Ostrie reťazové píly vlastnými rukami

Ostrie reťazové píly s vlastnými rukami: inštrukcie a video

Začiatok jesenného zberu v záhrade alebo zber dreva na zimu je spôsobený nielen veľkým objemom fyzickej práce, ale aj dostupnosťou kvalitného a najdôležitejšieho ostrého nástroja.

Preto každá osoba začína kontrolovať svoje pracovné prostriedky, vrátane motorovej píly, ktoré by mohli byť počas používania v predchádzajúcej sezóne oslabené a bude potrebné ostriť. Ako to urobiť a čo potrebujeme pre toto, a pokúsme sa porozumieť podrobnejšie.

Reťazové brúsenie reťaze

Mnohí majitelia vily a súkromné ​​domy si ani nemyslia, ako si pílový reťaz strúhnú vlastnými rukami, pretože vedia, že pre takúto službu je možné kontaktovať najbližšie servisné stredisko, kde sa problém vyrieši v priebehu niekoľkých minút.

Ale čo robiť s ľuďmi, ktorí žijú v malej dedine, kde neexistujú žiadne podobné služby, a konkrétne ide o najbližšie mesto drahé, dlhé a nepohodlné.

Vo všeobecnosti sú dôvody na samozriatie reťazí reťazí dostatočné, a preto musíte pochopiť vlastnosti tohto procesu. To znamená, aby sme sa naučili, ako sa v podmienkach domu zotavuje opotrebovaný reťaz sám seba.

Prečo je potrebné zaostriť reťaze

V zásade takáto otázka nevyžaduje objasnenie, keďže všetci chápu, že je dlhé a nepohodlné pracovať s tupým nástrojom, ale okrem toho existujú aj iné aspekty problému, ktoré sú známe len odborníkom.

Okrem toho, podľa technológie využívania reťazových píli by sa každá práca mala začať len na zaostrených reťaziach, pretože pri rezaní dreva tupým nástrojom sa znižuje nielen účinnosť, ale aj mechanizmy reťazovej píly opotrebovávajú.

Jednoducho povedané, pri začatí akejkoľvek práce reťaz reťazového reťazca musí byť ostrý a samotný nástroj je funkčný. Podľa odborníkov je ostrý reťazec oveľa dôležitejší ako výkon motora.

Samotný postup ostrenia reťazovej píly nie je príliš ťažký, dokonca ani s vlastnými rukami, prirodzene, ak máte určité skúsenosti a nástroje. Zároveň je však potrebné vziať do úvahy Vlastnosti geometrie zubov reťazec, čo značne komplikuje prácu.

Prečo je nástroj tupý?

Pochopte, že stlačená reťazová píla môže nielen znížiť rýchlosť rezania a výskyt vibrácií, ktoré sa prenášajú do rúk človeka. Rýchle prehĺbenie okruhu môže byť uľahčené vysokou intenzitou práce.

1

Veľmi často v procese zberu veľkého množstva palivového dreva v lese sa nástroj ostrie niekoľkokrát denne. Hlavným dôvodom je veľké množstvo spracovaného materiálu a ďalších súvisiacich faktorov: uzly v dreve, dotýkajú sa zeminy píly a iných pevných prvkov.

Práca tupých reťazových píla môže vyvolať vážne problémy, ktoré súvisia nielen so znížením účinnosti, ale aj s nárastom spotreby paliva a ešte horším zničením pneumatiky a iných častí nástroja v dôsledku výskytu vibrácií.

Takéto problémy môžu viesť k vážnym opravám alebo k potrebe nákupu nového nástroja, ktorého náklady sa ťažko klasifikujú ako rozpočtové.

Aby sa zabránilo takýmto problémom s mechanizmom pílenia benzínu, je potrebné vykonať pravidelná údržba nástroja. Tupý pílový reťaz sa rýchlo prejaví prudkým poklesom rýchlosti vykonanej práce, nárastom zaťaženia reťazovej píly, vysokou úrovňou vibrácií a najdôležitejším dôsledkom toho, že z rezu stromov začnú letieť malé čipy.

Problém je tiež indikovaný stmavnutím čipov, čo znamená 100%, že je čas na ostrenie nástroja.

Pravidlá pre ostrenie reťaze vlastnými rukami

Ak sa človek chce správne naučiť, zaostrite reťaz reťazového reťazca tak, aby nástroj na konci tohto procesu fungoval ako nový, je dôležité dodržiavať určité pravidlá:

 • Výškové obmedzenia a uhol ostria vždy po zaostrení musia spĺňať pôvodné parametre, ktoré výrobca nastavil, a preto je spomalenie v tomto procese neprijateľné.
 • Je tiež neprípustné, aby sa výrazne zviazala alebo zmenila postupnosť odkazov, pretože ich totožnosť priamo ovplyvňuje fungovanie reťazovej píly. V prípade chyby v tomto štádiu sa zvýši nielen zaťaženie motora, ale reťaz môže pretrhnúť, čo je pre človeka veľmi nebezpečné.
 • Pri výbere okrúhleho súboru na ostrenie reťaze píly je dôležité oboznámiť sa s jeho parametrami, ktoré musia byť presne rovnaké ako rozstup a veľkosť zubov.
 • Je dôležité, aby súbor nevyčnieval nad hornú časť zubov o viac ako 1/5.

Aj v procese brúsenia reťazových píl potrebujete správne umiestnite súbor s ohľadom na rovinu zuba tak, aby bol nástroj umiestnený pod uhlom 90 stupňov k vertikálnym plochám a približne 10 až 30 ° k horizontálnym rovinám.

Ako ostriť pílový reťaz pomocou súboru

Použitie štandardného súboru značne komplikuje proces brúsenia, a preto je vhodné zakúpiť súpravu nástrojov v súprave, ktorá obsahuje: okrúhle a ploché súbory, ako aj háčikový prvok na čistenie reťazovej píly.

Použitie takého nástroja je výhodné, pretože na ňom špeciálny orientačný bod, čo umožňuje čo najviac správne vykonať ostrenie reťaze. Doska bude spočívať na obmedzovači hĺbky a na hornej línii rezných zubov, čo umožní, aby bol súbor umiestnený pod reznými hranami.

Pre správne zaostrenie reťazí reťaze je potrebné pozrieť sa na kognitívne video a držať sa určitého sledu práce.

 1. Vytvorí sa úhľadné, ale spoľahlivé upevnenie pneumatiky a vyberú sa vhodné súbory.
 2. Zaostrenie začína takým spôsobom, že okrúhly súbor prečnieva cez reznú hranu zuba o nie viac ako 1/5.
 3. Pohyb súboru musí byť v jednom smere.
 4. Po niekoľkých ostreniach je potrebné opraviť zátku rezača.

Ak zoberieme do úvahy všeobecnú postupnosť brúsenia píly, pozostáva z nasledujúcich činností:

 • reťazové brzdové zariadenie;
 • inštalácia nástroja podľa šablóny;
 • Označte počiatočný zub, aby ste nevykonali kruhové ostrenie.
 • priame brúsenie.

Technické vlastnosti procesu brúsenia

Ak osoba vlastní profesionálny nástroj, je extrémne nežiaduce neustále zvyšovať jeho reťaz s vlastnými rukami. Takéto činnosti sú prípustné len v prípade núdze.

V iných prípadoch je lepšie zveriť prácu odborníkom alebo použite špeciálny stroj. Ale ak si človek zložil súbor, je žiaduce sledovať video o tom, ako sa reťazové reťaze zaostriť vlastnými rukami a tiež postupovať podľa odporúčaní odborníkov:

 1. Do súboru by ste nemali vynakladať veľké úsilie. Je dôležité, aby všetky pohyby boli plynulé a presné.
 2. Je potrebné vykonať neustále otáčanie súboru. To umožňuje nielen rovnomerné zaostrenie zubov, ale aj zníženie opotrebenia súboru.
 3. Ostrenie reťazových zubov sa musí uskutočňovať postupne.
 4. Je vhodné skomplikovať zuby najprv v jednom smere a potom v opačnom smere.
 5. Pre každý rezný prvok reťaze je dôležitý rovnaký tlak a rovnaký počet pohybov súborov. Vďaka tomu bude ostrenie reťaze rovnomerné.
 6. Ak sú zuby reťaze nerovnomerné, referenčným bodom je prvok s minimálnou výškou.

Prítomnosť rôznych zubov v reťazových motorových pílach povedie k rýchlemu opotrebeniu a častým poruchám všetky časti prístroja.

Ostrenie píly na stroji

Nie je vždy možné produkovať kvalitatívne brúsenie reťaze pílovacieho mechanizmu sami pomocou kruhového súboru. Veľmi často dochádza k nerovnomernému opotrebovaniu rezných zubov a nie je možné ich ručne pripevniť k jednej veľkosti. Preto je pre tento účel lepšie používať elektrické alebo ručné brúsky.

Komplexný mechanizmus takéhoto brúsneho zariadenia umožňuje rýchlo a efektívne Ostrie reťazové píly. Po nastavení nástroja pre najmenší zub je vytvorené jednotné ostrenie celého reťaze, čo umožňuje zabezpečiť v budúcnosti kvalitné pílenie dreva.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť kontrola ostrenia jeden rezací prvok, ktorý bude šablónou. Ďalej bez zmeny nastavenia zostávajú ostré zuby. Ak máte vo svojom arzenáli podobný stroj, dlhší čas sa odstráni problém s brúsením reťaze s vlastnými rukami. Pred začatím práce je však vhodné skontrolovať video procesu brúsenia a dodržiavať pravidlá práce.

 • Nastavovacia skrutka píly je uvoľnená.
 • Píla je upevnená na brúsku tak, že smer brúsneho kameňa smeruje k ostrým reťazovým článkom.
 • Je nastavený správny uhol ostrenia, ktorý spočiatku zodpovedá 30 stupňom. Presné parametre sú určené funkciami reťazca nástrojov.
 • Pri brúsení sa používa niekoľko metód - sekvenčných a cez zub, čo je oveľa praktickejší, pretože to trvá oveľa menej času a neumožňuje chyby.

Vzhľadom na video, proces zaostrenia reťaze píly vlastnými rukami, môžete dospieť k záveru, že o tom nie je nič nadprirodzené. Ak však nedôjde k sebavedomiu, je to vždy možné hľadať odbornú pomoc, čo šetrí čas a nervy majiteľa nástroja, vykonáva všetky práce rýchlo a efektívne.

Reťaz reťazových reťazí

Správna prevádzka a údržba výrazne ovplyvňujú kvalitu a produktivitu nástroja. Pre pohodlnú prácu je potrebné zaostriť reťaz reťaze v čase. Prerušovaný reťazec môže byť pripisovaný špecialistom alebo jeho zaostrenie vlastnými rukami, najmä preto, že celý proces nie je obzvlášť náročný. Je len potrebné získať určitú zručnosť, pretože zuby na nej majú neobvyklý tvar.

Kedy brúsiť a ako zistiť

Problémy, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku predčasnej údržby reťazca:

 • krivky píly;
 • ťažké zaťaženie;
 • zvýšená spotreba paliva;
 • rýchlejšie opotrebovanie predných častí reťazovej píly a skrátenie ich životnosti.

Rýchlosť utlmenia zubov závisí od frekvencie nástroja a podmienok. Stačí stačiť niekoľko krát, aby ste sa pripojili k zemi alebo kameňom a už budete musieť reťaz reťazovej píly brúsiť.

Znaky, pomocou ktorých môžete zistiť, že reťazec je zarovnaný:

 • nástroj sa pokúša utiecť z rúk, uviazne;
 • Krehké čipy, prakticky prach;
 • Pila ide hlbšie len s veľkým úsilím;
 • zvyšuje čas rezania.

Navyše je možné ľahko preskúmať tupé zuby. Dokonca aj bez oka sa objavia príznaky prehltnutia.

Čím skôr je reťaz reťazovej píly zaostrená, tým menej kovov je znečistený, čo znamená, že to môže trvať dlhšie.

Reťazové zuby pre pílu majú neštandardný tvar. Pozostávajú zo základne, čepele a hĺbkového meradla. Čepel má vertikálnu lopatku a vodorovnú čepeľ, ktorá sa sklopí pod uhlom. Je to vďaka týmto nožom, že reťazové píly dreva. Pracujú na princípe roviny, holiacich kúskov a obmedzovač upravuje ich hrúbku (rozdiel vo výške medzi nimi a vodorovným listom a tam bude hrúbka čipu). Reťazové reťaze sa môžu ostrieť ručne alebo pomocou stroja.

Jednou z najbežnejších metód je použitie súboru kruhových a plochých súborov, držiak, šablóna pre obmedzovač a hák používaný na odstránenie pilín. Na správne umiestnenie držiaka sú na ňom umiestnené špeciálne značky, ktoré umožňujú určiť správny uhol pri ostrení. Je inštalovaný na hornej časti zuba a obmedzovača, zatiaľ čo okrúhly súbor zostáva pod ním a leží tesne v blízkosti čepele. Vďaka držiaku je súbor v správnej výške, presnejšie 1/5 vyčnieva nad čepeľou. Na ostrenie rezných zubov sa používajú iba okrúhle súbory, pretože obrys zuba má zaoblený tvar.

Je potrebné zakúpiť súpravy s ohľadom na veľkosť rozstupu reťazca. Nemôžete použiť rovnakú sadu na ostrenie rôznych reťazí.

Predtým, než začnete ostrosť reťazí reťazovej reťazovej reťaze doma, pneumatika by mala byť zaistená do zveráka alebo svorky, najdôležitejšie je, že sa píla počas spracovania nehýbe. Po zriadení držiaka podľa označenia začnite plynulo a nie príliš naliehavo, presuňte súbor prísne od seba 2-3 krát. Podobné kroky sa opakujú so všetkými ostatnými zubami. Súbor sa musí čas od času otáčať tak, aby nedošlo k jednostrannému opotrebovaniu. Sila tlaku a počet pohybov pre všetkých by mali byť rovnaké, to je potrebné pre dokonale ostrenie všetkých zubov. Ak sa líšia, reťaz môže tvoriť trhliny, ktoré povedú k jeho pretrhnutiu.

Ak chcete pracovať, bolo to pohodlnejšie, najprv zaostrite zuby na jednej strane a po nich sa píla prevrátila a zuby boli zarovnané s druhou.

Ak chcete zaostriť, začnite najmenším zubom, takže dĺžka všetkých ostatných je rovnaká. Po dokončení práce na spracovaní čepele prejdite na obmedzovače. Na hornej strane reťaze nastavte šablónu zo súpravy tak, aby obmedzovač bol v otvore. Vyčnievajúca časť je šitá plochým súborom.

Video ukazuje príklad, ako zosilniť reťaz reťazovej reťaze so súborom:

Existuje ďalšia sada, ktorá namiesto držiaka obsahuje jednu šablónu, ako na ostrenie čepele, tak aj na brúsenie obmedzovača. Nainštalujte ho tak, aby sa reťaz dostala do otvorov. Kruhový súbor je umiestnený na hornej strane valčekov a prenesený pod čepel. Počas brúsenia musíte zabezpečiť, aby bol vždy rovnobežný so stranami šablóny.

Pre obmedzovač sú 2 samostatné otvory s nápisom Soft, čo znamená pre mäkké drevo a tvrdé pre tvrdé. Vyčnievajúca časť zo štrbiny je šitá plochým súborom.

Ostrenie sa vykonáva len od seba a hladké pohyby, počet týchto zubov musí byť rovnaký pre všetky zuby.

Tento systém vám umožní za niekoľko sekúnd zaostriť reťazec, a to aj bez jeho odstránenia zo zbernice. Sada obsahuje reťazec PowerSharp, brúsny lúč, pílovú tyč a brúsny prístroj. Aby ste reťaz mohli zaostriť, musíte vykonať nasledujúce 3 kroky:

 • Inštalujte zbernicu a okruh PowerSharp;
 • Upevnenie tyče v brúsnom zariadení, po ktorom je namontovaný na pneumatike;
 • Koniec reťazovej píly spočíva na objekte a je vypálený na pár sekúnd.

Na nižšie uvedenom videu nájdete podrobnejšie informácie o tom, ako pomocou tohto systému zaostriť reťazové reťaze pomocou vlastných rúk:

Ak sú zuby silne opotrebované a rezací kotúč stratil svoj tvar, potom ich zarovnanie rukou zaberie veľa času. V tomto prípade sa zvyčajne používa ručný alebo elektrický stroj s brúsnym kotúčom. Prvý typ zariadenia má formu kotúčovej píly s okrúhlym súborom. Stroje sú stacionárne a mobilné, ktoré je možné inštalovať priamo na zbernicu.

Nastavte potrebné parametre od najmenšieho zuba. Potom, ako sú všetky zuby zaostrené a zarovnané, je okrúhly súbor nahradený plochým, aby sa brúsili obmedzovače.

Výhodou elektrických strojov je to, že pohon je napájaný priamo pod zaostreným kotúčom. Navyše kvalita zaostrenia je zaručená a všetky zuby budú mať rovnakú veľkosť.

Na nižšie uvedenom videu nájdete príklad zaostrenia reťazovej píly vlastnými rukami pomocou elektrického stroja.

Najskôr sú čepele vždy ostré a až potom sú obmedzovače.

Uhol zaostrenia sa môže zmeniť - závisí to od účelu schôdzky. Na rezanie tvrdého dreva používajte menší uhol a pre mäkký väčší. V každom prípade by mala byť od 25 ° do 35 °. Na reťaze určené pre pozdĺžne rezy sa používa uhol 10 °.

Elektrické zariadenia, osvetlenie, osvetlenie

Absolútne všetci majitelia elektrickej píly skôr či neskôr potrebujú brúsenie reťaze. Tento problém je možné vyriešiť dvoma spôsobmi - dať reťaz do dielne alebo vykonať ručné brúsenie reťazí pre reťazovú pílu. S prvým riešením je všetko jasné, ale niekedy nie je možné zavolať do servisného strediska - napr. Reťaz bol pri práci na dachu vytesaný, z ktorého stovky kilometrov na najbližšiu dielňu. V tomto prípade sa musíte vyriešiť sami. Hovoríme o tom, ako ostrost reťaz z benzínovej píly.

Postup pri ostrihaní reťazí reťaze nie je oveľa náročnejší než ostrenie akéhokoľvek rezného nástroja so špeciálnymi nástrojmi. Zub motorovej píly má zložitú geometriu. Bočné a horné rezné hrany, z ktorých druhý sú skosené v smere pohybu vedenia reťaze pod určitým uhlom, robia túto operáciu obtiažnou.

Vo veľkej miere je vysoká účinnosť reťazových píl ovplyvnená správnym použitím reťazí, ktoré musia byť nevyhnutne ostré a predbežne zaoblené. Toto je jediný spôsob, ako zabezpečiť efektívnu a bezpečnú prevádzku, keď sa používa. Koniec koncov, riadne nabroušená reťazová píla je dôležitejšia ako silný motor. Otočenie píly by sa malo vykonať po prehĺbení, čo je pomalá práca a stroj je vedený po stranách.

Intenzívna prevádzka reťazovej píly vyvoláva rýchle prehnutie reťaze. Niekedy počas dňa možno budete musieť držať niekoľko ostrosti. Problém je zhoršený skutočnosťou, že zuby sú rýchlo vyčerpané, keď sa stretnú so zemou. Aj keď narazíte na zem jednou alebo dvakrát, môžete zastaviť prácu - hobliny budú plytké a píla už nebude hlbšie do dreva. Čím skôr sú zaostrené zuby, tým menšie množstvo materiálu sa musí odstrániť pri ostrihaní - v dôsledku toho sa užitočná doba údržby pílových reťazí stáva dlhšou.

Bohužiaľ, brúsne reťaze pre reťazové píly sa často neuskutočňujú v čase - používatelia si jednoducho nevšimnú značky, ktoré naznačujú, že reťaz bola tupá. Nerozrezávajte s poškodeným pílovým listom alebo tupým reťazcom, čo má za následok zlé výsledky rezania, vysoké cyklické zaťaženie, vysokú spotrebu paliva, zničenie hnacieho kolesa a pneumatiky. To zase vedie k zníženiu produktivity, zvýšenému opotrebovaniu všetkých častí reťazovej píly a k poklesu životnosti motorovej píly.

Aby nedošlo k takýmto problémom, venujte pozornosť vzhľadu čipov počas prevádzky. Podľa stavu čipov môžete určiť, kedy je potrebné zaostriť reťaz. Ak sa stane tmavšie ako predtým, je to jasný signál, že reťaz si vyžaduje ostrenie. Ostrý reťazec môže byť rozpoznaný, ak sú od rezu odstránené iba malé čipy namiesto veľkých hrubých. V čipoch je veľa prachu a vyzerá to ako ihla.

Je ľahké určiť okamih, kedy je potreba ostrenia. Dôležitým znakom je kŕmna sila. Cieľ, na správnom zaostrení, je už v malom tahu zasunutý do hrebeňa. Ak je naopak reťazová píla nútená vidieť zvyšovaním napájacej sily, sú zuby tupé.

Pozrite sa pozorne na zuby reťazca - prehĺbenie v mnohých prípadoch možno vidieť voľným okom. Potreba brúsenia reťaze reťaze je pokojná, ktorú môžete určiť pri zníženej úrovni výkonu - je ťažšie vidieť a práca trvá viac času pre užívateľa.

Rezacia väzba reťaze reťaze pozostáva z: zubovej čepele, spodnej časti spoja a hĺbkového dorazu. Čepeľ sekáča má koncovú čepeľ, ktorá je usporiadaná vertikálne a horná čepeľ je umiestnená vodorovne.

Na dosiahnutie optimálnych rezných vlastností je potrebné zubové listy udeliť určitým uhlom. Zadná časť zuba, ktorá spadá pod uhlom späť, tvorí uhol horného čepele, ktorý je potrebný na rezanie do dreva horného čepele. Zubová čepeľ, ktorá sa zužuje dozadu, tvorí uhol koncového čepele, ktorý je potrebný na bočné orezávanie triesok, ktoré lietajú pod reťazovou pílou.

Okraj koncového čepele s klzným povrchom spojov tvorí predný uhol, ktorý sa mení v rôznych reťaziach od 60 do 85 stupňov. Sklon zadnej časti horného čepele sa meria v súlade s rovinou sklzu spoja av závislosti od rozmanitosti reťaze píly a dosahuje 50-60 stupňov. Horná čepeľ je hlavná čepeľ a uhol horného čepele je najdôležitejší uhol. Uhol horného kotúča sa dá ťažko merať, jeho správna hodnota je možná so všetkými vyššie uvedenými hodnotami.

Uhol zaostrenia reťaze môžete zmeniť v závislosti od aplikácie. Hlavné pravidlo: čím väčšia je hodnota uhla brúsenia, tým vyššia je rýchlosť rezania pri rezaní mäkkého mrazeného dreva. Pri rezaní pevného a mrazeného dreva zníženie uhla brúsenia pomáha znižovať vibrácie a hladký chod píly. Nezabúdajte však, že uhol zaostrenia by nemal byť väčší ako 35 a menší ako 25 stupňov. Výnimku tvoria reťaze určené na pozdĺžne rezanie, tento uhol je 10 °.

Uhol horného čepele, uhol zaostrenia a predný uhol sa menia pri ostrení. Takéto kritériá majú rozhodujúci vplyv na obmedzovanie reťazca. Pred lopatou zubu na každom vetve je obmedzovač hĺbky. Výškový rozdiel medzi okrajom zadnej časti zuba a okrajom hĺbkového dorazu je definovaný ako vzdialenosť hĺbkového meradla.

Z tohto indexu závisí úroveň rezu do dreva horného čepele (hrúbka čipu) a teda aj produktivita. Nastavte vzdialenosť meradla hĺbky v závislosti od typu prevedenia a kroku reťaze. Mal by byť v norme 0,5 - 0,8 milimetrov, najčastejšie - 0,6 milimetrov.

Vysoké hodnoty spôsobujú zvýšenú tendenciu reťazovej píly odraziť, reťazové vibrácie a príliš priľnavosť. Nízke hodnoty spôsobujú pokles výkonu. Vzhľadom k tomu, videli ostrenie reťazec hĺbkový doraz vzdialenosť klesá s poklesom klinčekmi hornej ploche, hĺbkový doraz tiež vyžaduje pravidelnú podpilivanie - desať ostrenie.

Správne zaostrenie reťaze reťaze musí dodržiavať niekoľko odporúčaní. Pred zaostrením reťaze je dôležité, aby ste im venovali pozornosť. Ostrosť rezného uhla a výšky rezača musia spĺňať kritériá stanovené výrobcami. Okrem toho je dôležité, aby rozmery všetkých spojov toho istého reťazca boli rovnaké. V opačnom prípade sa výkon môže znížiť a úroveň vibrácií a zaťaženie motora sa môže zvýšiť. V dôsledku nerovnomerného zaťaženia sa zvyšuje pravdepodobnosť prerušenia obvodu.

Pretože vnútorný obrys zubu je tesne obvodový a materiál reťaze je dostatočne mäkký, je zvyčajné zaostriť reťaz s okrúhlym súborom s malým priemerom. Ostrenie reťazovej píly vyžaduje presné umiestnenie súboru vzhľadom na zaostrené zuby.

Horný okraj súboru by mal vyčnievať nad horným okrajom zubov približne o 1/5 priemeru súboru. Bezprostredne pred ostrikou reťazovej píly píly poháňanej benzínom sa odporúča poznať jeho parametre, odporúča sa zvoliť priemer súboru v závislosti od kroku reťaze. Zvyčajne sa pohybuje medzi 4-5,5 mm.

Na video reťazí reťazovej píly bolo vidieť, že súbor by mal byť umiestnený v pravom uhle vo vertikálnej rovine k reťaze a 10 alebo 30 stupňov - v horizontále. Všetky tieto podmienky je možné splniť iba pomocou jedného súboru - je to dosť ťažké, preto je možné použiť rôzne nástroje na ostrenie reťazovej píly, ktoré umožňujú poskytnúť potrebné brúsne parametre. Sú to súpravy, ktoré sa dodávajú s benzínovými pílami, alebo sú kúpené v akomkoľvek obchodnom dome samostatne.

Šírenie súprava pre ostrenie reťazovej píly benzín obsahuje z kruhového súboru, ktorý je uložený v špeciálnom držiaku, plochý držiak súboru, ktorý je potrebný pre brúsenie hĺbkového dorazu predpokladu, že posledný operácia vzor pre ostrenie pílového reťaze, a špeciálny hák pre čistenie piliny od píly.

Držiak s okrúhlym súborom má riadky, ktoré umožňujú, aby bol umiestnený správne vzhľadom na reťaz. Držiak je namontovaný na zaostrený zub, resp. S orientáciou. Doska potom spočíva na hĺbkomere a hornom okraji zuba a súbor je umiestnený pod reznou hranou.

Použitie držiaka zaisťuje, že sa hodí do zubu v správnej výške súboru. Pre rôzne reťazové kroky existujú rôzne držiaky. Príslušný výber držiaka v súlade so správnym priemerom súboru zaisťuje, že ten bude vyčnievať 1/5 svojho priemeru cez zadnú stranu zuba. Používajte len špeciálne súbory.

Pred ručným brúsením reťaze reťaze musí byť pneumatika zaistená. Súbory by mali byť vybrané podľa typu reťazca, hlavným kritériom výberu v tomto prípade je jeho krok. Kruhové pilníky majú priemer 3 - 6 milimetrov a sú určené na ostrenie rezných zubov. Pri plochých súboroch sa šírka pohybuje medzi 4 a 12 milimetrov, používajú sa na odstránenie kontrolného zuba.

Dávajte pozor na takéto odporúčania, ktoré pomáhajú správne ostriť reťaz reťazovej píly:

 • Ostrenie by malo byť vykonané tak, aby 1/5 súboru na ostrenie reťaze reťaze vyčnieval nad reznou hranou;
 • nástroj sa nesmie pohybovať tam a späť, ale jedným spôsobom;
 • pri každých 2-3 zuboch ostrenie je nutné narušiť rezačku rezu.

Ostrenie sa vykonáva takto:

 • prednastaviť reťazovú brzdu, pevne upínať reťazovú pílu medzi kolenami;
 • potom dať šablónu takým spôsobom, aby "šípky; poukázal na "nose9raquo; pneumatiky. Nezabudnite označiť kriedou zub, z ktorého začalo brúsenie;
 • Posuňte súbor na stranu označenú šípkami, presuňte sa "od seba" a vykonajte ostrenie.
 • Pri použití plochého súboru a podšívky sa musí zub riadenia odstrániť. V tomto prípade môže byť smer pohybu akýkoľvek.

Treba poznamenať, že práca s brúsnou súpravou na reťazové píly si vyžaduje určité schopnosti, a preto nie je žiaduce zaostriť drahý reťazec bez skúseností.

Nepokúšajte sa súbor príliš stlačiť, vykonajte merané a hladké pohyby. Pravidelne otáčajte súbor, aby ste sa vyhli jednostrannému opotrebovaniu. Podobne naostrite všetky ostatné zuby. Je výhodnejšie najskôr zaostriť zuby jedným smerom a potom urobiť to isté so zubami druhého smeru, zmenou polohy.

Pri brúsení vykonajte rovnaký počet pohybov so súborom pre každý zub pri rovnakom tlaku. Preto sa dosiahne rovnaká dĺžka zubov. Dĺžka všetkých rezných zubov musí byť rovnaká. Rôzna dĺžka zubov spôsobuje nerovnomerný pohyb reťaze a vznik trhlín v ňom. V prípade nerovnakej dĺžky zubov musia byť rezné zuby rezané na dĺžku najkratšieho zuba.

Na zaostrenie súboru nie je možný každý reťazec. V prípade, že sila videl dôkladne pooraná štrk alebo piesčitá pôda, alebo nie je nabrúsený príliš dlho, že brit je úplne stratil svoj tvar zaostrené so súborom by vyžadovalo príliš veľa času a úsilia. V takýchto prípadoch je rozumné použiť brúsku na reťazovú pílu. Takéto stroje sú rozdelené na elektrické stroje, ktoré sú vybavené brúsnymi kotúčmi a ručné nástroje.

Pracovná časť takýchto zariadení na brúsenie reťaze reťazovej píly pripomína konštrukčnú pílovú pílu, v ktorej sa namiesto pilového listu vkladá okrúhly dlhý súbor. Stroje ostrihajú a narovnávajú reťaze, nastavujú dĺžku hornej hrany všetkých zubov o jeden najmenší zub, za predpokladu, že riadiaci zub pre jeden rozmer. Komplexný mechanizmus nastavenia vám pomôže nastaviť všetky potrebné parametre.

Ostrenie by sa malo vykonávať v 2-3 pohyboch, potom po ďalšom zube a ponechať všetky nastavenia pre kontrolný zub. Tým sa zabezpečí, že rovnaké parametre postupu brúsenia budú rovnaké pre všetky zuby. Keď ohraničujete brúsny oblúk, zmeňte okrúhly súbor na plochý.

Elektrický nástroj na zaostrenie reťaze reťaze je jednoduchý a ľahko sa používa. Je vybavený ladiaci systém, ktorý pomáha inštalovať reťaz v požadovanom uhle a presne vedie k zaostrenému okraju disku. Existujú stroje, ktoré vykonávajú automatické upínanie zveráka, keď je kotúč spustený na reťaz.

Stroj v skutočnosti vykonáva podobnú úlohu ako kruhy na brúsenie reťazí reťazí a kalibru, ale s vyššou presnosťou. Ostrenie sa vykonáva nasledovne:

 • Mierne uvoľnite skrutku na začiatok, ktorá nastavuje svorku reťaze.
 • Reťazek namontujte do vodiacej drážky tak, aby odkazy smerovali k brúsnym kameňom.
 • Potom nastavte požadovaný uhol zaostrenia. Štandardná hodnota je ostrý uhol 300, ale v závislosti od rozsahu obvodu sú možné aj iné možnosti. Vyberte polaritu v závislosti od zaostrenia rezača - ľavá alebo pravá.
 • Vykonávajte ostrenie. Existujú dve možnosti. Prvým je sekvenčné zaostrenie, spracovanie rezákov jeden po druhom, ale vždy v tomto prípade budete musieť zmeniť polaritu. Druhým cieľom je zaostriť každú druhú rezačku: najprv ľavú ruku a potom pravé rezáky, alebo podľa vašich predstáv. Znížením počtu operácií, pretože nie je potrebné meniť polaritu zakaždým, zvyšuje sa rýchlosť práce.

V procese práce je dôležité dodržiavať určité pravidlá. Po prvé, optimálna úroveň ostrenia je určená dĺžkou najviac trúbkovaného zuba, ktorý slúži ako vodidlo. Po druhé, ostrenie nie je vhodné robiť príliš hlboko, pretože to vedie k zníženiu pevnosti spoja. Po vykonaní práce sa odporúča vyfúknuť reťaz stlačeným vzduchom a nechať ho na určitý čas v čistom oleji.

Teraz už viete, aký je postup ako zaostrenie reťazí reťazovej píly vlastnými rukami a akú cenu zaostrí reťaz reťaze. Práca nie je jednoduchá, má svoje vlastné zvláštnosti a nuansy, vyžaduje minimálne základné zručnosti, ale je úplne vyriešená doma. Zostáva len vybrať jednu z možností pre vývoj udalostí - použitie súboru alebo ručného stroja.

Nemôžem spustiť reťazovú pílu

Nemôžem spustiť reťazovú pílu

© Portál budovy StrPort 2011-2016. Články o opravách, konštrukcii, stavebných materiáloch.

Kopírovanie informácií z lokality je možné len so súhlasom redakcie alebo s priamym odkazom na zdroj. Právny základ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 + 2 =