Choroby uhoriek

Choroby uhorky a ich ošetrenie

Ak chcete pestovať bohatú úrodu uhoriek, potrebujete poznať nielen vlastnosti agrotechniky tejto rastliny, ale aj choroby, ktoré môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie rastliny a zničiť celú plodinu.

Choroby, ktoré ovplyvňujú uhorku liana v rôznych štádiách jej vegetácie, možno rozdeliť do troch skupín.

 1. Hubové choroby.
 2. Bakteriálne ochorenia.
 3. Vírusové ochorenia.

Najčastejšou hubovou chorobou uhoriek je múčnatka. Dôvodom pre jeho výskyt na listoch sú náhle zmeny teploty, nadbytok dusíka v pôde alebo nedostatok draslíka. Choré rastliny sú pokryté bielym práškom, zaostávajú za rastom a postupne vyschnú.

Plesnivá plesňa alebo peronosporióza vznikajú v dôsledku vysokej vlhkosti, napájania studenou vodou, prudkého poklesu teploty. Najprv sa na listoch objavia hnedé škvrny, ktoré po niekoľkých dňoch vyschnú. Na zadnej strane listov sú plesňové spóry. Sú prenášané vetrom a škodcami do okolitých oblastí. Choroba sa vyskytuje pri hubách infikovaných mycelom rastlinných odpadov alebo semien. Vyvolávajte chorobu vysokú vlhkosť a napájanie studenou vodou, ako aj prudké zmeny denných a nočných teplôt. To sa prejavuje v období plodenia.

K nebezpečným mykotickým ochoreniam uhoriek by sa malo prisúdiť aj biela hniloba, škvrny olivovníkov, hniloba koreňov.

Bakteriálne ochorenia uhoriek

Hlavnými príznakmi baktériového vädnutia (príčinným činiteľom je Erwinia tracheiphila) sú:

 • prudké vädnutie rastliny;
 • objavenie bielej lepivej hmoty (podobnej slinám), ktorá sa uvoľňuje z kmeňa;
 • listové miesto a vädnutie.

Vírus zostáva na pozostatkoch stonky až do budúceho roka. Ak sa objavia príznaky baktérie, všetky suché stonky sa musia spáliť. Výsadenie melónových plodín v tejto oblasti je kontraindikované 5-6 rokov. Semená zozbierané z takýchto rastlín sú tiež nosičmi choroby.

Príčinným činiteľom vlhkej hniloby je baktérie Pseudomonas burgeri Pot. Zdrojom infekcie sú neošetrené infikované semená. Často ochorenie pokračuje pomaly a začína postupovať len s poklesom teploty vzduchu. Majitelia sa sťažujú na zlú odrodu alebo čerstvo zozbierané semená, pretože nedostatok plodín v tejto chorobe môže byť 40%.

Prvé známky mokrej hniloby:

1
 • pomalý rast výhonkov;
 • Withering a sušenie spodných listov;
 • veľké množstvo prázdnych miest;
 • škaredý tvar ovocia;
 • vodnatá škrupina ovocných a olejových škvŕn na listoch;
 • rýchla strata turgoru počas obeda;
 • zmäkčenie stoniek a cievna stimulácia;
 • hnedá hmotnosť vnútri mäsa uhorky.

Choroby uhorky sa veľmi rýchlo šíria pri vysokej vlhkosti. Skleníkové rastliny trpia najviac z tohto vírusu.

Úhlový mottling listov spôsobí smrť uhoriek v krátkom čase a je považovaný za najnebezpečnejšie ochorenie, pretože sa rýchlo prenáša z jednej rastliny do druhej. Infekcia sa šíri vetrom, kvapkami vody, škodcami a infikovanými semenami. Ochorenie je charakterizované vzhľadom na hnedé škvrny na listoch a plodoch, ktoré sušia tkanivo niekoľko dní. Najrýchlejšie sa baktérie násobia v teplom, vlhkom počasí.

Keď je ovplyvnená cievna baktéria, ovocie stráca svoju chuť a obchodné vlastnosti. Pre jedlo sú nevhodné, pretože sú drevené. Infekcia sa šíri kontaminovanými semenami a rastlinnými odpadmi.

Pre vírusové ochorenia uhoriek sa vyznačuje zmenou farby listu. Má škvrny, ktoré pripomínajú mozaiku a samotná vrstva je skrútená a pokrčená. Všetky vírusové ochorenia sa prenášajú prostredníctvom semien alebo sú prenášané škodcami. Pred vysadením sa doporučuje, aby sa semeno ohrialo pri teplote +70 stupňov po dobu troch dní.

Cukrová mozaika sa objaví po 25-30 dňoch po výsadbe mladých listov. Na liste je roztvorené žltnutie, je deformované. Ak nezačnete bojovať proti tejto chorobe, potom za niekoľko dní bude ovocie tiež infikované. Včelín okrasnej mozaiky je vošica.

Biela mozaika na uhorkách sa prejavuje vo forme bielych a žltých hviezdnych škvŕn. Často celý list bielí, a plody sú zafarbené biele. Infikujte rastlinu vírusom bielej mozaiky iba spôsobom kontaktu a semien.

Zelená mozaika sa môže mýliť za bežný typ hubového vírusu, ale postihuje iba mladé listy. Vyskytujú sa vezikulárne rastliny, mozaika žltnutie, zvrásnenie. Rastliny rastú zle, vaječník sa vysuší a rozpadne sa.

Ako sa vysporiadať s hubovými chorobami uhoriek?

Nejúspešnejším bojom proti tejto chorobe je neprítomnosť ochorenia. Na dosiahnutie tohto výsledku pomôžu preventívne opatrenia. Čo mám robiť?

 • Pozorovať rotáciu plodín.
 • Dodržujte pravidelné zavlažovanie teplou vodou.
 • Uvoľnite pôdu.

V boji proti plesňovým ochoreniam bolo dobre zavedené postrekovanie uhoriek s infúziou mozgovej kukurice, nechtíkov.

Pri infikovaní plesňou sú lieky ako "Topaz", "Quidris" vynikajúce. "Oksihom".

Ak sa objavia prvé príznaky ochorenia s plesňou, je potrebné zastaviť hnojenie minerálnymi hnojivami a postrekovačmi roztokom manganistanu draselného, ​​tinktúry srvátky. V akútnej fáze pomáhajú drogy ako "HOM", "Kuprosat", "Ridomil Gold", "Polycarbacin". Tieto lieky majú vynikajúci účinok v boji proti koreňovej a bielej hnilobe, olivové špinenie.

Metódy boja proti bakterióze pri ochorení uhorky

Bakteriálne ochorenia sú najbežnejšie a každý kamionista musí poznať hlavné pravidlá ochrany rastlín pred vírusmi tejto skupiny. Preventívne práce umožňujú chrániť mladé rastliny v počiatočnom štádiu ich vegetácie.

 • Predúprava pôdy z chorých baktérií.
 • Dezinfekcia semien pred výsadbou (namočte 12 hodín v tmavom roztoku manganistanu draselného).
 • Pravidelné pliesňovanie burín a odstránenie ich odpadu z postele.
 • Bojujte proti škodcom, ktoré sú nositeľmi infekcie.
 • Správne zalievanie rastlín teplou, konštantnou vodou: nalejte vodu do brázdy a nie pod koreň rastliny.
 • Striekanie uhoriek pred škodcami.
 • Dodržiavanie striedania plodín: vrátiť uhorky na miesto len štyri roky po melónoch a tykve.
 • Vo skleníku je výskyt bakteriálnych ochorení priamo spojený s tvorbou kondenzátu. Aby sa zabránilo veľkému množstvu vlhkosti kvapôčok, počas obdobia kolísania teploty je potrebné používať izbové vykurovanie v noci.

A ak nemôžete chrániť rastliny pred infekciou? Ako na spracovanie uhoriek z chorôb zachrániť plodiny? Pomoc lieky medesoderzhashchie: "Kuproksat", Bordeaux zmes. Liečba sa má vykonať dvakrát, s intervalom 10-12 dní.

Boj proti typom vírusovej mozaiky

Najlepším spôsobom na riešenie vírusovej mozaiky je prevencia.

 • Namočte semená pred výsadbou do dezinfekčných prostriedkov alebo zahrejte na teplotu +70 stupňov.
 • Zničte všetky rastlinné pozostatky na posteli po zbere.
 • Bojové vošky a iní škodcovia hmyzu.
 • Dezinfikujte spotrebný materiál.
 • Voda s teplou vodou v brázdách.
 • Pripojte rastliny k podpore.
 • Monitorujte kvalitu pôdy.
 • Škrabanie chorých rastlín.

Tieto pravidlá pomôžu vyhnúť sa infekcii vírusovou mozaikou, ale ak je rastlina chorá, nepoužívajte okamžite chemické lieky. Tinktúry z šupiek cibule, púpavy, tabaku, cesnaku pomôžu vyrovnať sa s týmto problémom.

Ak chcete presne zistiť, s akým druhom víru máte problém, potrebujete pomoc agronómov. Môžete použiť internet alebo knihy o pestovaní zeleniny, ktoré ukazujú chorobu uhoriek na obrázkoch a opisujú charakteristiky každého typu infekcie a spôsoby, ako s nimi zaobchádzať.

Ak máte otázku, môžete sa jej opýtať v komentároch k článku nižšie!

Naši odborníci budú odpovedať na vašu otázku v blízkej budúcnosti (1-2 dni), prihlásiť sa k odberu pripomienok včas, aby ste dostali upozornenie na odpoveď!

Páčilo sa mi článok. Ale pre záhradníka nie je čas na štúdium znakov, keď je nepriateľ už na prahu. Obraz je v skutočnosti zriedka klasický. Zvyčajne môžu byť označenia určené iba agronomom.

Ukončite jednu, správnu starostlivosť. Samotná zdravá rastlina zápasí s ochorením. Pristáť len v teplej zemi. Zalievanie až do plodnosti je mierne. Z času na čas rastte rastliny popolčekom, kriedou, vápenným prachom. Zalievanie len ráno a vždy s teplou vodou. Vo večerných hodinách po západe slnka je liečba biologicky aktívnymi prípravkami približne podobná EM-1 Baikal. Takéto ošetrenia zničia malé spóry hubových chorôb, vytvárajú ochranu proti hmyzu a chorobám. Z vírusových ochorení neexistuje žiadna ochrana. Zatiaľ čo rovnaké vošky neprenikli vírus do zdravého rastliny, pacient musí byť rýchlo zničený v ktoromkoľvek štádiu vývoja. A pokúste sa odstrániť vegetáciu a korene bez toho, aby ste sa dotkli susedných kríkov. Znamenie vírusu bude vädnutie, vráskavosť listov, hnedý prsteň na výrez stonky uhorky je bez chuti a škaredý. Ak sa v skleníku nedochádza k nočnej kondenzácii, je možné zabrániť hnilobe. Zvlášť dôležité je, aby sa zabránilo zahusteniu rastlín.

povedz mi aký odpad na listoch. a ako sa ho zbaviť.

Kliknite na položku PHOTO:

Najlepším bezpečným prostriedkom na boj s chorobami uhoriek počas plodu je jódový roztok. Liečba sa má vykonať po každej hmle a daždi. Pri 10 litroch vody pridajte 0,5 litra mlieka a 15 až 30 kvapiek jódu. Môžete pridať 1 polievková lyžica. l tekutého mydla alebo šampónu na lepšiu priľnavosť. Uhorky prestanú byť choré a prinášajú dobré ovocie. Roztok sa môže použiť pre inú zeleninu.

ako sa nazýva a ako vous.

Kliknite na položku PHOTO:

Je to to, čo to je? To sú normálne rastliny, potom zrazu na niekoľko hodín to. Napustil som jód s mliekom a vodou a fytosporínom a manganistanom draselným. Nie je to tak. Vody nie sú viditeľné. Je to len to, že stále rozprašujete intavir, len v prípade?

Kliknite na položku PHOTO:

Pri posudzovaní vzhľadu rastliny trpí nadbytkom liekov. Súčasné alebo krátke ošetrenie s niekoľkými prípravkami môže vyvolať popáleniny na listoch. Tmavé škvrny na opadavom pláte znamenajú prebytok dávky manganistanu draselného v roztoku, belavé škvrny sú výsledkom pôsobenia jódu. Preskúmajte aj pôdu v hrnci na podmáčanie. Príliš vlhké krajiny by sa mali nechať vyschnúť, a ak sa našli škodcovia - zmeniť živnú pôdu. Pokiaľ ide o vošky, žije na zadnej strane listu, ktorý je spracovaný, keď sa našiel škodca.

Zrazu zvädnuté stonky ogurtsov.Na niečo ako zamerzli.No vnútri skleníka + 12, v ulici + 8.Teplitsa otaplivaetsya.Vykopali koreň na jednu noc, žiadna hniloba, tam gematomy.Zavyali nie všetky stonky a 5-6 s niekoľkými samostatnými lôžkami ,

Choroby uhoriek na otvorenom teréne a boj s nimi, foto

Ak chcete pestovať dobrú úrodu uhorky, musíte poznať nielen konkrétne poľnohospodárskej techniky závodu, ale aj choroby, ktoré môžu spôsobiť nenapraviteľné škody na rastlinu a zničiť celú úrodu.

Časté ochorenia uhoriek

Aké choroby sú najčastejšie? Boj s chorobami uhoriek zahŕňa začatie objavovať príčinu, eliminovať ju a až potom začať liečiť rastliny. Aby ste zabránili smrti všetkých plantáží a zachovali si budúci zber, mali by ste sa naučiť určiť prítomnosť prvých znakov lézií, naučiť sa riešiť infekčné procesy a zamorenie škodcami. Môžete tiež pestovať takéto odrody kultúry uhoriek, ktorej hlavnou výhodou je odolnosť voči infekčným procesom. Často sú také ochorenia ako:

S vývojom prvých príznakov takýchto chorôb sa odporúča, aby sa uhorka včas spracovala, aby sa zabránilo zničeniu plodiny v budúcnosti. Na liečbu sa používajú chemické fungicídy a bežné lieky sú bežné.

Patogén z múčnatky Erysiphe cichoracearum a Sphaerotheca fuliginea, tzv. homára parazita. Patogén sa zavádza do buniek epidermis rastliny, tvorí charakteristické biele ložisko - mycelium.

Doba inkubácie je 3-5 dní. Distribuované vo vlhkom teplom podnebí, ohrozené všetkými regiónmi, kde sa pestuje kultúra. Ohniská škodlivých rosení na uhorkách sa zaznamenávajú spravidla 3-4 dni po daždi. Pre optimálne podmienky je teplota 16-22 ° C a vysoká vlhkosť. Aktívne sporulovanie sa vyskytuje pri nízkej relatívnej vlhkosti, množstve svetla.

Metódy boja proti múčnatke uhorky

Spomeňme si národné prostriedky na ochranu uhorky pred múčnou rosou:

 • Mliečna srvátka (reverzné) v pomere 1:10, spracovanie na plechu na vytvorenie ochranného filmu, potlačujúce šírenie huby.
 • Mýdlový roztok pôsobí podobne - chráni povrch listu pred zavedením patogénu.
 • Infúzia trojdňovej krávy má tiež určitú fungicídnu aktivitu. Použite 1 kg hnoja: 10 litrov vody.
 • Netopiere, tabak sa používajú na prevenciu - infúzia alebo odvar sa používa na postrek pred začiatkom porážky kefa.
 • Akonáhle ste si všimli prvé príznaky múčnatky, ihneď rozstrihnite rastliny fungicídmi, napríklad topsínom. Alebo ich lieči roztokom lieku "TOPAZ", na prípravu ktorého sa zmieša 2 ml. prípravok s 10 litrami teplej vody. Postrek sa vykonáva v bezvetrnom, suchom počasí, a to ako na prevenciu choroby, tak pri prvých príznakoch jej výskytu.
 • Dobré výsledky pri kontrole múčnatky sa získajú ošetrením rastlín prípravkom "HOM" (roztok chloridu meďnatého). Pri príprave roztoku vezmite 40 g prášku a zrieďte ho v 10 litroch vody. Posypte rastlinami a spotrebujte 1 litr výsledného roztoku na 10 metrov štvorcových.

Čerstvé predmety o záhrade a záhrade

Jedným z najnebezpečnejších chorôb uhoriek, útočiacich a sadeníc a dospelých rastlín. Tiež ovplyvňuje melón, melón a tekvica. S rovnakým úspechom ovplyvnili rastliny v skleníku a na otvorenom priestranstve. Slabé rastliny rýchlo zomrú. Na okrajoch listov sa vytvárajú svetlozelené škvrny, ktoré sa postupne rozširujú po celej ploche listov. Na nich sa objavujú čierne impregnácie - telo huby so spórmi. Na stonke, výhonkoch a krku koreňa sa vytvárajú malé belavé hnedé škvrny. Pri sekundárnom poškodení baktériami sa uvoľňuje guma (exsudát). Plody sa zafarbia a mumifikujú alebo sú pokryté hustou sieťou čiernych bodiek.

Najaktívnejšia je v období plodu. Choroba je infekčná. Huba na dlhú dobu môže zostať v stave pozastavenej animácie v pôde a na stopkách. Nesie sa s organickými zvyškami, vzduchom a niekedy sa nachádza v kontaminovaných semenách. Ovplyvnené ovocie nie je vhodné na výživu. Rastlina postihnutá ascokytózou v poslednom štádiu môže byť ťažko vyliečená a zvyčajne úplne zomrie

Metódy boja proti askochitóze uhoriek

 1. Vyhnite sa kolísaniu teplôt a zalievanie studenou vodou.
 2. Používanie osiva osvedčených výrobcov, s vhodnou manipuláciou.
 3. Ročné pranie a fumigácia pôdy, dezinfekcia skleníka s 2-5% formalínovým roztokom (prietoková rýchlosť 1 liter na 1 m2).
 4. Postrek 1% Bordeaux kvapalina, síran meďnatý (5 g na 10 litrov vody) s prídavkom močoviny (10 g vo 10 litrov vody).
 5. Na odstránenie ochorenia na stonke je pokrytý práškom z kremeňa meďou (zmes medeného vitriolu a kriedy 1: 1).

Články o vnútorných a ozdobných rastlinách

Plesnivka - peronosporoz

Perenosporoz známejší ako pleseň - spoločné plesňové ochorenie uhoriek, ktoré najčastejšie postihuje kultúru a to je nebezpečné pre plodiny. Ak nechcete urobiť opatrenie, rastliny môžu úplne zomrieť. Keď je prejavom choroby sa objaví na listoch uhorky zelené olejové škvrny, ktoré sa postupne uchopiť celý veľký priestor, čo vedie k poškodeniu tkanív rastlín. Listy sú hnedé, ako po popálení, po 2-3 dňoch úplne vyschnú. Optimálne podmienky pre vývoj týchto patogénnych organizmov: prudké teplotné výkyvy denných a nočných teplôt, ako aj dážď a napájanie studenou vodou.

Hoci plesnivé plody neovplyvňujú ovocie, sušené listy, ktoré sú zdrojom potravy, spôsobujú úplné vysušenie plôch. To vedie k nedostatočnému rozvoju ovocia, zníženiu a strate výnosu. Plody, ak sú zrelé, potom chuť a vzhľad zostávajú veľmi žiaduce. Skoré dozrievanie uhoriek je viac chránené pred porážkou tejto choroby, pretože zber sa uskutočňuje pred nástupom zníženia nočných teplôt.

Metódy boja proti múčnatke uhorky

Spory môžu dlho udržať nebezpečný život v pôde, takže je veľmi ťažké bojovať proti nim. Ak sa prejavuje peronosporosis alebo pleseň uhoriek, potom kontrola opatrenia by mali zahŕňať použitie určitých prípravkov obsahujúcich meď (Bordeaux zmes, Ridomil Gold, oksihom). Tieto lieky sú účinné ako preventívne opatrenie.

Ak sú uhorky infikované múčnatkou, liečba sa uskutočňuje s liekom "Rizoplan". Je založená na živých bunkách niektorých baktérií. Sú pre človeka absolútne neškodné, ale poškodzujú spor o plesni múčnatka. Liek sa tiež nehromadí v pôde, ale okamžite sa rozkladá.

Okrem tradičných liekov môžete použiť aj falošnú múčnatku na uhorky a ľudový liek - mliečna srvátka. Postrieka sa listami.

Anthracnóza uhoriek je jednou z najnebezpečnejších chorôb takejto záhradnej plodiny, ktorá sa stala celkom rozšírená na území mnohých krajín. Predstavujúc hubovú chorobu, medynka (iný názov antracnóza) ovplyvňuje rastlinu úplne. Na stopkách je to znázornené hnedými škvrnami, ktoré "vyživujú" živé tkanivo rastlinnej kultúry, jednoducho vedú k jej rozpadu. Listy sú ovplyvnené škvrnami žltkastého sfarbenia, ktoré sa rýchlo zväčšujú; Výsledkom je, že tkanina vyschne a vypadne, čím vytvárajú otvory na listoch. Ďalší predmet anthracnose uhorky priamo vyberie ovocie; na nich sa choroba prejavuje malými, rýchlo rastúcimi vrstvami ružovej farby, ktoré sa rýchlo spájajú do jedného pevného kontinuálneho vredu. Myceliové huby prenikajú hlboko do zelena: 3-5 mm. Uhorky strácajú svoj predajný vzhľad a stávajú sa nevhodné na spotrebu.

Antraknóza uhoriek je ochorenie, ktoré dosahuje najväčšiu aktivitu pri vysokej vlhkosti vzduchu; rosy a dažďa plus plusovú teplotu 4 až 30 stupňov - najpohodlnejšie podmienky na jej rozšírenie. Inkubačná doba trvá 4 až 7 dní. Pri teplote +20 až 25 stupňov sa zrenie húb skráti a je tri dni.

Metódy boja proti antracnózovej uhorke

Semená pred sejbou sa odporúčajú na nakladanie s fungicídom TMTD v množstve 1 kg - 4 gramy liečiva. Táto operácia môže byť vykonaná 2-3 týždne pred zasiatím. Účinok činidla sa rozširuje počas celej vegetačnej sezóny a spočíva v spomalení a zastavení procesu delenia buniek a jadier patogénnych húb nachádzajúcich sa v rastline a pôde. Pred zasiatím sa odporúčajú aj semená v roztoku biostimulátora "Immunocytophyte". Jeho pôsobenie má preventívny význam, v rastlinách má vysokú odolnosť voči rôznym chorobám (medzi nimi hubám), stimuluje aktívny rast kultúry a prechádza sa rôznymi biologickými procesmi.

Bakterióza uhoriek

Bakterióza uhoriek je veľmi časté ochorenie. Má veľmi negatívny vplyv na rast uhoriek. Ovplyvnené primárne kotyledóny, objavujú malé vredy. Na listoch sa objavujú škvrny, ktoré majú uhlový tvar, hnedé. Choroba sa vyvíja veľmi rýchlo pri náhlych teplotných zmenách. Hlavnými zdrojmi tohto vírusu sú: semená a rastlinné pozostatky.

Metódy boja proti bakterióze uhoriek

Ovplyvnené listy a plody musia byť z rastliny roztrhané a zničené. Veľké lézie sa ošetria roztokom zmesi Bordeaux v koncentrácii 1%.

Šedá hniloba je bakteriálna choroba uhoriek. Ochorenie je rozšírené. Ovplyvňuje všetky orgány rastlín. Vetvenie stonky, koreňového goliera, na rozbitých častiach rastliny, sú neurčité škvrny, pokryté sivým povlakom sporulácie.

Kvôli neustálej infekcii výskytom spór susedných rastlín existuje reálna hrozba významnej straty plodín.

Metódy na boj proti šedej hnilobe uhorky

 • dodržiavanie kultúrneho obratu a poľnohospodárskych techník;
 • správna a včasná dezinfekcia skleníka;
 • spracovanie rastlín na preventívne účely;
 • keď dôjde k ochoreniu zastaviť zavlažovanie;
 • trvalé prerezávanie postihnutých častí;
 • choré miesta práškové zloženie: 1 šálka kriedy, 1 čajová lyžička síranu meďnatého, 1 šálka dreveného popola.
 • Pri zvyšovaní choroby rastliny je potrebné ošetriť povolené fungicídy. Ak chcete to urobiť, môžete použiť "Hom", "Screen", "Rovral" alebo "Byleton".

Pozrite si aj naše články

Príčinným činiteľom bieleho hniloby uhoriek je huba, ktorá ovplyvňuje korene, spodnú časť stoniek, stopky listov a plodov. Na postihnutých častiach rastliny sa tvoria biele vločky, na ktorých sa následne objavujú čierne bodky.

Lokality tkanív, na ktorých sa huba vyvíja, sa stávajú mäkkými a plesňami, rastlina zmizne a potom zomrie. Zelená sa veľmi rýchlo infikujú, keď prídu do kontaktu s chorými časťami stonky. So silným vývojom ochorenia sa zber uhoriek (zebra) výrazne zníži.

Vývoj choroby je podporovaný znížením teploty s vysokou vlhkosťou, zahusťovaním výsadby, predčasným prerezávaním chorých a umierajúcich listov.

Metódy boja proti hnilobe bieleho uhorky

1) striedanie plodín v skleníkoch a na hrebeňoch;

2) zotretím kúskom bavlny alebo gázy sa rozvíjajúcich kmeňových častí prvé známky ochorenia nasleduje poprášením s práškovým uhlím, alebo krieda; rezanie chorého tkaniva zachytením časti zdravého;

3) večerné zavlažovanie rastlín teplou vodou;

4) aplikácia listového hnojenia (1 g síranu zinočnatého, 2 g síranu meďnatého a 10 g močoviny na 10 litrov vody);

5) zber všetkých rastlinných zvyškov s hornou 2-centimetrovou vrstvou pôdy;

6) zníženie vlhkosti vzduchu v skleníku pravidelným vetraním s cieľom zastaviť vývoj choroby; 7) pestovanie odrôd, ktoré sú odolné voči chorobe (Harvest 86) a so strednou odolnosťou

Mesačný kalendár výsadbových semien pre rok 2018

Aké kvety rastú vo februári pre sadenice?

Cibuľa na parapete rastie

Sadenice v slimákoch a plienkach Julia Minyaeva

Julia Minyaeva nie je len okouzlující žena, ale skutočný guru na palube a ...

Hlavné choroby uhoriek a spôsoby ich liečenia a prevencie

Vedúcou osobnosťou vo frekvencii poškodenia okvetných lístkov je múčnatka. Vykazuje sa ako mäsitý belavý povlak v celej oblasti listov a stoniek. Ak sa ignoruje, choroba sa rozšíri na rastlinu ako celok, čo vedie k zažltnutiu výhonkov uhoriek a potom ich úplne vysychá. Ochorenie je spôsobené hubovou mikroflórou. Často vedie k smrti rastliny.

"Urozhainy" on-line pleseň vyskytuje v zakalený, chladnom období, pri teplote nie vyššej ako 18-19 ° C. Je dobre prezimovanie, tak to môže byť uložené na neobrábanej rastlín zo záhrady do novej sezóny presunúť do okolitých kríkov.

Najviac náchylné k napadnutiu plesňou sú pasienky s nadbytkom dusíka, najmä ak sú napájané nepravidelne. Tak, usporiadanie "sušenie" pôdy, v predvečer kŕmenie uhoriek s veľkou dávkou hnojív obsahujúcich dusík, vystavujete kríky na riziko vzniku plesnivých plísní.

Preventívna starostlivosť o choré spočíva v hre na postupujúcej. Snažte sa dva roky v rade na to isté miesto vyradiť uhorky, presuňte ich okolo záhrady tak, aby sa vrátili na predchádzajúcu výsadbu najmenej o 3-4 roky neskôr. Po skončení doby plodiny úplne vyčistite rastliny z postele. Ošetrenie skleníkov, plochy na otvorenom priestranstve by sa mali vyskytnúť ihneď po zbere uhoriek z lôžok. Teplota vzduchu (najmä v skleníkoch) by nemala klesnúť pod 24-26 ° C, aby nedošlo k vytvoreniu priaznivého prostredia pre rast húb. Na zavlažovanie použite teplú vodu, aby nedošlo k prudkému poklesu teploty pôdy. Pravidelné spracovanie výsadby fungicídmi nezanechá plesnivú plesňu jedinú šancu.

Pri prvých príznakoch ochorenia sa rastliny majú liečiť antifungálnymi činidlami, napríklad Topsin-M alebo Topazom. Rozpustite v 10 litroch teplej vody 2-3 mililitre zvoleného prípravku, rozstrihnite krúžky. Je lepšie stráviť procedúru v suchých a suchých dňoch.

Aby ste prekonali dominanciu múčnatky, použite osvedčený oxychlorid chloridu meďnatého. Na 10 litrov teplej vody vezmite 40 gramov chloridu meďnatého a potom začnite postriekať.

Počas obdobia kvitnutia alebo plodnosti je používanie chemikálií veľmi nežiaduce, takže môžete použiť:

 • tinktúra Mullein (1 kg suroviny po dobu 3 dní namočenej v 3 litroch vody, potom pred použitím zriedené ďalšie 3 litre vody);
 • Mliečna srvátka (1 liter kyslého mlieka zmiešaného s 1 litrom vody, filter);
 • roztok sódy (zmiešajte 50 g sódy s 50 g mydla, zriedte v 10 litroch vody).

Nezabudnite, že pred striekaním musíte odstrániť infikované časti rastliny.

Ochorenie sa prejavuje ako ľahké, mierne žltkasté alebo biele škvrny po celom povrchu listov. Po chvíli začnú postihnuté oblasti získať hnedastý odtieň, po ktorom vysušia. Hlavné nebezpečenstvo plesne - môže sa objaviť v ktorejkoľvek fáze života kultúry.

Plesnivá múčnatka je plesňová choroba, ktorá sa vyvíja v podmienkach vysokej vlhkosti. To je uľahčené nadmerným zvlhčením pôdy, ako aj nadmerným zahusťovaním výsadby.

Ako prevencia výskytu múčnatky je potrebné pravidelne znižovať hustotu výhonkov uhoriek, priviazať ich a zaseknúť. Samozrejme, nemali by ste rastliny uhorky na dva po sebe nasledujúce roky na jednom mieste. S koncom sezóny je potrebné úplne odstrániť rastliny od zeme. Zabudnite na zavlažovanie studenou vodou. Nadmerné zavlažovanie je v zásade neprijateľné. Rovnako pravidelne sprejte fungicídmi alebo srvátkou.

Ak sa objaví choroba, zastavte zalievanie, vyhýbajte sa aplikácii hnojív a zmačknite. Ako prvú pomoc ošetrujte výsadbu roztokom polykarbicínu, roztoku bordeaux alebo chloridu meďnatého. Môžete použiť lieky Ordan, Ridomil. V čase ošetrovania sa vyžaduje stabilná teplota v skleníku okolo 25 ° C. Keď rastú uhorky na otvorenom teréne, skryte ich pod filmom.

Choroby uhoriek sa zvyčajne prejavujú hlavne na listoch a stonkách rastlín, hnedé škvrny nie sú výnimkou. Ochorenie je charakterizované výskytom zelenej s hnedým nádychom vredov na stonkách rastlín. Po chvíli sa škvrny zvýšia, zatiaľ čo samotný hárok sa stmavne.

Problém spočíva v tom, že hnedá škvrna ovplyvňuje celú rastlinu. Toto ochorenie sa aktívne rozvíja a šíri v podmienkach chladného počasia, kedy vlhkosť vzduchu stúpa napríklad v období silných dažďov. Často spôsobuje náhle zmeny teploty vzduchu, napríklad pri neočakávaných nočných mrazoch. Dážď, vietor, kontaminovaná pôda prispieva k šíreniu. Hnedá škvrna na rastline zostáva a v hibernáte pôdy. Huba je mrazuvzdorná.

Pre prevenciu kaderezózy, transplantovaných uhoriek každý rok na nové miesto, pred dekontamináciou, vždy dezinfikovať pôdu. Vetrajte skleník a udržiavajte v ňom stabilnú teplotu, pokryte postele filmom na otvorenom priestranstve, ak sa očakáva zamrznutie. Na konci plodín, po zbere, nezabudnite odstrániť nadzemnú a podzemnú časť rastlín.

Po zistení hnedej škvrny na vašich rastlinách zastavte zavlažovanie aspoň 5 dní. Pokúste sa stabilizovať teplotu vzduchu pri 20-24 ° C, aby ste vytvorili nepriaznivé podmienky na životnosť spór húb. Rastliny by mali byť ošetrené fungicídmi, kvapalinou Bordeaux, chloridom medi alebo Oxychium. Uistite sa, aby sa odstránili lôžka s kríkmi, ktoré sa aktívne postihnutých chorobou, takže sa nešíri ho k susedom.

Hubové choroby sú skutočnou pohromou uhoriek. Jedna z nich, biela hniloba, má tendenciu prejavovať sa v celej oblasti rastlín. Príznaky: sú belavé škvrny, po chvíli stmavne na temnotu, kefka sa zakryje silným belavým povlakom, stane sa slizkým, mäkkým a následne sa rozpadne.

Koreň problému v činnosti hubové sklerócií, čo je skvelé ísť cez zimu a vyvíja veľmi rýchlo, a to je viac bolestivé, použiť vo vlhkej pôde, s vysokou vlhkosťou vzduchu.

Rovnako ako v prípade predchádzajúcich ochorení je možné vyhnúť sa invázii bielej hniloby tým, že pravidelne znižuje hustotu výsadby a každý rok nahrádza uhorky novým miestom. Je veľmi dôležité, aby sa zem neprenikala, každý deň, aby sa vetracie sklo, zriedenie listov, vytvoriť čerstvý vzduch v lôžkach. Po zbere je potrebné odstrániť rastliny zo zeme, ošetriť ju antiseptikami a fungicídmi.

Na liečbu tohto ochorenia je potrebné infikované časti odstrániť, ošetriť rezy popolom alebo vápnom. V prípade rozsiahleho poškodenia budete musieť úplne odstrániť krík z lôžka, pretože bez neho nebudete schopný vyliečiť výsadbu. Liečte kríky s akýmkoľvek fungicídom, potom vykonajte terapeutické hnojenie minerálnymi hnojivami (v 10 litroch vody riediť 10 gramov močoviny, 1 gram zinku a 1 gram síranu meďnatého).

Šedá hniloba je charakterizovaná hnedými škvrnami, proroposhenymi sivým povlakom. Poškodzuje celé zariadenie, preto je potrebné konať rozhodne a bez meškania. Rovnako ako pri všetkých plesňových ochoreniach, šedá hniloba sa aktívne šíri v príliš vlhkej pôde, rovnako ako so znížením teploty vzduchu.

Pre všetkých hubových škodcov je prevencia rovnaká: nezhlukujte lôžka, neodstraňujte rastliny zo zeme na konci sezóny, zmeňte dispozíciu uhoriek každý rok. A samozrejme, boj proti nim nebude robiť bez pravidelných ošetrení rastlín fungicídmi alebo srvátkou.

Plesňové ochorenia uhoriek a ich liečba sú z veľkej časti totožné. Ovplyvnené kríky je potrebné ošetriť fungicídom s účinnými látkami proti šedej hnilobe, sú vhodné "Rovral" a "Bayleton". Znížte alebo úplne zastavte zavlažovanie rastlín po dobu trvania liečby antifungálnymi látkami. Musíte odstrániť všetky infikované kríčky.

Koreňový úpadok je viditeľný voľným okom nad tuhosťou listu. Rastlina kvitne, ak preskúmate korene, sú červené a rozpadnuté. Na rozdiel od predchádzajúcich ochorení, hniloba aktívne vyvinuté pri vysokých teplotách, nedostatočné zvlhčovanie pozemných inak nadmerný zavlažovacie voda s nízkou teplotou.

Boj proti hnilobe koreňov spadá pod motto "Dolu so zosilnením výsadby". Zabrániť zhubné aktivitu ochorenia môže byť: Snažte sa voda kríky s veľmi studenou vodou, a to najmä počas teplých období, ako aj spracovateľských závodov s fungicídmi každé 2-3 týždne.

V prípade hniloby koreňov je potrebné stimulovať vývoj koreňového systému uhoriek. Pridajte na lôžka čerstvú úrodnú pôdu, orezajte spodné listy a oštepte stonku v čerstvej pôde. Počas nasledujúcich 10 dní zavlažte pôdu okolo rastlín teplou vodou. Použite kvasinkový roztok. Sušené kríky budú musieť byť odstránené z pôdy, ošetrené antiseptikmi (napríklad roztokom jódu) a fungicídmi.

Hnedá mozaika na uhorky, kvôli ktorému rastlina začína vysychať a plody sú pokryté vlhkými vredmi, je znakom porážky kultúry voštinou. Často medián progreduje a vyvíja sa na infikovaných semenách, ktoré nie sú kalcinované a neopracované pred výsadbou. Tiež huba pokojne hibernáva v horných vrstvách pôdy. Je aktivovaná meď v prípade zmien teploty vzduchu alebo hojného zavlažovania studenou vodou.

Preventívny boj proti škodcom sa uskutočňuje na viacerých úrovniach. Po prvé, transplantácia uhoriek každý rok, alebo sa starať o obnovu pôdy. Po zbere úplne odstráňte rastlinu zo zeme. Nepoužívajte semená získané z infikovaných rastlín, nezabudnite ich ošetriť pred vysadením. Škodcovia používajú vašu neopatrnosť, aby sa s nimi vyrovnali, vždy musíte byť ostražití.

Na liečbu užívajte 1% roztok Bordeaux, ktorý sa každý týždeň rozstrekuje kríkmi. Tiež odstráňte infikované segmenty puzdra, uzatvorte rezy síranom medi alebo vápnom. Pomocou síranu medi môžete ošetriť pôdu po zbere, aby ste zabili hubu.

Video "Metódy kontroly ochorenia uhoriek"

Toto video prinesie niekoľko jednoduchých a efektívnych techník, ktoré vám pomôžu efektívne zvládnuť rôzne choroby uhoriek vo vašej záhradnej oblasti.

Komentáre a otázky

Wow, to je dobrý nápad napísať naraz. A potom si vzali módny popis na jednom mieste, liečbu v inom, prevenciu v treťom. Dobre hotovo!

Zdá sa mi, že pri infekcii je lepšie úplne odstrániť krík, než oddelené miesta. Áno, je to škoda, ale je lepšie obetovať jeden alebo dva kríky ako celá záhrada.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

15 + = 21