Zварювальні aparáty

Taký zvaryuvenniy aparat Invertor je náhle zakúpený a ya vibrati: korisnі poradi

Obyvatelia zabezpechiti priynyatnu yakіst zvaryuvannya, poperedno neobhіdno viznachiti, mozhlivostі yakogo zvaryuvalnogo aparát іnvertora udržuje proti prúdu pіdhodyat pre maybutnoї roboty.

Pre chyogo nestačí len prísť do obchodu a povedať: prosím, yak správne vibrovať zvaryuvny

Tom scho nie je Mauger Consultant store šľachta ňu sčítanie, Yaky typ robіt peredbachaєtsya provoditi, ni Bude naskіlki іntensivnim Tsey Process, ni Tim bіlsh Yakimovich rіvnem maysternostі Got zvaryuvalnik.

Profesionálne zvaryuvalki vvazhayut, scho krashchy aparat pitribno pidbirati individualno. A yakschoo dosvіdu nedostatok, viac náhle vikoristvuvaty porei dosvidchenichih majstrov.

 • Shcho takie zvaryuvalnyi invertor?
 • Perevagi invertornyh aparativ pre zvaryuvannya
 • Neodlúci інверторів за зварювання
 • Schoogh šľachetná šľachta o zvaryuvlnih invertorah
 • Zvaryuvnyi invertor - spec vibora

Yak vidomo, zvaryuvannya - tse protsedstvu, pre dopomogo yakogo kilka čiastočne metalu zedayutsya v didine tsil.

Obyvatelia zdіysniti zvaryuvannya, zastosovuyut zvaryuvalny aparát - pristrіy VYBAVENÉ spetsіalnoyu elektrichnoyu dugoyu pre úľavu elektrika nagrіvayuchoї aj rozplavlyaє kovu.

Pred zvaryuvanogo virobu strings pôdodrýtne cesne specjalne stricie - elektrody.

Dzherelo zhivlennya elektrodugi vidriznyayatsya pre daný typ.

Jeden z nich aj Je zvaryuvalny іnvertor - aparát, bolesť hlavy vіdmіnnіst yakogo od zvichaynogo obladnannya pre zvaryuvannya polyagaє v vikoristannі brnkání visokoї frekvenciu.

1

Zavdyaki vysokýy produktivnosti, invertor sa stáva základom add-on pre budúcnosť vízií zvaryuvalnogo ustatkuvannya.

Vo výsledku, zvujuvalnyi napivavtomat s inerciálnym prúdom sa volá na mriežku.

S ts'omu v iných typoch zvaryuvalnoy zadnannya dzherle zhivlenya - transformátor abo vypryamlyach.

Zvaryuvalny napіvavtomat zabezpechuє chastkovu mehanіzatsіyu Process zvaryuvannya - Qiu funktsіyu vikonuyut plavlyatsya elektróde, SSMSC podayut elektrodny drіt v robochem zóne.

Všetky ostatné robotové momenty vankúšu ručne.

Krim Dzherela zhivlenya, zvaryuvalny napivavtomat inverternogo typu takozh zadajte:

 • pristriy, scho vládol reťazec a zabezpechuє podanie drota (taviace elektrody);
 • transformátor nízkeho napätia;
 • hadica, kvapkadlom;
 • prst;
 • zatiskach.

  Za princípom budúceho transformátora je transformátor, akýsi druh sobov, ktorý môže byť napnutý na potrebu rieky.

  Tse protsedu vidbuvaetsya takéto poradie:

  • Zmyslím, že to, čo sa stalo 50 Hz, strávil na viprymlyach;
  • pid efektívny výkonový modul strum vypryamlyaetsya, vyhladzovanie škrtenia s kondenzátorom;
  • Invertor peretvoruyut otrimaniyu strum v zmіnny, vo výsledku yogo frekvencia je nižšia, než som sa stal 50 kHz;
  • reťazcov zmi typu vstúpiť do transformátora, zavdyaki chomu napruga znizhuyutsya to 0;
  • zmіnny strum poyaetsya k oblúku;
  • vsi prechádza na riadiacu linku, blokom kontroly je abo bilsh denného variantu yogo - modul IGBT.

  Na vіdmіnu øD іnshih vidіv zvaryuvalnogo ustatkuvannya, іnvertorny aparáty zabezpechuє sily zvaryuvalnogo Strum, zavdyaki peretvorennyam visokochastotnogo naprugi namiesto elektromagnіtnoї Sealy v іnduktsіynoї kotushki, yakoyu rošty transformátora.

  Navyše, zavdyaki alternatívne peretvorennami naprugi, to sa stalo mozhnivim zastosovuvat menshy pre rozmіir transformátor.

  Porіvnyano z іnshimi zvaryuvalnimi pripojiť, aparáty іnvertornogo transformátor typu hoteli Vahan yakogo menej ako Mauger Buti bіlsh nіzh 70 razіv.

  V hĺbke fermi-vibrochnika, mehanizm podachi drotu zvaryuvalny aparat mozhe budi riznim.

  Tim nemá mensh, zvaryuvny napivavtomat vidriznyayut naykraschі ekspluotaatsiyni charakteristiky.

  Perevagi invertornyh aparativ pre zvaryuvannya

  Zodpovedajúci bod bodovania, інвертор напівавтомат володіє цілим рядом переваг:

  • vysoká priepustnosť KKD - až 95%;
  • kефіцієнт потужності з Optimal display - 0,9;
  • nevýznamný vitrátor elektrotechnických zdrojov a materiálu v tomto počte a deficite;
  • skvelý vibri parametr režimu, je možné vybrať optimálnu hodnotu, je dôležité, yakshcho pre zvaryuvannya zastosovuyutsya tonkі elektrody;
  • ukážka triviality využívania dzherel zhivlenya v robotickom režime a v prípade splavného skladu až do 80%;
  • priznať paralne vikoristana decilkok dzherel zhivlenya;
  • zvaryuvalny plynule regulovať і vіdrіznyayatsya skvelé dіапазоном струмів і пруг;
  • Jewel môže byť riadený v Poľsku;
  • elektrická energia je spôsobená malým množstvom energie;
  • transformátor invertor aparat moe nevelikibi gabariti i masu, scho poleshjuє pervenennya a doručenie obladnannya miotsya robotom;
  • подвійна ізоляція і надійним надійним запобіжником забезпечує maximally elektrozpečka havarujavny proces.

  Z technologického hľadiska, hviezda nie je náhodou.

  Pre zvaryuvannya mozhna vikoristovuvaty byť elektrodi pokrito typu, a proces zvaryuvannya k dispozícii yak s zmіnnom strumі, a і s postійnomu.

  Charakteristiky statickej statiky neinverzného. Tavenie pokriti elektrody zastosovuyte v argónovom médiu s ručným oblúkom zvaryuvanny.

  Nestláčajte elektro vikoristovuyte uprostred zahisnih gazіv za mehanizovannogo zvaryuvannya.

  Pre porúch - transformátory sa dajú ľahšie, viac ako inverzné.

  Je jednoduchšie hmlovať oblúk, stabilizovať údolie v záujme poskytnutia maximálneho množstva energie pre funkciu s horúcim štartom.

  Pre porúch - transformátor neplatný nezabezpečuje stabilitu oblúka, nі стабільність k režimu.

  Funktsiya Arc-Force zabezpecchu znizhennya struu až na minimum, v krátkej zamikannya, shcheob elektrodi nelepil.

  Spr jeden perevaga - vіdsutnіst abo mіnіmalna Množstvo metalevih brizok pid hodinu zvaryuvannya a yakscho zvarka vykonáva pri postіynomu strumі, vikoristovuvati magnіtne Dutta nie je potrіbno.

  Pre dôležitú úlohu získajte alúzie, dôležité je to, aby sa zistilo, a to tak. Správa zvaryuvnym aparat vidbuvaetsya mikroprotsessornomu rivnі.

  Zostávam, zvaryuvannya invertor skladacie návrhy v kovu je k dispozícii takozh malodosvidchenim zvaryuvalnikam.

  Neodlúci інверторів за зварювання

  Іnvertorny napіvavtomat - Tse na sogodnіshnіy deň naykraschy zvaryuvalny aparát aj pre rіvnem produktivnostі, zruchnostі ekspluatatsії, aj pre etapu Bezpeka.

  Tim nemá mensh, vystupik nedolіki і і v invertorhnih pristroїv:

  • Іnvertorny napіvavtomat Mauger koshtuvati v kіlka razіv dorozhche, nіzh zvaryuvalny transformátor. Navyše Visoka yakscho yakіst robіt nie je potrіbno, udržiavaný upstream pridbati bіlsh Lacné aparát pre varіnnya na mysli scho sám zvaryuvalnik volodіє dostatnіm rіvnem dosvіdu;
  • Opravy traditsіynogo zvaryuvalnogo obladnannya koshtuє deshevshe, nіzh іnvertora-napіvavtomata. Tse poyasnyuєtsya tim, scho vracajúci Chastina vartostі іnvertora pripadaє v IGBT modulu. Dôvody, vıhody modul harmónia peresіchnі - perevantazhennya scho buvaє, yakscho sprobuvati Shvydko rozrіzati Tovsta metalevy listu visokoї mіtsnostі, chi rіzkі skoky naprugi, ak je tepelná ochrana nie je zdatný vіdreaguvati mittєvo;
  • Apparatus napivavtomat іnververtnogo typu reaguє na píly. Yaksho її bagdáty, prílohy sa môžu prebudiť v harmónii. Prídavok na robotі іnvertorom v mysliach budіvnitstva neobhіdno retelno stezhiti pre pravidelne profіlaktikoyu zvaryuvalnogo obladnannya - chistiti, produvati atď .; I.
  • Electron náplň іnvertora nezdatna funktsіonuvati nizkih pri teplotách skutočnosť ekspluatatsіya zvaryuvalnogo aparát pri 00C temperaturі nizhche nie je rekomenduєtsya. Takozh nezarazano zberigati invertor-napivavtomat v chlade. Nizkі mozhut teploty spôsobujú objavia kondenzácie na elektronnіy nachintsі mehanіzmu aj Zgoda Vivest harmónia okremі vuzli budove.

  Schoogh šľachetná šľachta o zvaryuvlnih invertorah

  Neobhіdnіst zvaryuvalnih robіt perіodichno ABO Mauger postіyno vinikati nie je tіlki v promislovostі, pivo aj do domashnіh myseľ Najmä v vlasnikіv dachі zamіskogo ABO Budínku.

  Rishennya kupiti iververtorny aparat zvaryuvannya - tse mozhnlіst operatively virishuvati poslechny problemy. Alya scho správne vibrovať zvaryuvalnyi invertor pre domácnosť, potrybno šľachta, v scho zivertati rešpekt.

  Dobrý vibіr viznachaєtsya nie je stіlki yakіstyu, mozhlivostyami aj vartіstyu zvaryuvalnogo obladnannya, skіlki Yogo tehnіchnim vіdpovіdnіstyu neobhіdnoї spetsifіku Ja, robot mozgy yakih Bude prehodiť ekspluatatsіya.

  Až do počtu parametrov, dovoľte bez vibrácií alebo zakúpte byt na zmenu zvaryu pre dacha, pozrite sa na nasledujúce:

 • Nasledujúca príručka bola zistená v stĺpci. Bіlshіst іnvertornih pristroїv GOSTR reaguє na Oscilácia merezhevoї naprugi, aby obladnano vbudovanimi zahisnimi pripojiť, otvorené na dostihoch v dіapazonі 170-270 cl. Chim shirshi dipól, tim vische riven zahistu, ty drahšie koshtu zvaryuvalny aparat. Pre promyslovogo obladnanya pokaznik pivnya zahistu sa stáva 25%. Aparatіv, priznachenih pre zastosuvannya v mysliach dachі, do štátne, yakscho pokaznik vіdhilen naprugi Bude dorіvnyuvati 15%;
 • Vybavené ventilačné nástavce. Zvaryuvnyi aparatif invertornogo typu duzhe chitlivi na pílu. Vzhľadom na konštrukciu, striedač, ventilátory, yaky, ich funkcie, mimochodom, pili. Shchob Zmenil počet sacie píly, vibrácie zastosovuyte metóda tunelovania ventilácie. Tsey metóda hoch a dozvolyayє zahystiti nayvazhlivіsi ucli vіd videl, ale zbіlshuu vartіst zvaryuvalnogo invertor. Tom, tým viac ziskový kúpiť zvichayny zvaryuvalny invertor, a ak neobihidnosti čisté yogo z dopomogo fúkanie abo m'yakoi kisti;
 • Nayavnist v servisnyj misterterni drankovinyh dosky je betónový viburno model invertora. Poplatky za lieky sa často opotrebovávajú v fretách a počas vojny opravujú chrám. Zvіdsi visnovok - yakscho servіsna Maisternia pripravený v okamihu, či Yaky Nadachi drukovanі zaplatiť, tse Nájsť naše scho opravy tsієї modelі vikonuvati oznámené často. Yaksho f náhradné diely pre typ prináša tilki pid zamovlennya, znamená okodnannya nadiyno. Takozh Varto potsіkavitisya, skіlki koshtuє Taqiy opravy aj zvіdki privozyaschih pre Demba zapchastini.

  Zvaryuvnyi invertor - spec vibora

  Známe technické vlastnosti zvaryuvnoy obladnannya - hlavu zaporuka uspushu yogo viborі. DANI byť potešení, že sa stane súčasťou času, hto nie znayomyami zіpecifikoy zvaryuvalnih aparativ inverternogo typu.

  Produktivnіst іnvertora vkladov OD teplotný režim v Peniaze ekspluatuєtsya pristrіy, že dermálnej aparát peredbacheny svіy teploty dіapazon, Yaky zabezpechuєtsya spetsіalnim zariadení.

  Napríklad pri vysokej teplote stredného bodu až do + 400 ° C reaguje wiklikati na prístroj zahisnih pristro-v.

  Ale taká teplota povіrya buvaє rіdіl і не vôbec regіonah. A os využívania meniča v podradnosti nízkych teplôt - pitie je skutočné pre celú územnú oblasť.

  Pristrіy іnvertora peredbachaє bezlіch rіznih Electron elementіv - .. Mіkrokontrolerіv, tranzistorіv, kondensatorіv, i t d, z kože z prvkov JE svіy dіapazon robochem teplotách.

  Problém je, vo všetkých prvkoch viniča, tobto, nie zvzhdi zbіgayatsya abo nie zbіgaС "tsya zovsim.

  Takozh nebezpeku ekspluotatsії zvaryuvalnih aparativ v studenom polagye na mozhnivy poivivi kondenzátu.

  Zazvichay zvaryuvalnyi aparaty nechcú bežať v podradnosti pod 0 ° C. Na účely signalizácie signálnej žiarovky vo forme "rekvalifikácie".

  Ale'm nie všetky typy obladnannya osnaschenі odnakovo v okremih vipadkah aparátoch vmikaєtsya bez problémov, Ale v protsesі robota nagrіvaєtsya, značí pіdsilyuє іntensivnіst utvorennya kondenzátu.

  V dôsledku toho sa časť vysokoškolského učňovského vzdelania zúrivo prebudí.

  Navyše, keď viborі іnvertora, Varto nahliadnuť do Yogo pasovú oznayomitisya teploty dіapazonom robochem a zároveň potsіkavitisya nayavnіstyu garantіynih zobov'yazan aj servіsnogo obslugovuvannya a takozh, na webe aj virobnika Je іnstruktsії k dispozícii pre rozumіnnya movoyu.

  Aký proces zvaryuvalnogo môže ležať v tom istom, які електроди були обрані для роботи.

  Obyvatelia viesť zvaryuvannya nie je rozcharuvav, elektródy povinnі Buti sumіsnі Zi zvaryuvalnim obladnannyam pre tehnіchnimi charakteristiky: sklad pokrittya, peretinu, koefіtsієntu zvaru.

  V zalezhnostі øD tovschini aj Glibin zvaryuvalnogo švu zvaryuvannya, zastosovuyutsya zvaryuvalnі elektródou z rіznimi parametrov tehnіchnimi.

  Funkcie Hot Start, Anti-Sticking a Arc Force sú štandardné pre všetky typy meničov, nie valčí zvertati rešpektovanie typov reklamných trikov vibroblastov.

  Prekročiť produktivitu pri tvorbe produkcie a zvýšiť produktivitu, a to vďaka tomu, že sa v živote živí.

  Zazvicha produktivnost ustatkuvannya na praktitsi viyavlyaetsya na riven nižšie, deklarované vibroik.

  Tom vibirali treba te mody, yakih pokazhnosti troki vishche, nizh vimagaetsya pre maybutnih robyt.

  Peredruk materіalіv aj vikoristannya їh či yakіy formі, okrem E-chislі aj ZMІ, mozhlivі tіlki z zvorotnim posilannyam aktivity na našich webových stránkach, nie zakritі od іndeksatsії poshukovimi systémov. All іnformatsіya na saytі nosiť viklyuchno іnformatsіyny charakter Nedivím vikoristovuvatisya samostіyno (napriklad pre lіkuvannya).

  Typy zváracích strojov a ich výber

  Existujú tieto hlavné typy zváracích strojov:

  • poloautomatické zariadenia;
  • Generátory - zváračky s benzínovým alebo dieselovým elektrickým generátorom;
  • a ďalších priemyselných zariadení.

  AC striedavý prúd.

  DC jednosmerný prúd.

  MMA (Ručný kovový oblúk) - ručné oblúkové zváranie s elektródami. Je známy v našej krajine pod názvom RDS.

  WIG (Anglicky tungsten inert gas) - ručné zváranie s volfrámovými nepoužiteľnými elektródami v ochrannom plyne (argón).

  MIG / MAG (Inertný / aktívny plyn v anglickom jazyku) - poloautomatické oblúkové zváranie pomocou taviacej elektrody v inertnom (MIG) alebo aktívnom (MAG) plyne s automatickým podávaním drôtu.

  PV (PR, PN, PVR) - trvanie zapnutia - čas, počas ktorého je zariadenie schopné pracovať s určitým prúdom (prúd je indikovaný spolu s PV) na automatické vypnutie kvôli prehriatiu. Hodnota FV je uvedená ako percento zo štandardného cyklu, ktoré sa považuje za 10 alebo 5 minút. Ak je PV 50%, znamená to, že po 10 minútach cyklu po 5 minútach nepretržitej prevádzky trvá 5 minút nečinnosti na ochladení zariadenia. Tento parameter sa môže rovnať 10%, preto je potrebné venovať pozornosť. Pokiaľ ide o: trvanie spínania (PV), trvanie operácie (OL), dĺžka trvania záťaže (PN), majú iný zmysel, ale podstatou je jedna - kontinuita zvárania.

  Jednoduchý diagram zváracieho transformátora je nasledujúci:

  Jednoduchá schéma zváracieho transformátora: 1 - transformátor; 2 - reaktor s variabilnou indukčnosťou; 3 - elektróda; 4 - obrobok, ktorý sa má zvárať.

  Na obmedzenie skratového prúdu a stabilného spaľovania oblúka musí mať transformátor strmo klesajúcu charakteristiku prúdového napätia (o charakteristike volt-ampérov čítanej na konci výrobku). Preto sa používajú buď transformátory so zvýšeným rozptylom, takže odolnosť v prípade skratu je niekoľkonásobne väčšia ako u bežných výkonových transformátorov. Buď reaktívna cievka s veľkým indukčným odporom - tlmivka (tlmivka môže byť pripojená nie k sekundárnemu okruhu, ale k primárnemu okruhu, kde je menej prúdu), je zahrnutá v okruhu s normálne rozptýleným transformátorom. Ak škrtiaca klapka môže zmeniť jej indukčnosť, zmeňte tvar vonkajšej prúdovej charakteristiky transformátora a oblúkového prúdu I21 alebo I22, zodpovedajúcej napätiu oblúka Ue.

  Regulácia zváracieho prúdu. Prúd v zváracích transformátoroch možno regulovať zmenou indukčného odporu obvodu (riadenie amplitúdy s normálnym alebo zvýšeným magnetickým rozptylom) alebo tyristormi (fázová regulácia).

  V transformátoroch na nastavenie amplitúdy sú potrebné parametre zváracieho prúdu zabezpečené pohybom pohyblivých cievok, magnetických zosilňovačov alebo použitím samostatnej reaktívnej cievky ako na obrázku vyššie. Sinusová forma striedavého prúdu sa nemení.

  Schéma zváracieho transformátora s pohyblivým vinutím: 1 - primárne vinutie, 2 - sekundárne, 3 - jadrové jadro, 4 - skrutkové pohony.

  Schéma zváracieho transformátora s pohyblivým magnetickým šumom: 1 - primárne vinutie, 2 - sekundárny, 3 - jadrový magnetický obvod, 4 - pohyblivý magnetický šum, 5 - skrutkový pohon.

  Odrody transformátorov s pohyblivým magnetickým šumom

  Môže to byť jednoduché preradenie počtu vinutia použitého transformátora, aby sa znížilo napätie bez zaťaženia a tým aj zvárací prúd.

  Transformátory s tyristorovým (fázovým) riadením pozostávajú z výkonového transformátora a tyristorového fázového regulátora s dvoma protiparalelnými tyristormi a riadiacim systémom. Princíp fázovej regulácie spočíva v transformácii sínusovej formy prúdu na striedavé impulzy, ktorých amplitúda a trvanie sú určené uhlom (fázou) spínania tyristora.

  Schéma zváracieho transformátora s tyristorovým ovládaním. BZ - jednotka úloh, BFU - fázová riadiaca jednotka.

  Oscilogram pre transformátor s tyristorovým riadením bez použitia vyhladzovacích techník

  Použitie tyristorového fázového regulátora umožňuje získať zváracie zariadenie, ktorého vlastnosti sa priaznivo líšia od charakteristík transformátora s amplitúdovou reguláciou. V zložitejších riadiacich schémach ako na obrázku vyššie sa vytvára striedavý prúd obdĺžnikového tvaru. A v tomto prípade je napríklad dosiahnutá zvýšená rýchlosť prechodu impulzov cez nulovú hodnotu, čím sa skracuje čas bezprúdových prestávok a zvyšuje sa stabilita spálenia oblúka a kvalita zváraného švu. Čo sa nedá povedať o oscilóme zobrazenom vyššie, na ňom sú viac medzery bez medzery ako transformátory s reguláciou amplitúdy a kvalita zvárania je horšia.

  Ďalšou výhodou tyristorových zariadení je jednoduchosť a spoľahlivosť výkonového transformátora. Neprítomnosť oceľových výhybiek, pohyblivých častí a súvisiacich vysokých vibrácií spôsobuje, že transformátor je ľahko vyrobiteľný a odolný v prevádzke.

  Podľa druhu napájacej siete sú zváracie transformátory jednofázové a trojfázové. Druhá z nich môže byť spravidla pripojená k jednofázovej sieti. Na obrázku nižšie sú znázornené jednofázové a trojfázové transformátory s reguláciou prúdu magnetickým skratom.

  Výhody a nevýhody zváracích transformátorov. Výhody zváracieho transformátora sú pomerne vysoká účinnosť (70-90%), jednoduchá obsluha a oprava, spoľahlivosť a lacnosť.

  Zoznam nedostatkov je rozsiahlejší. Predovšetkým je to nízka stabilita spaľovania oblúkov, a to vďaka vlastným vlastnostiam samotnej AC (prítomnosť no-pauzy v prechode elektrického signálu na nulu). Pre vysoko kvalitné zváranie je potrebné použiť špeciálne elektródy určené na prevádzku so striedavým prúdom. Negatívne ovplyvňuje stabilitu spaľovania oblúka a kolísajúce vstupné napätie.

  Zvárací transformátor nemôže byť varené nerezovej ocele, ktorá vyžaduje konštantný prúd, a neželezných kovov.

  Ak je výkon stroja na zváranie striedavým prúdom dostatočne vysoký, jeho hmotnosť môže sťažiť prenos transformátora z miesta na miesto.

  A napriek tomu lacný, spoľahlivý a nenáročný zvárací transformátor nie je pre domácnosť takou zlou voľbou. Najmä v prípade, ak zriedka musíte variť a nie je dosť peňazí na to, aby ste si kúpili funkčnejší model.

  Blokový diagram zváracieho usmerňovača: T - transformátor, VD - blok usmerňovača na nekontrolovaných ventiloch, L - vyhladzovacia škrtiaca klapka.

  Transformátor v tomto obvode slúži na zníženie napätia, vytvorenie potrebnej vonkajšej charakteristiky a reguláciu režimu. K modernejším a dokonalým zariadeniam sú tyristorové usmerňovače, pri ktorých je regulácia režimu zabezpečovaná tyristorovou usmerňovacou jednotkou, ktorá vykonáva fázovú reguláciu tyristorového spínacieho bodu. Nevyhnutné vonkajšie charakteristiky sú vytvorené zavedením spätnej väzby na zvárací prúd a výstupné napätie.

  Blokový diagram zváracieho usmerňovača: T - transformátor, VS - tyristorová usmerňovacia jednotka, L - vyhladzovacia tlmivka.

  Niekedy je v primárnom okruhu transformátora inštalovaný tyristorový regulátor, potom môže byť jednotka usmerňovača zostavená z nekontrolovaných diód.

  Blokový diagram zváracieho usmerňovača: VS - blok usmerňovača tyristorov, T - transformátor, VD - blok usmerňovača na nekontrolovaných ventiloch, L - vyhladzovacia tlmivka.

  Polovodičové usmerňovacie prvky vyžadujú nútené chladenie. Za týmto účelom sú umiestnené na radiátoroch, odvzdušňované ventilátorom.

  Nasledujúci obrázok znázorňuje zváracie usmerňovač obvod, v ktorom sa zmena odporu riadenie transformátora a súčasné poskytované magnetických skratov - uzatvorením alebo otvorenie pomocou gombíka na čelnom paneli.

  Schéma zvárania usmerňovače k ​​magnetickému skratu: A - automatický spínač T - transformátora, Dr. - magnetický bočník, A - Light-kovanie, M - zostavu ventilátora, VD - diódový usmerňovačmi jednotka, RS - skrat, PA - ampérmeter.

  Jednofázové schémy na opravu AC sa používajú v obvodoch s malou spotrebou energie. V porovnaní s jednofázovými, trojfázové obvody poskytujú významne nižšiu pulzáciu rektifikovaného napätia. Prevádzka trojfázového mostného rektifikačného obvodu Larionova pomocou diód, používaných v mnohých zváracích usmerňovačoch, je znázornená na obrázku nižšie.

  Trojfázový mostný okruh a napäťový diagram

  Výhody a nevýhody zváracích usmerňovačov. Hlavnou výhodou usmerňovačov, v porovnaní s transformátormi, je ich použitie pre jednosmerné zváranie, poskytujúce spoľahlivé zapálenie a spaľovanie stabilitu zváracieho oblúka a tým aj lepšie šev. Je možné variť, nie iba uhlík a nízkolegovanej, ale z nerezovej ocele a neželezných kovov. Je tiež dôležité, aby zváranie s usmerňovačom spôsobilo menšie rozstrekovanie. V podstate možno povedať, tieto výhody je dostatočné pre jasnú odpoveď na otázku, ako si vybrať zváračky - transformátora alebo usmerňovača. Ak, samozrejme, nezohľadňujú ceny.

  Nevýhody zahŕňajú relatívne veľkú hmotnosť prístroja, stratu výkonu, silné "poklesnutie" napätia v sieti počas zvárania. Tá sa vzťahuje na zváracie transformátory.

  Bloková schéma meniča na zváranie: 1 - sieťová usmerňovač 2 - sieťový filter, 3 - frekvenčný menič (menič) 4 - transformátor, 5 - vysokofrekvenčné usmerňovač, 6 - riadiaca jednotka.

  Zvárací invertor pracuje nasledovne. Striedavého prúdu s frekvenciou 50 Hz sa dodáva do elektrickej usmerňovače 1. opravené prúd je vyhladené filtrom 2 a prevedená (invertovaný) modul 3 na striedavý prúd s frekvenciou niekoľkých desiatok kHz. V súčasnosti sa dosahujú frekvencie 100 kHz. Je to práve táto fáza je najdôležitejšie pri zváraní meniča dosahuje veľké výhody v porovnaní s inými typmi zváracích strojov. Ďalej, za použitia vysokofrekvenčné transformátor 4 je striedavé napätie sa zníži na voľnobehu hodnoty (50-60V), a prúdy sa zvýši na hodnoty potrebné pre zváranie (100-200). Vysokofrekvenčné usmerňovač 5 usmerňuje striedavý prúd, ktorý robí svoju dobrú prácu zváracieho oblúka. Ovplyvnutím parametrov frekvenčného meniča nastavte režim a vytvorte vonkajšie charakteristiky zdroja.

  Prechod prúdu z jedného stavu do druhého je riadený riadiacou jednotkou 6. V modernom prístroji sú tieto práce vykonávané tranzistorovými modulmi IGBT, ktoré sú najdrahšími prvkami zváracieho invertora.

  Systém riadenia spätnej väzby vytvára ideálne výstupné charakteristiky pre akýkoľvek spôsob elektrického zvárania (o charakteristike volt-ampérov čítanej na konci výrobku). Vzhľadom na vysokú frekvenciu sa hmotnosť a rozmery transformátora časom znižujú.

  Pokiaľ ide o funkčnosť, meniče sú vyrábané z týchto typov:

  • na ručné oblúkové zváranie (MMA);
  • na zváranie argónom s nekonzistentnou elektródou (TIG);
  • pre poloautomatické zváranie v prostredí ochranného plynu (MIG / MAG);
  • Univerzálne stroje na prevádzku v režimoch MMA a TIG;
  • poloautomatické stroje na prevádzku v režimoch MMA a MIG / MAG;
  • zariadenia na strihanie vzduchom plazmou.

  Zariadenie na zváranie invertorov

  Ako je zrejmé, značná časť objemu je obsadená radiátormi chladiaceho systému.

  Výhody meničov. Výhody zváracích meničov sú veľké a početné. Najskôr ich ľahká váha (4 - 10 kg) a malé rozmery umožňujú jednoduché presun zariadenia z jedného miesta zvárania na druhé. Táto výhoda je spôsobená menšou veľkosťou transformátora vďaka vysokej frekvencii napätia, ktoré konvertuje.

  Vylúčenie meničmi energie tiež možnosť, ako sa zbaviť straty na ohrev vinutia a železné jadro prevráteniu magnetizácie a pre dosiahnutie vysokej účinnosti (85 až 95%) a ideálne účinníka (0,99). Pri zváraní elektróda 3 mm v priemere spotreby sieťovej kapacity pre zváračky menič typu je menšia ako 4 kW a pre zváranie transformátora alebo usmerňovače, že číslo je 6-7 kW.

  Striedač je schopný reprodukovať prakticky všetky typy externých voltampérových charakteristík. To znamená, že sa dá použiť na vykonávanie všetkých hlavných typov zvárania - MMA, TIG, MIG / MAG. Zariadenie zabezpečuje zváranie zliatin a nehrdzavejúcich ocelí a neželezných kovov (v režime MIG / MAG).

  Zariadenie nevyžaduje časté a dlhodobé chladenie s intenzívnou prácou, ako to vyžadujú iné typy domácich zváračov. Jeho PV dosahuje 80%.

  Invertor má hladké nastavenie zváracieho režimu v širokom rozsahu prúdov a napätí. Má oveľa širší rozsah nastavenia zváracieho prúdu, ako niekoľko konvenčných, od niekoľkých ampér po stovky a dokonca tisíce. Pre použitie v domácnosti sú obzvlášť dôležité malé prúdy, ktoré umožňujú zváranie tenkými (1,6 - 2 mm) elektródami. Invertory zabezpečujú kvalitnú tvorbu zvaru v akýchkoľvek priestorových polohách a minimálne striekanie počas zvárania.

  Mikroprocesorové riadenie zariadenia poskytuje stabilnú spätnú väzbu na prúd a napätie. To vám umožní poskytnúť užitočné a pohodlné funkcie pre Arc Force, Anti Stick a Hot Start. Podstata všetkých z nich spočíva v kvalitatívne novom riadení zváracieho prúdu, ktorý umožňuje zváranie ako zložité pre zváračky.

  • Funkcia Hot Start poskytuje automatické zvýšenie prúdu na začiatku zvárania, čo uľahčuje oblúk oblúka.
  • Funkcia Anti Stick (anti-sticking) je druh antipódy pre funkciu Hot Start. Keď sa elektróda dostane do kontaktu s kovom a hrozí jej lepenie, zvárací prúd sa automaticky zníži na hodnoty, ktoré nespôsobujú roztavenie a zváranie elektródy na kov.
  • Funkcia oblúkovej sily (oblúk) sa realizuje, keď sa od elektródy oddelí veľká kvapka kovu, ktorá skracuje dĺžku oblúka a hrozí, že sa prilepí. Automatické zvýšenie zváracieho prúdu na veľmi krátku dobu to zabraňuje.

  Tieto pohodlné funkcie umožňujú zváračom s nízkou kvalifikáciou úspešne zvládnuť zváranie najkomplexnejších kovových konštrukcií. Pre tých, ktorí kedy pracovali so zváracím meničom, neexistuje otázka - ktorý zvárací stroj je najlepší. Po transformátore alebo usmerňovači sa práca s meničom mení na potešenie. Už nie je potrebné "dutúť" elektródu, aby zapálila oblúk, ktorý sa nechce vznietiť, alebo ju zúril, ak je pevne zváraný. Môžete jednoducho dať elektródu na kov a odtrhnúť ju, ticho zapáliť oblúk - bez obáv o skutočnosť, že elektróda môže byť zváraná.

  Invertorové zváracie stroje sa dajú použiť na veľké poklesy sieťového napätia. Väčšina z nich poskytuje zváranie v rozsahu sieťového napätia 160-250V.

  Nevýhody zváracích meničov. Je ťažké hovoriť o nevýhodách takého dokonalého zariadenia, ktoré je zváracím meničom a napriek tomu sú. Predovšetkým ide o relatívne vysokú cenu zariadenia a vysoké náklady na jeho opravu. Ak modul IGBT zlyhá, budete musieť zaplatiť sumu rovnajúcu sa 1/3 - 1/2 z ceny nového zariadenia.

  Striedač má v porovnaní s inými zváracími strojmi zvýšené požiadavky na skladovanie a prevádzkové podmienky vďaka svojmu elektronickému vypchávaniu. Zariadenie zle reaguje na prach, pretože zhoršuje podmienky chladenia tranzistorov, ktoré sa počas prevádzky zohrievajú. Chladia sa pomocou hliníkových radiátorov, pričom depozícia prachu zhoršuje tepelný výkon.

  Nemá rád elektroniku a nízke teploty. Akákoľvek teplota pod nulou je nežiadúca kvôli kondenzácii na doskách a mínus 15 ° C môže byť kritická. Skladovanie a prevádzka meniča v nevykurovaných garážach a dielňach v zime je nežiaduca.

  Zvárací poloautomatický stroj pozostáva z:

  • zdroj prúdu;
  • riadiaca jednotka;
  • mechanizmus na napájanie zváracieho drôtu;
  • pištoľ (horák) s objímkovým elektrickým vodičom, cez ktorý sa dodáva ochranný plyn, drôt a elektrický signál;
  • systém dodávania plynu pozostávajúci z plynového valca, elektromagnetického plynového ventilu, redukčného ventilu a hadice.

  Ako zdroj prúdu sa používajú zváracie usmerňovače alebo invertory. Použitím tejto technológie sa zvyšuje kvalita zvárania a zvyšuje sa počet zváraných materiálov.

  Zvárací poloautomatický stroj (Merkle)

  Podľa dizajnu sú poloautomatické zváracie stroje dvojitým trupom a jednodielnym trupom. V druhom z nich sú zdroj energie, riadiaca jednotka a podávač drôtu uložené v rovnakom kryte. V prípade modelov s dvoma telesami je mechanizmus podávania drôtu umiestnený v samostatnom bloku. Obvykle sú to profesionálne modely, ktoré podporujú dlhodobú prevádzku pri vysokom prúde. Niekedy sú vybavené vodou chladenou pištoľou.

  Poloautomatické zváranie v režime MMA sa nelíši od práce s konvenčným zváracím strojom. Pri použití režimu MIG / MAG svieti elektrický oblúk medzi nepretržite dodávaným tavným zváracím drôtom a materiálom. Oxid uhličitý (alebo jeho zmes s argónom), ktorý je napájaný zbraňou, chráni zvarovú zónu pred škodlivými účinkami kyslíka a dusíka obsiahnutých vo vzduchu. S použitím zváracích poloautomatických strojov sa vyrábajú vysokolegované a nerezové ocele, hliník, meď, mosadz, titán.

  Poloautomatické zváranie je jedno z najpokročilejších technológií oblúkového zvárania, ideálne nielen pre výrobu, ale aj pre domácnosť. Poloautomatické stroje boli široko používané v priemysle a každodennom živote. Existuje informácia, že v súčasnosti sa v Rusku vyrába až 70% všetkých zváracích procesov pomocou zváracích poloautomatických strojov. Toto napomáha rozsiahla funkčnosť zariadenia, vysoká kvalita zvárania a jednoduchá obsluha. Zvárací poloautomatický stroj je veľmi vhodný na zváranie tenkých kovov, najmä karosérií automobilov. Žiadna automobilová spoločnosť nemôže robiť bez tohto pohodlného vybavenia.

  • Aký kov - podľa značky a hrúbky - na varenie?
  • Za akých podmienok sa bude táto práca vykonávať?
  • Koľko?
  • Aké sú požiadavky na kvalitu práce a kvalifikáciu zváračky?
  • A nakoniec, koľko možno vynaložiť na nákup zváračky?

  V závislosti od odpovedí na tieto otázky je potrebné vytvoriť požiadavky na vybavenie, ktoré sa má získať.

  Ak varenie nielen uhlíka a legovanej ocele, ale aj vysoko legovanej a nerez, voľba by mala byť vykonaná medzi zváracím usmerňovačom a meničom. V prípade, že kovy, ktoré majú byť zvarené vyžadujú ochranu pred kyslíka alebo dusíka vo vzduchu, ako je napríklad hliník, je potrebné zváranie ochranných plynov, ktorý môže poskytnúť režim poloautomatický MIG / MAG.

  Vo všeobecnosti, ak hovoríme o univerzálnosti vybavenia, potom bude najlepšou voľbou poloautomatické s režimami MMA a MIG / MAG. Jeho prítomnosť umožní vykonať takmer akúkoľvek prácu na zváraní kovov, ktoré musia čeliť len každodennému životu.

  Veľmi dôležitá je hrúbka zvarového kovu, na ktorej závisí zvárací prúd a priemer elektród. Ak je zvárací prúd menší než požadované, potom sa šev nebude. Vďaka dobrému odvodu tepla v kovu je hrubá hrúbka, zváraný kov sa neroztaví a namiesto ševu budú gule na jeho povrchu z roztavenej elektródy a trosky. Ale nezabudnite na skromné ​​možnosti domácej siete. Približný zvárací prúd možno nájsť v článku Práca zváracieho stroja.

  Ak sa budete musieť vysporiadať s tenkým (tenším ako 1,5 mm) kovom, mali by ste opäť uprednostňovať poloautomatické.

  Pre invertory je nežiadúca prevádzka pri mínusovej teplote, najmä pri hodnotách nižších ako 10-15 ° C. Silná prašnosť ich tiež nepriaznivo ovplyvňuje. Záver je nasledujúci. Ak máte pracovať pri veľmi nízkych teplotách v vysokým obsahom prachu, snáď tam bude ďalšie možnosti, ako si vybrať zváračka bez ultra-modernej elektroniky - zvárací transformátor, usmerňovacie diódy alebo poloautomatické na základe tohto určenia.

  Vysoké požiadavky na kvalitu zvárania a nízku kvalifikáciu zváračky jednoznačne uprednostňujú voľbu zváracieho meniča s jednoduchým používaním a funkciami Arc Force, Anti Stick a Hot Start.

  Veľké množstvo prác vyžaduje, aby bol zvárací stroj vysoký PV (trvanie zapínania), inak príliš veľa času prejde do pokojného času počas jeho chladenia. PV je jednou z vlastností, ktorá odlišuje domáce zváracie stroje od profesionálnych. V druhom z nich je dostatočne veľká alebo dokonca dosahuje 100%, čo znamená, že zariadenie môže pracovať bez prerušenia tak dlho, ako sa vám páči. Ak hovoríme o modeloch domácnosti, FV invertory ďaleko presahujú transformátory a usmerňovače PV zvárania. Ako minimálna hodnota PV je lepšie brať 30%.

  Pri výbere zváracieho stroja musíte premýšľať o svojich susedoch. Ak budete musieť veľa variť a napätie v sieti je nízke a nestabilné, v dome by ste mali zvoliť zvárací prístroj, ktorý bude brať do úvahy spotrebu elektrickej energie. Neustále blikanie žiaroviek, ku ktorému dochádza pri prevádzke výkonných zváracích transformátorov a usmerňovačov, vyvoláva všeobecnú nenávisť voči zváraným susedom. Invertor s ekonomickou spotrebou energie a antiadhéznou funkciou elektródy nepoškodí susedské vzťahy. Pri styku s základňou kovové elektródy zváracie transformátor rozhadzovať sieťový menič jednoducho znižuje zváracieho prúdu (napätia na svorkách), plus menič prevádzkovateľnými v sieti nízkeho napätia.

  Základné požiadavky na zváracie zdroje prúdu

  • voľnobežné napätie by malo poskytnúť zapálenie oblúka, ale nesmie byť vyššie ako hodnoty, ktoré sú pre zvárača bezpečné;
  • napájacie zdroje musia mať zariadenia, ktoré regulujú zvárací prúd v požadovaných medziach;
  • zváracie stroje majú mať danú charakteristiku vonkajšieho prúdového napätia v súlade so statickou charakteristikou prúdového napätia zváracieho oblúka.

  Oblúk sa môže vyskytnúť buď v prípade rozpadu plynu (vzduchu), alebo ako dôsledok kontaktu elektród s ich následným odtiahnutím na vzdialenosť niekoľkých milimetrov. Prvá metóda (rozbitie vzduchu) je možná len pri vysokých napätiach, napríklad pri napätí 1000 V a medzere medzi elektródami 1 mm. Takýto spôsob vzrušenia oblúka sa zvyčajne neuplatňuje kvôli nebezpečenstvu vysokého napätia. Ak je oblúk napájaný vysokonapäťovým prúdom (viac ako 3000 V) a vysokou frekvenciou (150-250 kHz), môže sa dosiahnuť rozdelenie vzduchu s medzerou medzi elektródou a časťou do 10 mm. Tento spôsob zapálenia oblúka je pre zvárača menej nebezpečný a často sa používa.

  Druhý spôsob zapálenia oblúka vyžaduje potenciálny rozdiel medzi elektródou a výrobkom 40-60V, takže sa používa najčastejšie. Keď je elektróda v kontakte s výrobkom, vytvorí sa uzavretý zvárací reťaz. V tomto okamihu, ak je elektróda odstráni z produktu, elektróny, ktoré sú na skratovaniu vyhrievaného katódovej škvrny, a oddelené od elektrostatické príťažlivosti atómov pohybovať smerom k anóde, tvorí oblúk. Oblúk sa rýchlo stabilizuje (v mikrosekunde). Elektróny, ktoré opúšťajú katódový bod, ionizujú plynovú medzeru a v ňom sa objaví prúd.

  Rýchlosť zapaľovania oblúka závisí od charakteristík zdroja energie, od intenzity prúdu v okamihu kontaktu elektródy s výrobkom, v čase ich kontaktu, so zložením plynovej medzery. Rýchlosť oblúka je ovplyvňovaná predovšetkým hodnotou zváracieho prúdu. Čím väčší je prúd (pri rovnakom priemere elektródy), tým väčší je prierez katódovej škvrny a tým väčší je prúd na začiatku zapálenia oblúka. Veľký elektrónový prúd spôsobí rýchlu ionizáciu a prechod na stabilný oblúkový výboj.

  Keď sa priemer elektródy znižuje (tj keď sa zvyšuje prúdová hustota), prechodový čas na stabilný oblúkový výboj sa ďalej znižuje.

  Rýchlosť zapaľovania oblúka je tiež ovplyvnená polaritou a typom prúdu. Pri konštantnej a reverznej polarite (tj plus zdroj prúdu pripojený k elektróde) je rýchlosť budenia oblúka vyššia ako pri striedavom prúde. V prípade striedavého prúdu musí byť napätie zapaľovania najmenej 50-55 V pri jednosmernom prúde - nie menej ako 30-35 V. Pre transformátory, ktoré sú určené pre zvárací prúd 2000A, by voľnobežné napätie nemalo presiahnuť 80V.

  Opakované zapaľovanie zváracieho oblúka po jeho vyblednutí kvôli skratom s kvapkami kovového elektródu nastane spontánne, ak je koncová teplota elektródy dostatočne vysoká.

  Externá volt-ampérová charakteristika zdroja je závislosť napätia svoriek a prúdu.

  Schéma systému source-arc

  V obvode má zdroj konštantnú elektromotorickú silu (Eu) a vnútorný odpor (Zu) pozostávajúci z aktívnych (Ri) a indukčných (Xi) komponentov. Na externých termináloch zdroja máme napätie (Ui). V obvode "zdroj-oblúk" je zvárací prúd (Id), rovnaký pre oblúk a zdroj. Zdrojové zaťaženie je oblúk s aktívnym odporom (Rd), jeho pokles napätia je Ud = I • Rd.

  Rovnica pre napätie na externých svorkách zdroja je nasledovná: Uu = Eu - Iq • Zu.

  Zdroj môže pracovať v troch režimoch: voľnobeh, zaťaženie, skrat. Pri voľnobehu nesvieti oblúk, nie je prúd (Iq = 0). V tomto prípade má zdrojové napätie nazývané voľnobežné napätie maximálnu hodnotu: Uu = Eu.

  Pri zaťažení v oblúku a zdrojom je prúd (Id) a napätie (Ui) je nižšia ako pri voľnobehu, je veľkosť poklesu napätia vnútri zdroja (• Z a Id).

  V prípade skratu, Ud = 0, teda napätie na zdrojových svorkách Uu = 0. Skratový prúd Ik = Eu / Zu.

  Experimentálne vonkajší charakteristika zdroj meracieho napätia je odstránený (Ui) a prúd (Id) pre plynulé zmeny odporu záťaže (Rd), v ktorom je odpor oblúka simulované lineárne aktívne - balastné odporom.

  Grafickou reprezentáciou získanej závislosti je vonkajšia statická charakteristika prúdového napätia zdroja. Pri znížení odporu zaťaženia sa zvyšuje prúd a znižuje sa zdrojové napätie. Preto vo všeobecnom prípade je vonkajšia statická charakteristika zdroja nepríjemná.

  Externý voltampér, charakteristický pre zdroj

  Existujú zváracie stroje s prudko klesajúcimi, mierne klesajúcimi, tuhými a dokonca zvyšujúcimi sa charakteristikami voltampéra. Existujú tiež univerzálne zváracie stroje, ktorých vlastnosti môžu byť prudko klesajúce a tuhé.

  Externé voltampérové ​​charakteristiky zváracích strojov: 1 - prudko klesajúce, 2 - mierne klesajúce, 3 - tvrdé, 4 - zväčšujúce sa.

  Napríklad normálny transformátor (s normálnym rozptylom) má tuhú charakteristiku a zvyšujúca sa charakteristika sa dosahuje spätnou väzbou, keď prúd zvyšuje napätie zdroja so zvyšujúcim sa prúdom.

  Pri manuálnom oblúkovom zváraní sa používajú zváracie stroje s výrazne klesajúcimi vlastnosťami.

  Zvárací oblúk má aj charakteristiku napätia a prúdu.

  Volt-ampere charakteristické pre oblúk

  Po prvé, pri narastajúcom prúde prudko klesá, pretože prierez oblúkového stĺpca a jeho elektrická vodivosť stúpa. Potom s rastúcim prúdom je napätie takmer nezmenené, pretože plocha prierezu oblúkovej kolóny sa zvyšuje úmerne k prúdu. Potom, keď sa zvyšuje prúd, napätie sa zvyšuje, pretože plocha škvrny katódy sa nezvýši z dôvodu obmedzeného prierezu elektródy.

  Pri zvyšovaní dĺžky oblúka sa charakteristika volt-ampere posúva nahor. Zmena priemeru elektródy sa odráža v polohe hranice medzi tvrdou a rastúcou časťou charakteristiky. Čím väčší je priemer, tým vyšší je prúd, koniec elektródy bude naplnený bodkou, zatiaľ čo zvyšujúca sa časť sa bude pohybovať doprava (na obrázku nižšie je zobrazená bodkovaná čiara).

  Závislosť charakteristiky elektrického oblúka na jeho dĺžke a priemeru elektródy

  Stabilné spaľovanie oblúkov je možné za predpokladu, že oblúkové napätie sa rovná napätiu na vonkajších svorkách napájacieho zdroja. To je graficky vyjadrené v tom, že charakteristika zváracieho oblúka pretína charakteristiku zdroja energie. Na obrázku nižšie sú uvedené tri charakteristiky oblúka rôznych dĺžok - L1, L2, L3 (L2> L1> L3) a prudko klesajúce charakteristiky zdroja energie.

  Priesečník prúdových charakteristík zdroja a oblúka (L2> L1> L3).

  Body (A), (B), (C) vyjadrujú zóny stabilného oblúka v rôznych dĺžkach. Je vidieť, že čím väčší je sklon zdrojových charakteristík, tým menšia bude zmena zváracieho prúdu s kmitaním dĺžky oblúka. Ale dĺžka oblúka je udržiavaná v procese horenia ručne, pretože nemôže byť stabilná. To je dôvod, prečo len s prudkou klesajúcou charakteristikou transformátora nebude oscilácie špičky elektródy v rukách zvárača výrazne ovplyvňovať stabilitu oblúka a kvalitu zvárania.

  Pravidlá pre výber zváracích strojov

  Zváračka - nepostrádateľný nástroj pre majstra domova, s jeho pomocou môžete výrazne znížiť náklady na prácu na stavbe a opravy domu. Montáž armatúr pre zakladanie, oplotenie, brány alebo garážové brány - všade je potrebné zváranie. Zakaždým, keď si najmete špecialista-zvárač, je drahšie, je lepšie kúpiť dom pre zváranie, naučiť sa pracovať s ním a neskôr ušetriť značné čiastky.

  Ktorý zvárací stroj si vyberiete pre dom - odporúčania na výber

  Ktorý zvárací stroj by som mal zvoliť pre moju domácnosť? Aby sme sa mohli zaoberať touto otázkou, je potrebné si predstaviť, aké sú zváracie režimy a aké prístroje sa používajú pre tieto režimy. Použitie rôznych spôsobov zvárania na spracovanie rôznych materiálov je uvedené v tabuľke.

  Tabuľka - rôzne metódy zvárania

  Elektrické zváracie stroje majú tri hlavné typy:

  • Zníženie zváracích transformátorov, ktoré vykonávajú zváranie striedavým prúdom. Majú zlomený magnetický obvod, vďaka nastaveniu magnetickej medzery sa mení zvárací prúd. Tieto jednotky sú veľmi spoľahlivé a efektívne sa používajú na zváranie v režime MMAAC. Používa sa na zváranie uhlíkovej ocele, ak nie je potrebná kvalita zvarového spoja.
  • Zváracie usmerňovače pracujú v režime MMADC, tzn. Rektifikovaný prúd. Pomocou týchto jednotiek môžete variť uhlík a nehrdzavejúcu oceľ, rovnako ako hliníkové zliatiny. Kvalita zvaru je oveľa vyššia.
  • Zváracie meniče pracujúce v závislosti od modelu vo všetkých prezentovaných režimoch. Ide o univerzálne zariadenia, ktoré vykonávajú zváranie akýchkoľvek materiálov s vysokofrekvenčným prúdom.

  Väčšina amatérskych majstrov, ktorí sa z času na čas zaraďujú, uprednostňujú invertorové zariadenia. Ich vyššia cena je viac než kompenzovaná pohodlnosťou a všestrannosťou. Ak máte záujem o nízku cenu, môžete si vybrať konvenčný zvárací transformátor.

  Výber zostupného zváracieho transformátora

  Hlavnou charakteristikou, ktorú treba venovať pozornosť pri výbere zváracieho stupňovitého transformátora, je jeho prevádzkové napätie. Zváracie transformátory môžu pracovať z trojfázovej siete alebo jednej fázy siete 380/220 V. Kombinované modely, ktoré sa dajú pripojiť k trojfázovej sieti, a fázové napätie medzi dvoma fázami sú všestrannejšie a 220 V.

  Druhým parametrom je výkon zváracieho transformátora. Modely s napájaním

  380 V majú vyšší výkon a spôsobujú menšie skreslenie v sieti, ale nie všetci majú možnosť pripojenia k trojfázovej sieti. Deklarovaný výkon transformátora nesmie prekročiť maximálny prípustný výkon vašej siete.

  Pri výbere je tiež potrebné vziať do úvahy rozsah pracovných prúdov a rozmery použitých elektród. Pre zváranie uhlíkovej ocele je dostatočný rozsah prúdov 80 až 160 A, zvyčajne sa používajú elektródy od 1 do 6 v závislosti od hrúbky polotovarov.

  Hmotnosť a rozmery zváracieho transformátora sú dôležité, ak plánujete presunúť. Pretože všetky zváracie stroje tohto typu sú veľmi ťažké, je lepšie uprednostňovať jednotku vybavenú kolesami a rukoväťou pre pohodlie pohybu.

  Pravidlá výberu zváracieho stroja

  Zváracie usmerňovače pracujú na impulznom rektifikovanom prúde, ktorý zvyšuje stabilitu oblúka, znižuje tvorbu kovových sprejov a znižuje spotrebu elektród. Vo všeobecnosti používanie rektifikovaného prúdu umožňuje dosiahnuť rovnomernejší a tenší zvar, ktorý je dôležitý pre dekoratívne prvky.

  Zváracie usmerňovače môžu pracovať na trojfázovom aj jednofázovom striedavom prúde s usmerňovačmi pripojenými cez trojfázový alebo jednofázový mostík. Pripojenie na trojfázovom okruhu prináša väčšiu stabilitu pri spaľovaní oblúkov a vyššej energii, ale opäť je potrebné riadiť možnosť pripojenia na trojfázovú sieť

  Pri výbere treba venovať pozornosť rozsahu zváracích prúdov, pohodlie regulácie režimov a hrúbke použitých elektród. Regulácia režimov a zváracieho prúdu v usmerňovačoch sa zvyčajne vykonáva postupne.

  Výber zváracieho usmerňovača

  Zvárací invertor je univerzálnym zariadením, vďaka širokému spektru spôsobov zvárania je veľmi obľúbený medzi majstrami rôznych profilov. Jeho cena je vyššia ako u iných zváracích strojov, ale rozmery, hmotnosť a spotreba energie umožňujú používanie meničov na zváranie za akýchkoľvek podmienok.

  Čo by som mal hľadať pri výbere zváracieho meniča? Hlavným parametrom, ako v predchádzajúcich prípadoch, je napájacie napätie 380 V alebo 220 V, s trojfázovými meničmi s vysokým výkonom. Výkon závisí aj od životnosti: pri rovnakých zaťaženiach bude výkonnejší menič menej ohriaty a bude trvať dlhšie.

  Druhým dôležitým parametrom je rozsah režimov zvárania a prúd. Vyberte ho podľa tabuľky v závislosti od hrúbky kovu.

  Tabuľka - výber zváracej elektródy v závislosti od hrúbky kovu

  Pre menič používaný v každodennom živote a pri súkromnej konštrukcii je dostatočný rozsah 60-160 A. Hladké nastavenie umožní presnejší výber zváracieho prúdu a zlepší kvalitu švu.

  Ďalším parametrom, ktorý má hodnotu, je doba trvania, ktorá určuje pomer času nepretržitého fungovania k času používania jednotky pri maximálnych aktuálnych podmienkach. Čím je táto hodnota vyššia, tým dlhšie môže zvárací invertor pracovať bez prehriatia. V praxi sa požadovaná dĺžka času zapnutia môže vypočítať z pomeru času zvárania k technologickým prestávkam v prevádzke pri výmene elektródy alebo pri príprave častí. Napríklad s deklarovaným časom zapnutia 80%, doba zvárania bude 4 minúty s povinnou prestávkou 1 minútu. V praxi existuje oveľa viac prestávok, ale bezpečnostná rezerva jednotky neublíži.

  Dôležitá je aj dostupnosť ďalších funkcií, najobľúbenejšie z nich:

  • Hotstart alebo "horúci štart" - náhle zvýšenie prúdu v počiatočnom momente zvárania, čo uľahčuje proces oblúka;
  • Antistick - možnosť, ktorá prudko znižuje prúd pri lepení elektródy a umožňuje ľahko ju odobrať zo zvarového kovu;
  • Arcforce, alebo "oblúk po spaľovaní" - používaný pri zváraní vertikálnych švíkov, zlepšuje kvalitu švu.

  Tieto možnosti sú implementované takmer vo všetkých moderných modeloch meničov.

  Všetky zváracie stroje sú vybavené dvomi káblami s krokodílovými svorkami, držiakom elektródy pre elektródu. A tiež svorky na pripojenie na zvárací prístroj. Pri kúpe dávajte pozor na dĺžku káblov - to by malo byť aspoň 2 metre.

  Zváracie pripojenie meniča

  Pri výbere zváracieho stroja je tiež dôležité pozrieť sa na záručnú dobu, dostupnosť popredajného servisu a blízkosť servisných centier. Krajina výroby nemá veľký význam, mnohé čínske modely prekonávajú európske analógy z hľadiska funkčnosti a zároveň majú nižšie náklady a zároveň sú veľmi spoľahlivé.

  Preto sme v tomto článku zvážili, aký druh zváracieho stroja si vyberiete a ako sa naučiť ako variť elektrické zváranie - prečítajte si na našich webových stránkach.

 • Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  14 + = 24