Kábel na elektrické vedenie

Typy drôtov a káblov pre elektrické vedenie: ako si vybrať tie správne pre dom alebo byt

Použitie elektrickej energie v našich životoch sa stalo takým známym a povinným, že si už nemôžeme predstaviť život bez elektrických spotrebičov. Nesmieme však zabúdať, že elektrická energia v dome je nielen komfortom, ale aj zdrojom zvýšeného nebezpečenstva.

Preto pri plánovaní elektrifikácie nového domčeka alebo zmeny elektroinštalácie v starom dome by ste mali dôkladne pristupovať k otázkam požiarnej bezpečnosti. To prispeje k dlhodobej a bezproblémovej prevádzke elektrickej siete Vášho domu. Ďalej v článku budeme podrobne zvážiť, aký typ drôtov a káblov existujú a ich účel.

Typy elektrických káblov a ich účel

Budeme považovať káble za vhodné iba pre elektrické vedenie vnútri alebo mimo miestnosti. Všetky ostatné typy elektrických káblov sú predmetom samostatného článku. Rozlíšenie kábla od drôtu nájdete tu.

Elektrické káble môžu byť:

V súčasnosti sa uprednostňuje elektrický kábel s medenými vodičmi. Odolnosť tohto kovu je oveľa menšia ako odpor hliníka.

Rovnako, pri rovnakom priereze, je medený kábel schopný prejsť väčším prúdom, a tým poskytnúť väčšiu silu. Medený kábel navyše slúži dlhšie.

napriek tomu, hliník je lacnejší ako meď, preto nie je to tak dávno, keď sa hliníkové vedenie nainštalovalo všade. A teraz tí, ktorí chcú ušetriť peniaze a nezaujímajú sa o bezpečnosť, ho používajú.

Okrem kovového vodiča sú elektrické káble rozdelené na:

 • jednožilový. Tuhé a nepružné, sú vhodné na skrytie jednoduchých konfigurácií. Nemusia sa často meniť, sú dosť spoľahlivé a odolné.
 • plietol. Mäkká, navrhnutá pre konštantné nadbytočné vzdialenosti Sú veľmi plastové, sú vhodné pre elektrické káble všetkých domácich spotrebičov, predlžovacie šnúry, nosenie. Tento napájací kábel sa používa pri vedení otvoreného typu. Bezpečnostná požiadavka na takéto drôty je dvojitá izolácia. To znamená, že každá žila je oddelená samostatne a potom leží v spoločnom plášti.

Najpravdepodobnejšie rozhodnutie bude zapojte káble z rovnakých káblov - buď len meď, alebo len hliník.

Pre skryté zapojenie: špecifikácie

Z označenia napájacieho kábla môžete okamžite pochopiť jeho vlastnosti. Písmená v skratke označujú materiály, z ktorých boli vyrobené, čísla - počet žíl a prierez. skratky typu АВВГ alebo ВВГ - označenie drôtu alebo kábla, ktoré nie sú obrnené, alebo ako ju nazýva majster, "nahý". List A hovorí, že žila v hliníku. Ak chýba, znamená to, že drôt je meď.

1

Pre skryté vedenie v štandardných suchých priestoroch pre obytné alebo kancelárske účely sú najčastejšie používané:

 • AVVG - ploché alebo okrúhle s hliníkovým tuhým vodičom. Kábel má 1 až 4 jadrá. Nehorľavý.

 • VVG - plochý alebo okrúhly kábel s pevným medeným vodičom. V elektrickom kábli môže byť 1 až 4 žily. Existuje nehorľavá modifikácia VVGng a je nehorľavá so zníženou emisiou dymu VVGng-LS.
 • PVA - okrúhly elektrický kábel s medenými splietanými vodičmi
 • SHVVP - plochý kábel s lankovými medenými vodičmi. Má malý prierez - maximálne 0,75 mm2. Používa sa pri pripojení elektrických spotrebičov pre domácnosť.
 • Alebo importované NYM- analógový VVGng. Stáva sa to len zaoblené.
 • V drevených domoch alebo s interiérom v retro štýle je namontovaný otvorené elektrické vedenie. V tomto prípade zohráva dôležitú úlohu pri výbere správneho drôtu materiál stien budovy.

  V drevených domoch by sa elektrické inštalácie mali inštalovať len pomocou napájacie káble VVGng, VVGng-LS alebo NYM. Ak ste v rozpakoch farbou nehorľavého kábla, zatvorte ho vhodným káblovým kanálom.

  Podzemný prístup do budovy je realizovaný len s pomocou pancierové elektrické káble АВББШВ alebo ВББШВ. Oceľové pásové pancier na takých silových kábloch prechádza cez druhú izolačnú vrstvu a má vlastný ochranný - gumový povlak.

  Takáto ochrana prúdových vodivých prvkov z podzemných vôd a mechanických vplyvov poskytuje trvanlivosť a spoľahlivosť elektrického napájania.

  Na inštaláciu vonkajšieho vedenia na stenách z ulice alebo strechy optimálne typy drôtov / káblov AVVG alebo VVG. Tieto značky majú vynikajúcu izoláciu, ktorá vydržia účinky nízkych a vysokých teplôt, ultrafialové.

  V miestnostiach s vysokou vlhkosťou

  Pre izby s vysokou vlhkosťou - vane, prístrešky, pivnice a iné hozpostroek vyžaduje špeciálne zapojenie. To platí najmä pre objekty, v ktorých sa zvyšuje nielen vlhkosť, ale aj teplota.

  Najlepšie je použiť tepelne odolné elektrické káble so silikónovou ochrannou izoláciou značky PKVV alebo RKGM.

  Rozmery a výpočet prierezu hliníka a medi

  Toto je najdôležitejší moment pri výbere správneho elektrického kábla. Pre správny výpočet musíte urobiť niekoľko jednoduchých krokov:

  • Vypočítajte celkový výkon všetkých elektrických spotrebičov v byte. Táto hodnota umožní určiť charakteristiky elektrického vedenia prechádzajúceho z podpery do domu.
  • Vypočítajte celkový výkon zariadení pre každú miestnosť. Umožňuje vám vybrať požadovaný prierez napájacieho kábla, ktorý bude položený v každej miestnosti.
  • Pripojte prichádzajúci kábel do svorkovnice a vytvorte schému zapojenia v priestoroch, berúc do úvahy káblovú časť pre každú izbu samostatne.

  Prierez kábla od napájania sa vypočíta podľa špeciálnej tabuľky, ktoré nájdete v každom adresári elektrikárov. Pri výpočtoch zaokrúhlite a pridajte 20-25% zásoby.

  Napríklad kábel s priemerom približne 1,8 mm (prierez 2,5 mm) bude stáť:

  Toto video podrobne opisuje, ako pri opravách alebo výmene elektrického vedenia je správne vypočítať prierez elektrického kábla alebo drôtu:

  Výber toho, čo pripisovať dôležitosť pri nákupe

  Voľba požadovanej značky elektrického kábla je určená len rozhodnutím elektrikára. Hlavnou požiadavkou je presná zhoda prierezu potenciálne spotrebovanej energie.

  Pri výbere zariadenia na otvorenie káblov môže hrať dôležitú úlohu farba drôtu. Ak máte v pláne inštalovať drôty pomocou káblových kanálov, stojí za to pamätať typ a štandardnú farbu izolácie káblov v závislosti od značky:

  Pri nákupe dávajte pozor na všetky nápisy, ktoré označujú:

  Na zátoke by mala byť značka, kde sú všetky tieto údaje. Navyše, po celej dĺžke drôtu, priamo na izolácii, je označená jeho značka a úsek. Ak nenájdete aspoň jednu z uvedených položiek, nemôžete si kúpiť takýto energetický kábel.

  Existuje niekoľko značiek káblov, ktoré sú zakázané používať v dôsledku nebezpečenstva požiaru. Sú to:

  Ich cena v porovnaní, napríklad, s VVG, je oveľa nižšia a iba odborník môže rozlíšiť zakázaný drôt od požadovaného. teda Pred nákupom starostlivo skontrolujte všetky značky na zátoke a izoláciu elektrického kábla.

  Niektorí bezohľadní výrobcovia znižujú cenu, a teda aj predajnú cenu, kvôli neoprávnenému zníženiu prierezu vodiča a zníženiu hrúbky izolácie drôtu. Tiež polopodzemné továrne predávajú medené tavené medi ako meď medi.

  Ak sa elektrifikácia priestorov starostlivo priblíži k výpočtom a nie ušetriť na materiáloch, kabeláž bude trvanlivá a bezpečná. Správna kvalita kábla, správny výpočet prierezu a dodržiavanie bezpečnostných predpisov počas inštalácie - záruka pohodlia, požiarnej bezpečnosti a spoľahlivosti vášho domu.

  Užitočné a zaujímavé video o typoch a klasifikácii elektrických elektrických káblov a drôtov pre domácnosť:

  Napríklad kábel s priemerom približne 0,8 mm (prierez 2,5 mm) odolá:

  Tu je chyba: priemer drôtu pre prierez 2,5 mm / štvorcový by mal byť 1,8 mm

  Pridať komentár Zrušiť odpoveď

  Ul. Zoe a Aleksandra Kosmodemyanskikh, 26 +7 (499) 350-26-73

  Výber kábla pre elektrické vedenie - 5 dôležitých odtieňov

  Prvá vec, ktorú by ste mali pochopiť, je, že elektrický kábel by mal byť použitý na zapojenie elektrikárov cez obytné priestory. Dôvody, pre ktoré nie je možné vybrať drôt na zapojenie, sú niekoľko:

  1. Elektrické drôty môžu byť položené alebo skryté v stenách alebo rozvody v podlahe. A je potrebné umiestniť vodič do vlnitej alebo HDPE trubice.
  2. Drôty sú menej odolné voči predĺženému ohrevu, okrem toho môžu mať jednu izoláciu, takže ich ochranné vlastnosti nie sú dostatočné a pravdepodobnosť zapálenia je niekoľkonásobne vyššia.
  3. Káble majú lepšie výkonové charakteristiky vrátane životnosti (30 rokov v porovnaní s 10).

  Ako môžete vidieť, existujú dosť dobré dôvody (a to nie je všetko), kvôli čomu je lepšie si vybrať kábel na zapojenie, a nie drôt. Preto sa budeme zaoberať pravidlami výberu káblových produktov pre distribúciu elektrickej energie pre dom a bytov.

  Ak chcete správne vybrať kábel na zapojenie, zvážte nasledujúce odporúčania:

  Vodič musí byť trojvodičové (ako na fotografii nižšie), pretože pre dnešok je veľmi dôležité, aby sa v bytových domoch. Aj keď nemáte ďalšie uzemnenie, ale plánujete nahradiť elektrické vedenie v byte, je lepšie vybrať trojvodičový vodič a len dočasne nepoužívať žltozelený vodič (na jeho izoláciu).

  Materiál jadier - vyžaduje sa meď. Hliníkové vedenie sa už nepoužíva a navyše je zakázané pravidlami elektrických zostáv. Môžete si prečítať o výhodách a nevýhodách hliníka v našom samostatnom článku.

  Je veľmi dôležité si vybrať časť kábel na zapojenie. Aby ste to dosiahli, potrebujete poznať celkový výkon všetkých elektrických spotrebičov alebo vykonať presnejší výpočet prierezu - aktuálne zaťaženie. Keď poznáte aktuálnu silu, stačí použiť nižšie uvedenú tabuľku a vybrať vhodnú veľkosť jadra. Viac informácií o výpočte prierezu kábla pre napájanie a prúd nájdete v našom článku. Ak hovoríme o štandardných sekciách, potom pre osvetlenie použite 1,5 mm.kv., A pre napájacie vedenie (zásuvky) musíte vybrať 2,5 mm.kv. Pre pripojenie elektrického sporáka a iných domácich spotrebičov, pri ktorých dochádza k veľkej spotrebe elektrickej energie, by prierez elektrického vedenia nemal byť menší ako 4 mm.kv. Hodnoty sú pre medený vodič.

  Jedným z najdôležitejších kritérií pre výber kábla pre elektrické vedenie je jeho značka. Vzhľadom na to, že na trhu s káblovými výrobkami existuje veľa rôznych názvov produktov, je potrebné preskúmať charakteristiky často používaných produktov a vybrať si vhodnú možnosť pre vaše vlastné podmienky. Pre zapojenie domácností sa odporúča použiť kábel VVG, VVGng alebo NYM (posledné dva vodiče sú spomaľovače horenia, takže je najlepšie sa rozhodnúť pre zapojenie v drevenom dome v šatni a vaňou). VVG je možné použiť na elektroinštaláciu v byte, ako aj v hospodárskych budovách, napríklad v garáži. Priamo v parnej miestnosti sa doporučuje používať žiarovo odolný drôt RCMM. Na ulici, od pólu k domu, je lepšie natiahnuť drôt CIP.

  No, posledná vec, ktorú by ste mali venovať pozornosť pri výbere - výrobný závod káblové výrobky. Dajte si pozor na falzifikáty a neoverené značky, pretože v tomto prípade z ekonomických dôvodov môže zariadenie ušetriť prierez vodičov, hrúbku izolácie a vlastnú izolačnú vrstvu. V dôsledku toho môže dôjsť k nepriaznivým následkom, napríklad prehriatiu a zapáleniu elektrického vedenia, keď je pripojené zaťaženie, na ktoré má byť vypočítané. Na najlepších výrobcov káblov v Rusku sme povedali v príslušnom článku. V súčasnosti vedú také závody ako Sevkabel, Moskabel, Rybinskkabel, Kamkabel a Elektrokabel Kolchuginsky Zavod. Výrobky týchto výrobcov majú najvyššiu kvalitu, preto odporúčame výber materiálov z týchto zariadení.

  Nakoniec odporúčame, aby ste sa oboznámili s názormi odborníkov na poskytnuté videá:

  Tak sme si povedali, ako vybrať kábel na zapojenie v byte a súkromnom dome. Dúfame, že vám poskytnuté rady pomohli pri výbere správnej časti, značky a typu dirigenta!

  Kábel NYM nemá požiarny certifikát na inštaláciu v obytnej oblasti.

  Ako si vybrať drôty a káble pre elektrické vedenie

  Pokiaľ ide o opravy v byte alebo v dome, predovšetkým by ste mali skontrolovať stav elektrického vedenia a určiť, či sa dá zlepšiť alebo vymeniť. V starých domoch zmeny hliníkových káblov, ktorých zaručená životnosť nepresahuje 20 rokov. To sa deje z nasledujúcich dôvodov:

  • rozvoj zdrojov;
  • elektrický vodič nezodpovedá zaťaženiu z moderných domácich spotrebičov;
  • potrebu uzemnenia zariadení a zásuviek.

  Medené drôty na domáce elektrické vedenie

  Pre vnútorné a vonkajšie vedenie v byte alebo v dome používajte elektrické drôty a káble.

  Pri rozhodovaní o tom, ktoré z najlepších si vyberiete v obchode, by sa poradenstvo predávajúceho malo riadiť hlavne z hľadiska cien. Vo všetkých ostatných ohľadoch je najprv potrebné počúvať to, čo povedal skúsený elektrotechnik, a tiež sa oboznámiť s normami a pravidlami elektrickej opravy.

  Medzi káblom a drôtom sú rozdiely, niekedy definované iba špecifikáciou. Posledne menovaný je elektrický výrobok, ktorý sa skladá z jedného alebo viacerých izolovaných drôtov a je umiestnený v ľahkom nekovovom plášti. Kábel je lepší, pretože je silnejší, s izolovanými jadrami umiestnenými vo vnútri. Môže tiež obsahovať jadro, plátno, výplň, pancier alebo kovový plášť. Každý prvok je určený na prevádzku výrobku za určitých environmentálnych podmienok.

  Elektrické vodiče smú byť prepravované iba v plastových rúrach (HDPE a zvlnenie). Bude to veľa práce a materiálov. Elektroinštalácia sa pokúša vybrať, so zameraním na cenu a prierez. Kábel je lacnejší ako kábel a môže byť použitý pre vnútornú inštaláciu. Prierez závisí od očakávaného zaťaženia. Ako vodivý materiál je lepšie používať meď.

  Nasledujúci obrázok znázorňuje medené a hliníkové drôty. Ľahko sa rozlišujú podľa farby.

  Medené a hliníkové drôty

  Hliníkový vodič netrvá dlho, pri uťahovaní sa deformuje a má väčší odpor. Avšak je to lacnejšie, ale v priebehu času sa táto výhoda stratí kvôli jej krehkosti.

  Prierez elektrického vedenia je zvolený z výpočtu toho, ktoré napájacie zariadenia budú súčasne pripojené.

  Prúd, ktorý spotrebuje zaťaženie, sa určuje podľa vzorca:

  P - menovitý výkon, W;

  V - napätie v sieti, zvyčajne sa rovná 220 V.

  Pre niektoré zariadenia je potrebné zohľadniť reaktívnu zložku elektrického prúdu: kompresor chladničky, žiarivku, elektrický motor prístrojov. Podieľa sa tiež na vykurovaní drôtu. Celková spotreba energie je určená vydelením jeho aktívnej zložky cos φ, uvedenou v pasu prístroja alebo na jeho typovom štítku.

  Prípustný prúd pre otvorené vedenie s medeným vodičom je 10 A / mm 2 a pre uzavretý vodič 6 A / mm 2. Pre hliník je dovolené mať hodnotu 6 A / mm 2 a 4 A / mm 2. Prúdy všetkých spotrebičov, ktoré pretekajú pozdĺž drôtu, sú zhrnuté a určuje sa celková záťaž.

  Na ňom je umiestnená požadovaná časť a rezervná sila sa zaoberá pripojením nových elektrických spotrebičov. Výber priečnych prierezov medených drôtov na pevnosť prúdu a napätia možno urobiť pomocou nasledujúcej tabuľky.

  Výber sekcií káblov a drôtov pre skryté vedenie

  Pod osvetlením sa priečny rez vodiča volí o 1,5 mm 2. Je pripojený k zariadeniu 16 A. K nádob určených pre vyššie zaťaženie, voľba sa vykonáva na kábli 2,5 mm 2, pripojený k zariadeniu 25 A. Medzi silné elektrospotrebičov kábel prechádza 4 mm 2 alebo viac. Časť vstupu do apartmánov alebo súkromných domov by nemala byť o menej ako o jeden stupeň vyššia ako najväčšia vnútorná záťaž.

  Pri kúpe kábla by ste mali merať priemery jadier, pretože mnohí výrobcovia ich vyrábajú s veľkými toleranciami v smere klesajúceho. V dôsledku toho môže byť prierez nižší ako vypočítaný prierez.

  Je dôležité zvážiť počet vodičov v kábli. Pri starom systéme postačí iba dve jadrá a na nové, ďalšie je potrebné na uzemnenie. K lusteru s dvojitým spínačom je potrebný 4-žilový kábel (označenie v označení - 4x1,5).

  S dlhou dĺžkou v kábloch sa zvyšujú napäťové straty. Nemali by prekročiť 5%. Percento strát je cez záťažový krútiaci moment, ktorý je stanovený z tabuliek cez výkon vynásobený dĺžkou kábla. Pri výpočte priečneho prierezu sa zohľadnenie vykurovania kábla z prechádzajúceho prúdu nezohľadňuje, takže výber sa uskutoční s rozpätím okolo 20%.

  Ak sú elektrické káble položené s veľkým počtom ohybov pre vnútorné a vonkajšie vedenie, je lepšie vybrať si jadrá, z ktorých každá pozostáva z veľkého počtu tenkých drôtov. Pre pripojenie k svorkám na nich je potrebné stlačiť špičky. Pevný kábel pozostáva z jednoduchých prameňov. Ak chcete zabezpečiť potrebné napájanie nie je tak dôležité, aký druh kábla používať. Hlavnou požiadavkou je súlad spotrebiteľského zaťaženia. V dome sa zvyčajne používa trojvodičová verzia, kde potrebujete uzemňovací drôt.

  Veľmi populárne sú importované NUM káble, ktoré sú znázornené na obrázku nižšie s rôznym počtom jadier.

  Importovaný kábel NUM pre elektrické vedenie

  Prítomnosť dvoch izolácií zabezpečuje zvýšenú požiarnu bezpečnosť. Mnohí si vyberajú svoj výber napriek vyššej cene. Na ulici sa namiesto neho používajú iné typy, pretože nemá rád slnečné svetlo. Odolnosť káblov voči atmosférickým vplyvom je daná vlastnosťami vonkajšieho plášťa.

  Odporúča sa vybrať lacný, pohodlný a kompaktný kábel značky BBG pre vnútorné elektrické vedenie a vonkajšie.

  Typy spoločných káblov

  Môže byť použitý vo vlhkých a suchých miestnostiach. Iba podzemné tesnenie sa neodporúča. Kábel môže byť okrúhly a plochý, v ňom nie je žiadne plnenie. Žily sú vyrobené z rôznych farieb a skrútené spolu.

  Napájací kábel značky ВВГнг-П-LS pre elektrické vedenie v byte a iných domácnostiach má veľmi rôznorodý dizajn žíl: okrúhly, štvorcový, trojuholníkový, sektor. Vonkajšie je to podobné ako VVG, ale jeho vonkajšia izolácia nepodporuje spaľovanie. Prierez okrúhlych žil dosahuje 16 mm 2. Veľké časti sa vyrábajú podľa sektorov, čo šetrí kov. Kábel sa môže používať so zvýšeným napätím.

  Voľba multiwire kábla značky PVS s dobrou flexibilitou sa vykonáva hlavne ako sieťový kábel pre domáce spotrebiče. Je dobré použiť na inštaláciu domácej kabeláže. Na ulici môže byť použitá, ale laná sa rýchlo koróbia a v mrazuvzdornej izolácii v ohybe.

  SHVVP - flexibilný napájací kábel s jemnejšou vodiča je tiež používaný pre elektrické spotrebiče, ktoré sú pripojené k sieti s napätím do 380 V. Je to analóg PVA (na obrázku hore vyzerajú podobne), ale je určený pre menšie zaťaženie.

  Všetky uvedené káble sú určené na otvorené a zakryté vedenie. Vodiče majú podobné vlastnosti. Inštalácia skrytých káblov je lepšie vykonaná z dôvodov pohodlia, pretože nezasahuje do miestností a nezhoršuje dizajn. Pre otvorené je dôležité, akú farbu vyberieme z vonkajšieho plášťa, ale drôty sú položené hlavne v vlnitej rúre alebo káblovom kanáli.

  Farby drôtov a drôtov na zapojenie sú dôležité pre správne pripojenia:

  • modrá - nula (N);
  • žltozelená - zemina (PE);
  • hnedá, biela, čierna a iné farby - fáza (L).

  Odporúča sa rozdeliť farby fázového vedenia pre rôzne pobočky, ako aj pre osvetlenie a napájanie. To vám umožní lepšie navigovať v sieti.

  Pri pouličných elektrických rozvodoch pre vzduchové odvetvia sa používa samonosný oceľovo-hliníkový kábel typu SIP. Žily majú izoláciu odolnú voči poveternostným vplyvom z polyetylénu. Nasledujúci obrázok znázorňuje kábel SIP (hore) pripojený ku vstupnému káblu do domu. Spojenie medzi nimi je vytvorené prepichnutím (krúžkované v červených kruhoch). Obrázok na pravej strane zobrazuje pripojenie meracieho prístroja.

  SIP káblové pripojenie k domu

  Pri pouličnom zapojení pri podzemnom pripojení k rozvodnej sieti použite obrnené vodotesné káble АВБШв и ВБШв. Prvé písmeno A na všetkých značeniach znamená, že sa používajú hliníkové drôty. Ak chýba, znamená to meď.

  Inštalačný drôt PPPP je jedným z najlacnejších. Je lepšie ho nepoužívať kvôli zlej kvalite izolácie, ktorá pri zahriatí rýchlo stráca svoje vlastnosti. Vodič je vyrobený z dvoch alebo troch jadier. Výrobky sa vyrábajú ploché a používajú sa na osvetľovacie a energetické siete.

  Drôty pre obytné elektrické vedenia s gumovou izoláciou by sa nemali používať kvôli nebezpečenstvu požiaru. Sú určené na kladenie v rôznych podmienkach:

  • PRTO - v nehorľavých rúrach;
  • PRI - v suchých a mokrých miestnostiach;
  • PRN - v uliciach;
  • PRD, PRVD - na osvetlenie suchých miestností.

  Otvorené zapojenie je možné vykonať pomocou PPV a PPP káblov.

  Jednožilový kábel ПВ1 alebo ПВ2 pre vedenie sa používa hlavne na montáž do elektrických panelov. Ak sú potrebné veľké ohyby drôtov, je lepšie použiť drahšie PV3 a PV4 s flexibilným plášťom.

  Pre zvláštne podmienky, napríklad v parnej miestnosti, sa používajú žiarovky a káble na elektrické vedenie. Silikónovo izolovaný vodivý silikónový drôt môže odolávať teplotám až do +180 ° C. Ak je potrebný viacžilový kábel, RKGM je vhodný. Je tiež tepelne odolný a je vhodnejší pre prácu v prostrediach s vlhkosťou až do 100%.

  Aj kábel, ktorý je odolný proti ohňu a zapálenie (označený koncom LS), nesmie byť namontovaný na horľavú drevenú základňu. Stále vyžaduje kovovú rúru alebo puzdro.

  Pri výmene časti starých káblov sa zakúpia hliníkové vodiče. Je možné vložiť meď, ak sú drôty pripojené kvalitatívne cez svorkovnicu alebo skrutku s maticou. Drôty sú ohnuté krúžkami a okolo nich sú položené tri podložky z eloxovanej ocele.

  Skrutkové pripojenie medených a hliníkových drôtov

  Nevýhodou je veľká veľkosť pripojenia, ale napriek tomu sú menšie ako prostredníctvom svorkovnice.

  Zapojenie sami. video

  Ako vykonať samotnú kabeláž, môžete zistiť z nižšie uvedeného videa.

  Distribúcia elektrickej energie v byte alebo dome má svoje vlastné nuance. Dokonca aj profesionálni elektrikári môžu robiť chyby. Je dôležité správne vypočítať a vybrať káble a vodiče, pretože mnohé z nich sú vykonávané na určený účel.

  Kto vie - niektoré z týchto silových káblov vhodné pre https://www.electrodus.ru/kabel-i-provod/?new=y káblovom zväzku?

  Na odoslanie komentára musíte byť prihlásení.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  2 + 7 =