Brúsne zariadenie pre reťazové reťazové píly

Vybrali sme si vlastnú reťazovú pílu na ostrenie reťazovej píly

Ako zistiť, že reťaz je vyčerpaná

Aby bolo možné určiť, či sú reťazce reťazovej píly dierované alebo nie, je potrebné túto skutočnosť overiť nasledujúcimi znakmi:

 • Proces rezania trvá oveľa dlhšie ako zvyčajne;
 • Keď ste vystrihli, začali ste vynakladať väčšie úsilie.
 • piliny, ktoré sú vytvorené, majú tmavú, spálenú farbu;
 • vzor nezodpovedá tvaru pílových zubov;
 • zaťaženie motora píly sa zvýšilo a prehriate.

Ak máte jednu z týchto nedostatkov, vaša píla je povinná zaostriť súbor alebo stroj. Pri bežnom používaní doma je píla brúsená raz za mesiac a ak je práca vykonávaná loggermi, musí byť píla zaostrená každý deň.

Používa sa univerzálna brúska pre reťazové reťaze, ktorá môže zaostriť napríklad dláto alebo pílový kotúč. Ale pre jemné ladenie môžete stále potrebovať jemne zrnitý súbor alebo súbor "skinov".

Reťazová píla

Ostrenie reťaze je veľmi jednoduchá úloha. Takmer sa nelíši od ostrenia akéhokoľvek iného nástroja. Ale pre tento proces budete musieť použiť špeciálne zariadenie a súbor, bez ktorého nemôžete robiť bez.

Najprv určujeme reťazové zariadenie a aké zuby sú potrebné na zaostrenie súboru alebo stroja pomocou šablóny. Sada zubov na reťazci má veľmi zložitý geometrický tvar. Bočná časť a rezná hrana sú umiestnené v rôznych uhloch - to často spôsobuje problémy pri ostrení.

Každý reťazec pre reťazové píly môže byť reprezentovaný ako veľký súbor lietadiel, ktoré idú jeden po druhom. Hrúbka čipu je regulovaná špeciálnym zariadením, v závislosti od toho, aký typ stromu budete vidieť: mäkký alebo hustý.

Včasné ostrenie píly výrazne predlžuje životnosť reťaze, pretože čím skôr to robíme, tým menší je materiál. Preto, ak spozorujete prvé príznaky prehĺbenia, použite šablónu a neotáčajte zaostrenie píly (prinajmenšom odstránením malej vrstvy). Táto operácia pomôže vytvoriť pravidelný súbor.

1

Hlavné zariadenie a zásady fungovania zariadenia

Najčastejšie sú všetky stroje (podľa konštrukcie) šablónové montážne píly. Zverák so svorkami pomáha pripevniť reťaz na stroj a disk, ktorý sa pohybuje zhora nadol, je privádzaný do zubov píly ručne. Najdôležitejšou vecou je vedieť, že uhol inštalácie reťaze vzhľadom na disk závisí úplne od toho, aký krok má váš reťazec a podľa toho šablónu.

Hlavné rezacie články, alebo skôr ich okraje, je možné nastaviť špeciálnou hrúbkou disku 3,5 mm. Použite šablónu. Jednoducho povedané, stroje tohto typu sú veľmi produktívne, ekonomické, nízkonapäťové a ľahko použiteľné. A naučiť sa ako ostriť reťazec na ne bude oveľa jednoduchšie, ako použiť súbor.

Základné parametre brúsok

Ak chcete čo najviac využiť svoj ostriaci stroj, bude pre vás dôležité oboznámiť sa s hlavnými technologickými údajmi o zariadeniach a mechanizmoch používaných v stroji.

Najdôležitejším kritériom pri výbere stroja je počet otáčok vretena. Čím viac to bude, tým rýchlejšie budete mať ostrenie reťaze. Ak chcete skontrolovať, použite šablónu.

Ak chcete, aby váš domáci stroj alebo malá dielňa, ktorú používate, nie tak často, potom sa priblížite k jednotke pri 3000 ot / min. A pri každodennom používaní je lepšie kupovať výkonnejší stroj, ktorý bude mať od 4800 do 7500 otáčok za minútu a sadu nástrojov.

Na určenie účelu zariadenia potrebujete poznať priemer brúsneho kotúča. Výrobcovia zabezpečujú pre potreby domácnosti obrovský výber strojov, ktoré pracujú s nástrojmi do 105 milimetrov.

V prípade strojárskych podnikov sú k dispozícii agregáty, ktoré môžu pracovať s kruhmi až do priemeru 400 milimetrov. Používajú sa na ostrenie rezačov rôznych veľkostí.

Reťazové brúsky majú zvyčajne malú silu, ktorá je 220 W. Ak stroj často budete používať, budete si musieť vybrať najvýkonnejší stroj, aby bol výrobok čo najproduktívnejší. Dnes existuje veľa takýchto strojov a budete si môcť vybrať presne to, čo potrebujete.

Hlavnou vecou nie je zabudnúť, že sa všetci líšia svojou funkčnosťou. Jednou z najdôležitejších funkcií strojov tohto typu je rotácia brúsnej hlavy. To vám umožní urýchliť proces zaostrenia reťaze pre reťazovú pílu, pretože budete musieť otočiť polovicu toľko.

Ak potrebujete produktivitu a kvalitu alebo chcete vyrábať polotovary, musíte si zakúpiť model s rotačnou brúskou. Tento poddruh stroja je najproduktívnejší a najvýkonnejší.

Ak nie ste drevorubač alebo zamestnanec špeciálnej služby alebo máte malú dielňu, nepotrebujete takéto výkonné zariadenie, môžete si kúpiť zariadenie s nízkym výkonom a súbor. Vďaka tomu ušetríte peniaze a príležitostne si zaostríte reťaz pre reťazové píly a iné reťazové píly.

Ak chcete viacnásobne zvýšiť životnosť vašej píly, zakúpte stroj a sadu adaptácií. Nezabúdajte, že pri ostrení zubov vašej píly by mala byť rovnaká dĺžka. Kúpte si šablónu a vyhľadajte najšpinavý zub píly, bez ohľadu na to, čo ostrie pílu - použite súbor alebo špeciálny stroj.

Úpravy pre efektívne ostrenie reťazí pre reťazové píly

Väčšina majiteľov prímestských oblastí je oboznámená s nástrojmi, ako je napríklad reťazová píla. Umožňuje vám zjednodušiť operácie spojené s pílením stromov a veľkými vetvami. Avšak v priebehu času sa jeho rezná schopnosť zhoršuje, čo vedie k väčšiemu času strávenému pri rezaní. Aby ste sa vyhli takýmto problémom, musíte sa uistiť, že reťaz je vždy ostrý. Zariadenie na ostrenie reťazí pílou môže vyriešiť tento problém.

Ako a kedy by som mal ostrihaný reťaz?

Reťazová píla, ktorá má ostrý reťaz, vám dáva istotu, že na prácu vykonáte menej času a energie. Tiež toto poskytuje záruku bezpečnosti práce na rezanie stromov. Podľa odborníkov účinná práca píly závisí skôr od závažnosti reťazca, nie od jeho sily. Z tohto dôvodu je potrebné dbať na správne brúsenie nástroja. Táto práca nie je nič zložité, takže sa s ním môže vyrovnať každý majster domova.

Určite, že reťazová píla už má svoju úlohu horšiu a potrebuje ostrenie, je to možné z hlavných funkcií:

 • Pílenie vetiev stromov reťazovou pílou nie je tak rýchlo ako predtým;
 • Počas prevádzky sa nástroj začne poháňať bokom;
 • Pílové listy môžu byť tiež návodom: ak sa rezná schopnosť zhorší, objavia sa hobliny, ktoré vyzerajú ako jemný prach a ihly.

Žiadny expert nie je schopný poskytnúť presné odporúčania, s akou frekvenciou zaostrite reťaz. Aktívne využitie tohto nástroja a typ dreva, ktorý ste mali vidieť, budú mať rozhodujúci význam.

Ak chcete tento nástroj čo najdlhšie efektívne pílenie stromu, odporúča sa použiť pílový kotúč pred jeho použitím.

Ak neustále venujete pozornosť stavu vašej píly, potom nebude pre vás na základe vyššie uvedených znakov ťažké určiť, že tento nástroj vyžaduje ostrenie.

Je možné vykonať takúto operáciu, ako ktokoľvek môže ostriť zuby bez ohľadu na to, či má špeciálne vedomosti. Budete sa však musieť postarať o nákup súbor špeciálnych nástrojov. V tomto prípade môžu vzniknúť určité ťažkosti spojené so zložitým tvarom zubov. Vyznačujú sa prítomnosťou bočných a šikmých rezných hrán, ktoré treba brať do úvahy pri štarte brúsenia.

Bez ohľadu na to, akú metódu brúsenia sa rozhodnete použiť, musíte najprv pripraviť súbor špecifických nástrojov:

Ak chcete vykonať ostrenie, musíte mať súbor s určitým priemerom, ktorých výpočet by sa mal vykonať s dôrazom na veľkosť reťazca:

 • Pri veľkosti reťazca 1,3 mm je potrebné zvoliť súbor s priemerom 4 mm.
 • S veľkosťou reťazca 1,6 mm by sa mal uprednostniť súbor s priemerom 5,2 mm.

Zaoberám sa ostrihaním reťaze, je dôležité zachovať požadovaný uhol spracovania. Zvláštnosťou zubov je prítomnosť špeciálneho rezu, ktorý neumožňuje ostrosť uhla viac ako povolený uhol. Pre zuby sú oddeľovače, ktoré predstavujú špeciálne zariadenia, v dôsledku ktorých zuby nemôžu preniknúť hlboko do hrúbky stromu. Treba poznamenať, že potreba ich zaostrenia sa javí oveľa menej často. Toto sa môže vyžadovať v situáciách, keď reťaz na základe zníženia výšky zubov nedokáže preniknúť do požadovanej hĺbky dreva.

V prípade potreby môžete zjednodušenie postupu ostrenia reťaze pomocou súboru, v čom vám môže pomôcť svorka. Umožňuje vám opraviť pneumatiku. V takejto situácii bude postup brúsenia vyžadovať nielen menej času, ale aj pevnosť, ktorá nakoniec bude mať pozitívny vplyv na kvalitu jej realizácie.

Okrem toho môže byť zaostrenie reťaze uskutočnené s použitím zariadenia, ako je šablóna. Miesto jeho umiestnenia je pneumatika, zatiaľ čo používateľ ju môže a podľa vlastného uváženia presúvať. Po výpočte požadovaného uhla brúsenia sa musí fixovať pomocou šablóny. Potom sa všetky kroky zredukujú na presun súboru do drážky vzoru. Takýmto spôsobom prakticky vylučujete situácie, v ktorých ostrenie nebude správne vykonané. V dôsledku toho si môžete byť istí, že liečba zubov sa bude vykonávať rovnomerne a samotný postup bude trvať menej času a bude vyžadovať menšiu silu.

Hoci táto voľba nevyžaduje veľa peňazí z vašej strany, budete musieť vyčleniť veľa času na to. A tu budete tiež potrebovať často zakúpiť nový súbor nahradiť nesprávny príkaz.

Ostrenie pomocou ručného a automatického stroja

V niektorých situáciách, keď zistíte, že okruh je už ukazuje pôvodné rezné vlastnosti počas jeho ostrenia so súborom, budete naraziť na niektoré problémy. Môžete sa dostať z tejto situácie, ak používate ručný stroj. Výhodou tejto možnosti je, že bude od vás vyžadovať menšie fyzické úsilie a poskytne vyššiu presnosť spracovania.

Podstata tohto postupu, kde hlavným nástrojom je stroj, je nasledovné:

 • Najprv musíte nájsť skrutku, ktorá upevňuje reťazovú sponu a uvoľnite ju;
 • Ďalej by mali byť píly umiestnené tak, aby boli obrátené smerom k brúsnym kameňom;
 • Nakoniec musíte nastaviť požadovaný uhol.

Taktiež ostrenie zubov môže byť vykonané jeden po druhom, pričom je potrebné zmeniť len polaritu. Súčasne je možná aj ďalšia schéma: najskôr sú pravé zuby zaostrené, potom idú na ľavé zuby. V tomto prípade by sa brúsenie malo robiť cez jeden zub a nemôžete premýšľať o zmene polarity.

Keď spočítate najvhodnejšia schéma brúsenia, Najpotrebnejší zub bude slúžiť ako vodítko pre vás. Je vysoko žiaduce, aby ich brúsiť do väčšej hĺbky, pretože to môže viesť k zníženiu pevnosti zubov, čo zníži ich životnosť. Po dokončení tejto práce, ktorú musíte urobiť samotnú reťazec: je potrebné očistiť od nečistôt, pomocou stlačeného vzduchu, po ktorom bude musieť tukom, a že by mal byť umiestnený v oleji a nechať v tomto stave po dobu niekoľkých hodín.

Použitím tejto metódy budete môcť poskytnúť veľmi presné brúsenie, ale mali by ste byť okamžite pripravení na to, že to bude musieť stráviť veľa času a úsilia.

Ak chcete vykonať takúto operáciu, môžete použiť a automatizované obrábacie stroje. Na to musí byť píla umiestnená v stroji, bezpečne upevnená, potom musí byť stroj zatvorený. Ďalšie reťazové píly obsahujú plnú silu. Keď sa reťaz začne pohybovať, brúsenie sa uskutoční na brúsnom kameni, ktorý je umiestnený vo vnútri stroja.

Výhodou tejto metódy je, že bude vyžadovať veľmi málo času - nie viac ako 1-2 minúty. Aby ste ju však mohli používať, musíte mať špeciálne vybavenie. Mal by sa použiť stroj rovnakého výrobcu ako reťaz.

Tam sú vždy takí ľudia remeselníci, ktorí dokážu prispôsobiť aj bulharský nástroj, s ktorým môžete reťazovú pílu reťazeľovať sami. Aj keď existuje názor, že takáto možnosť môže poškodiť nástroj, to nebráni mnohým majiteľom, aby sa k tejto metóde prihlásili.

Hlavná vec, na ktorú si treba pamätať - podobná schéma brúsenia zahŕňa určité ťažkosti, takže ak to robíte prvýkrát, riskujete ešte viac poškodenia reťazovej píly, než obnoviť pôvodnú schopnosť rezania.

Príprava reťaze na brúsenie vlastnými rukami si nevyžaduje vyberanie z píly. Samotná operácia sa vykoná pomocou disku s priemerom 2,5 mm, ktorý ste už použili. Takže môžete splniť požiadavky na poskytnutie zaobleného tvaru okrajom. Určte uhol zaostrenia by mal byť vedený vonkajšími znakmi zubov. So všetkými pravidlami tohto postupu môžete zabezpečiť, aby reťaz mohol fungovať dobre stále na zaostrenie 4-7.

Ostrenie reťaze týmto spôsobom je veľmi jednoduché a okrem toho nevyžaduje od vás žiadne finančné náklady. Môžete rýchlo spracovať zuby za predpokladu, že v takom prípade máte potrebné zručnosti.

Ak by ste predtým mali úlohu na ostrenie reťaze reťazovej píly, môžete použiť ktorúkoľvek z vyššie popísaných metód. Bez ohľadu na vašu voľbu by ste si však mali byť vedomí bezpečnostných opatrení. Práce na ostrenie reťaze reťaze by sa mali vykonávať iba v okuliaroch a rukaviciach.

Na zabezpečenie vysoko kvalitných ostrých reťazí reťazové píly s vlastnými rukami musia byť pripevnené k súprave určitých pravidiel. Preto ak sa rozhodnete pokračovať v tejto operácii, mali by ste ich pozorovať.

 • Ostrosť rezného uhla a výšky rezača musia mať rovnaké hodnoty, aké udáva výrobca.
 • Okrem toho by sa malo dbať na to, aby všetky spojenia toho istého reťazca mali rovnaké rozmery. V opačnom prípade to môže viesť k zníženiu výkonu, zvýšeniu úrovne vibrácií a zaťaženia motora. Za prítomnosti nerovnomerného zaťaženia existuje riziko prerušenia reťaze.
 • Vzhľadom na to, že vnútorný obrys zubu sa podobá kruhu a materiál reťazca má pomerne mäkkú štruktúru, zvyčajne sa na spracovanie reťaze používa okrúhly súbor s malým priemerom. Pri vykonávaní tejto práce je absolútne nevyhnutné presne opraviť súbor vo vzťahu k ostrému zubu.

Na reťazovú pílu sa dlho uchováva vysoké rezné vlastnosti, je nevyhnutné vykonať takúto prácu ihneď ako zaostriť reťazové píly s vlastnými rukami. V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ktoré umožňujú spracovať zuby reťaze a tým zabezpečiť normálnu prevádzku reťazovej píly. Pri výbere metódy je potrebné najskôr zvážiť dostupnosť požadovaných poznatkov, ako aj nástroje a zručnosti pri vykonávaní takýchto činností. Iba v tomto prípade si môžete byť istí, že vám bude vyhovovať výsledok ostrenia reťazového reťazca.

Reťazové reťazové okoľovače

Reťazové reťazové okoľovače - najdôležitejší nástroj pre častú prácu s pílou. Nosiť zakaždým, keď sa na servisné stredisko reťazca alebo na známom sprievodcovi - nie je lacnou možnosť, ale niekedy nie je vždy pohodlné, napríklad v prípade, že motorová píla sa berie so sebou na divokej dovolenku, ktorá je jednoducho kam obrátiť. Pre každý prípad môžete poskytnúť svoju vlastnú cestu a príslušný nástroj.

Reťazové reťazové okoľovače

Nástroj na ostrenie reťazových motorových reťazí

Pre divoké cesty nemôžete robiť bez celej sady nástrojov. Vyberá sa individuálne pre typ reťazca. Aby ste to urobili, pozrite si sprievodnú dokumentáciu, aby ste urobili správnu voľbu a aby ste nepoškodili pílovú náhlavnú súpravu. Zloženie pochodovej sady obsahuje pár súborov - valcovitých (okrúhlych) a plochých, ako aj hák na čistenie reťazí. Okrúhly súbor je zvyčajne dodávaný s obdĺžnikovou dýzou, ktorá slúži na obmedzenie pohybu súboru.

Predtým sa používala iba takáto sada, ale teraz s vývojom technológií sa sortiment rozširuje a na trhu existujú modely, ktoré nahrádzajú manuálne namáhavú prácu. Jedná sa o obrábacie stroje. Majú malú hmotnosť, ľahko sa používajú, spotrebúvajú malé množstvo elektrickej energie alebo robia bez nej. Príkladom takého produktu bude brúska na reťaze Oregon 23736A pre profesionálnu líniu.

Stroj na ostrenie reťazí Oregon 23736A

Existujú dva typy strojov - ručné a automatizované modely. V tejto polohe ruky je stabilizovaná len s ohľadom na brúsenie obvode a pevných prvkov obvodov a automatická poháňaný elektrinou a zjednodušiť prevádzku, kým sa veľmi elementárne akciu. Niektoré elektrické modely majú dokonca aj podsvietenie LED, čo uľahčuje proces spracovania. Avšak na rozdiel od ručného elektrického strojového zariadenia nemá zmysel pre ostrenie motorovú pílu reťazcov vziať na ceste. Ak je prístroj používať iba doma, môžete si vybrať jednu z nasledujúcich možností: Sadko SCS-180, Forte CT3-100, Motor Sich S3-150, Arsenal 3C-180, Wintech ECSS-280 PROFI. Pre podnikanie je lepšie vybrať niečo silnejšie, napríklad Craft CSS-650 alebo Champion C2001.

Ako správne reťaz reťazové reťaze

Informácie o tom, ako správne používať orezávacie zariadenie pre reťazové reťaze sa môžete naučiť z pokynov, zatiaľ čo práca s podobnými zariadeniami je zvyčajne na intuitívnej úrovni. Elektrické modely nemajú viac ako jedno tlačidlo, ktoré dodáva energiu a nastavenie sa vykonáva iba pomocou 1-2 skrutiek. Niektorí držia pílový reťaz v statickej polohe, zatiaľ čo iní - regulujú stupeň mletia ošetreného zuba.

Pri elektrických modeloch sa tiež nastaví uhol ostrenia. Pre každý typ ezi jednotlivých reťazcov, ako funkcia reťazové píly sa môže meniť, napríklad, pre pozdĺžne, alebo naopak, priečne rezanie polotovarov. Pre jeho výberu, sú opatrené stupnicou a otočným prvkom, ktorý má rad funkcií, ktoré zodpovedajú počtu oddielov od 0 do 30 do 35 ° v závislosti od modelu. Pri použití podobných strojov je reťaz vytiahnutá z píly a priamo zaoblená.

Reťazová píla Reťazová píla (Stihl) model FG2 je ďalším príkladom. Ide o ručné nástroje, ktoré nevyžadujú demontáž náradia, ale sú pripevnené pred ostrím reťaze priamo na pneumatiku a upevnené pomocou skrutiek. Spôsob ich použitia je oveľa bližšie k spracovaniu súborom a celá konštrukcia je podobnejšia ako montážna píla.

Stroj na ostrenie reťazových reťazí Stihl FG2

Ak takéto nástroje nie sú ľahko dostupné, budete musieť použiť súbor na zaostrenie reťaze reťazovej píly. Okrem kruhového súboru je potrebný oddeľovač šablón. Sú rozdelené do dvoch typov. Niektoré sú namontované na súbore, po ktorom je potrebné vykonať manipuláciu s každým zubom reťaze po vedeních šablóny. Druhé sú pripojené priamo k zbernici a môžu mať 1 alebo 2 možnosti spracovania - pre jemné (mäkké) a tvrdé (tvrdé) spracovanie.

Ako urobiť motorovú pílu s vlastnými rukami

Akékoľvek zaostrenie reťaze reťazovej píly s brúsnym zariadením je oveľa pohodlnejšie ako bez nej, tak veľa remeselníkov sa snaží vytvoriť niečo podobné s vlastnými rukami. To je užitočné v prípade, ak existuje veľa okruhov, na ktorých môžete trénovať a ostriť prácu vášho stroja.

Najpravdepodobnejší stroj sa získa na základe elektrického motora s nízkym výkonom. Bude riadiť brúsny disk. Samotný disk môže používať originál z dokončeného zariadenia, ale jeho náklady budú o rádovo nižšie ako hotový výrobok. Záves kotúča je vytvorený na základe ložiska. Z existujúcich kusov kovu vytvorte základ a pripevnite motor s kotúčom. Druhá časť, ktorá drží reťaz, je vyrobená na základe malých svoriek alebo ich alternatív.

Proces manuálneho ostrenia reťaze píly

Takýto nástroj na brúsne reťazové reťazové píly môže byť vykonaný nezávisle s určitými zručnosťami, ktoré už predtým preskúmali nástroje a ich modifikácie, ktoré sú k dispozícii v širokom predaji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

48 − = 45