čistenie rúrok s akýmkoľvek priemerom. Neexistuje však žiadne riziko pre integritu potrubia - metóda sa používa na čistenie plastových aj kovových rúrok.

Druhy trysiek pre rôzne typy kontaminantov

Video-manuál na čistenie kanalizačného potrubia s inštalačným káblom ↑

Preventívne opatrenia, pokiaľ sú pravidelné, pomôžu vyhnúť sa vzniku blokád. Nainštalujte nové kanalizačné mriežky, vymeňte zvlnenie na pevných rúrach, používajte čistiace prostriedky každých 1-2 mesiacov. Ak sú potrubia neustále upchaté, je potrebné identifikovať príčinu a odstrániť štrukturálne nedostatky v systéme. V prípade zložitého zablokovania zavolajte kapitána: postup čistenia bude trvať minimálne a rúry budú zaručené, že zostanú celé a čisté.

 • populárne

Kúrenie, vodovod a kanalizácia vlastnými rukami

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

− 1 = 3