Akrylové tapety čo to je?

Akrylové tapety: výhody a nevýhody

Akryl je už dlho používaný v stavebníctve ako tesniaci tmel na podlahu, farbu, lepidlo, tmel, dekoračnú omietku. Rozsah akrylu sa pravidelne rozširuje.

Jednou z najnovších inovácií je akrylová tapeta. Podľa výrobcov sú schopní nahradiť tapetu z penového vinylového materiálu. V porovnaní s vinylom majú veľa výhod, ktoré sú vyjadrené vysokým výkonom.

Akrylové tapety pásy pozostávajú z papierového podkladu a vrstvy akrylové peny, ktorý tvorí výraznú reliéfne vzor na povrchu.

Papierová akrylová tapeta - najpriaznivejší podtyp akrylového náteru pre steny. Nevýhodou tohto typu je znázornený na tapetovanie: nemôžu byť dlhý máčať, alebo z dôvodu vlhkosti, ktorá je obsiahnutá v lepidlá, papier a trpí razmoknet akrylové. Preto, akonáhle je jeden list rozmazaný, musí byť ihneď prilepený k stene.

Papierové tapety akrylové sú k dispozícii v pravidelných rolách. Ich vonkajší povrch má reliéfnu konštrukciu. Môže to byť monofónne alebo farebné. Výrobcovia ponúkajú široký výber tapiet, takže je možné ich ľahko vybrať pre akýkoľvek interiér.

Tapety na netkanej báze - sub-typ akryl, ale majú niekoľko nuans:

 • Netkaná základňa sa považuje za dobrú vystužujúcu vrstvu. Tapeta sa neroztrhne ani vtedy, keď sa tvorí trhlina v stene sadrokartónu.
 • Jednoduché prilepenie. Je potrebné aplikovať lepidlo na vopred pripravený povrch a lepiť tapetu.

Okrem štandardnej tapety s dvojvrstvovou štruktúrou ponúkajú výrobcovia vylepšenú verziu, nazvanú eko-akryl. V týchto vzorkách sa namiesto bežného akrylátu používa emulzia zriedená vodou, podobne ako lekárske akrylové.

Tento povlak pozostáva zo štyroch vrstiev. Prvá vrstva je základom, z ktorých väčšina je papier. Druhá je akrylová. Tretí a štvrtý - ekologický akrylát, ktorý sa aplikuje v dvoch vrstvách. Preto je tento typ tapety odolnejší a odolnejší.

Akrylové tekuté tapety vo svojich vlastnostiach patria do väčšej miery k typom dekoratívnej omietky, ako na tapety. Tento materiál pozostáva zo zmesi hodvábu, celulózových vlákien a dekoratívnych plnív, ako sú štruktúrne častice a farbivá.

Na výrobu kvapalnej zmesi (odtiaľ názov) je potrebné použiť bežné lepidlo na tapety. Výsledná kompozícia sa musí treť po celom povrchu steny.

1

Pred aplikáciou tekutých tapiet experti odporúčajú, aby sa zmes primeru ošetrila povrchom stien. Tým sa zlepší priľnavosť substrátu ďalším povlakom. A tiež základný náter má ochranné vlastnosti: zabraňuje prenikaniu vlhkosti, zabraňuje tvorbe plesní a plesní.

Základné podkladové materiály pre tekuté tapety:

 1. Akrylový základný náter pod tapetou - to je najlepšia voľba. Po prvé, je ľahké ho použiť. Po druhé, rýchlo sa vysychá. Po tretie, klesá rovnomerne.
 2. Hlboko preniká. Výborne sa po vysušení absorbuje na povrchu silný vodotesný film. Pomocou tohto základného náteru môžete vyrovnať nedostatky povrchu: nepravidelnosti, póry.
 3. Kremeň sa vyrába použitím kremenného prachu. Tento druh základného náteru poskytuje drobnú drsnosť ošetreného povrchu, takže kvapalný náter dokonale drží.

Hodnota kvapaliny tapety je, že môžu byť použité na akomkoľvek lietadle. Kupujúci uprednostňujú tento druh, pretože to nie je horšie ako bežné tapety. Jedinou nevýhodou tohto typu dokončovania sú náklady na materiály.

Vinylové akrylové tapety sú lepené rovnakým spôsobom ako bežné papierové tapety. Najprv musíte pripraviť steny: odstráňte starý náter (tapeta, omietka). Vyčistite ich mastnotou a nečistotou. Zrovnajte povrch a naneste základ.

Najdôležitejšou vecou je vybrať správne zloženie lepidla. Najlepšie je použiť lepidlo určené na akrylové tapety.

Ďalší okamih je vyhladzovanie. Prakticky všetci špecialisti radšej používajú špachtľu. Musí sa však uplatňovať veľmi opatrne, pretože čím je štruktúra hlbšia, tým je pravdepodobnejšie, že sa na ňu drží a zničí tapetu. V prípade, že s lopatkou nie sú žiadne skúsenosti, je lepšie použiť valček.

Počas tapetovania je lepšie vetrať miestnosť, pretože vinylové akrylové tapety netolerujú zmeny teploty.

Lepiaca tapeta na akrylovej farbe

Vloženie tapety na farbu nie je ľahká úloha, ktorá si vyžaduje určité vedomosti. V prípade, že lepidlom na tapety na lakované plochy, v dlhšom časovom horizonte, môže byť problémy s nevybavených tapety od steny, k vzniku vzduchových bublín a nepravidelností. V takom prípade je potrebné v blízkej budúcnosti vložiť steny.

Úplné čistenie povrchu zo starého náteru bude trvať dlho, ale to vám zaručí vynikajúci konečný výsledok. Pred lepením tapety na farby odporúčame najprv aplikovať základný náter. Akrylátová farba je bez zápachu, dobre nanášaná a pripevnená k povrchu, navyše je charakterizovaná vynikajúcimi vodoodpudivými vlastnosťami.

Z obyčajnej papierovej tapety sa vyznačuje prítomnosťou vodoodpudivých vrstiev. Farba pre tento typ tapety sa vyrába na báze vody. Až pätnásťkrát môžete aktualizovať tapetu na maľovanie.

Farba na papierové tapety je vyrobená z PVA a považuje sa za šetrnú k životnému prostrediu. Jeho nevýhody spočívajú v tom, že absorbuje vodu, horí na slnku, nie je možné ho použiť v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Latexová farba na tapety má dobrú odolnosť voči vlhkosti a používa sa iba na hladké povrchy. Nenecháva sa vo vzduchu.

Nie je to tak dávno, nový spôsob dokončenia stien - maľovanie tapety s akrylátovými farbami. Akrylátové farby sú najviac odolné voči slnečnému žiareniu a vlhkosti.

Výrobcovia ponúkajú rôzne farby. Ak je tapeta natretá takou farbou, môžete vykonať mokré čistenie stien, čo zlepšuje kvalitu vzduchu v miestnosti. Okrem toho nemá negatívny vplyv na ľudské zdravie a z tohto dôvodu môže byť použitý na dekoráciu interiéru.

Farba na papierové tapety sa predáva v bielej farbe. Pomocou špeciálnych plnív môže byť daný akýkoľvek odtieň. Tento proces sa nazýva tónovanie. Požadovanú farbu je možné vykonať ručne alebo pomocou špeciálnych strojov, ktoré rýchlo zmiešajú farbu, aby získali požadovanú farbu podľa objednávky zákazníka.

Vysoko kvalitné materiály pre lakovanie vám umožňujú aktualizovať tapetu sami. Je to oveľa rýchlejšie a úspornejšie než odstránenie starých tapiet a opätovné lepenie nových. Farba zvyšuje pevnosť tapety, zlepšuje zvukovú izoláciu priestorov.

Výhody a nevýhody akrylovej tapety

Medzi hlavné výhody patria nasledujúce faktory:

 • Odolnosť proti oderu, mechanickému poškodeniu.
 • Odolnosť proti opotrebovaniu - tapety možno umývať saponátmi, ale iba bez abrazívnych látok.
 • Náklady na výrobu akrylových tapiet sú oveľa nižšie ako výroba vinylov.
 • Ekologická kompatibilita. Akryl je jedným z najčistejších polymérov, neuvoľňuje toxíny a umožňuje steny "vydychovať".
 • Hygiena. Akrylové tapety nerozmnožujú huby a plesne, takže je možné ich použiť v škôlke alebo spálni.
 • Univerzálnosť. Pomocou modernej farbiacej technológie môže byť tapeta natieraná v najvhodnejšej farbe pre interiér.
 • Dlhá životnosť.
 • tapety čerpajú prach kvôli hlbokej štruktúre;
 • nestabilita voči vlhkosti, vysoká vlhkosť znižuje životnosť tapety.

Umývanie akrylovej tapety sa odporúča zdola nahor, čo umožňuje vyhnúť sa pruhom a výskytu škvŕn. Nepoužívajte silné chemikálie. To vedie k čiastočnej alebo úplnej strate farby. Čistite ju mäkkou vlhkou handričkou.

Správna a včasná starostlivosť o akrylové tapety poskytuje vynikajúci výsledok. Po vyčistení získavajú pôvodný vzhľad. Odporúča sa vykonávať pravidelné mokré čistenie v dome vrátane steny.

Akrylová tapeta - vynikajúca náhrada za tradičné povrchové úpravy. Prispievajú k tomu, aby interiér bol živší a výraznejší. Ak je interiér miestnosti vyrobený v klasickom štýle, najčastejšie si vyberiete tapetu v farebnej schéme, v ktorej sa vyrába celá miestnosť. V modernom štýle sa používa tapeta s jasným kontrastom bez vzoru.

Výhody a nevýhody akrylovej tapety # 855;

Akrylové tapety sú analógom penového vinylového tapetu, ale v tomto prípade namiesto vinylu aplikujte akrylový postrek. Akryl - hovorový názov polyméru, ktorý sa používa pri výrobe dokončovacie a stavebných materiálov (tmely, laky, apod), kuchynské dosky, inštalatérske apod Zakladateľom je akrylový organické sklo, vynájdený v Nemecku v roku 1930 .. Je to organické sklo, ktoré iniciovalo vývoj rôznych polymérov, ktoré spájajú bežný názov "acrylic9raquo;

Akrylové tapety sú listom s papierovým jadrom a vrstvou penového akrylového materiálu, vytvárajúc reliéfny vzor na povrchu. Akryl je aplikovaný na papier nie ako spojitý film, ale bodovým spôsobom, ktorý zaisťuje vzduchovú priepustnosť pásu. Vďaka dobrej vetranie vzduchu, akrylové tapety môžu byť bezpečne použité pri zdobení obývacích izieb.

Výhody a nevýhody akrylovej tapety do istej miery podobné charakteristikám vinylových tapiet, ale existujú určité rozdiely. Po prvé, akrylové tapety sú o niečo lacnejšie ako vinyl, takže je cenovo dostupnejšie. V tomto prípade, akrylové tapety nie je tak vysoká vodotesnosť a odolnosť, takže bude slúžiť oveľa kratšie obdobie ako vinyl.

Dekoračné vlastnosti akrylovej tapety sú oveľa menšie ako vinyly, takže nezodpovedajú žiadnemu interiéru. Tak, akrylové tapety poskytovať hrúbku penovej vrstvy asi 1,5 až 2 mm, zatiaľ čo penová vrstva z vinylu môže dosiahnuť 3-4 mm.

Hlavné výhody akrylové tapety sú praktickosť a trvanlivosť, čo umožňuje bezpečne ich používať v akejkoľvek miestnosti - tak v ťažkých podmienkach (s vysokou vlhkosťou), ako aj v miestnostiach, kde sa musia veľmi často umyť a čistiť. Tapety sa nebojí mechanické poškodenie, takže si môžu vybrať tie rodiny, kde sú malé deti alebo domáce zvieratá, zastupujúci za drahé jemné tapety značnú hrozbu.

Vlastnosti čistenie akrylové tapety že v tomto prípade môže správna starostlivosť poskytnúť vynikajúci výsledok po dlhú dobu, pričom jedno čistenie pomocou abrazívnych látok navždy poškodí plátno. Čistenie by sa malo vykonávať vlhkou mäkkou handričkou, čistiaci prostriedok by sa nemal používať - ​​pre tapetu je dostatok čistej vody a výrobok môže byť nepoužiteľný. Po správnom čistení získa akrylová tapeta svoj pôvodný vzhľad.

Povrch akrylovej tapety má výrazný reliéf, ktorého vzor sa väčšinou podobá konvexným bodom a ťahom so širokým štetcom. V tomto prípade môže byť plátno s kresbou aj s jeho úplnou absenciou. V takom prípade vzhľad plátna nemá nijaký vplyv na jeho cenu, takže si spotrebitelia vyberú to, čo je pre ne najvhodnejšie. Najčastejšie sa pre interiérový dizajn v klasickom štýle zvoliť tapetu so vzorom vo farbách celej miestnosti, ale pre väčšinu moderných trendov jasného kontrastné prijateľné akrylové tapety bez vzoru. Kvôli širokej palete takýchto tapiet preferujú konzervatívci aj inovátori.

Akrylové tapety - čo to je: výhody a nevýhody náteru

Pri výbere tapety často vznáša otázka ich trvanlivosti. Jednou z prijateľných možností sú akrylové tapety.

Materiál je papierový (netkaný) substrát, na ktorý sa nanesie vrstva penového akrylátu striekaním. Má hrúbku približne 2 mm (na rozdiel od 4 mm pre vinylové tapety) a tvorí určitý druh reliéfneho vzoru.

Výhody a nevýhody akrylovej tapety

Metóda aplikácie akrylu poskytuje priedušnosť tapiet. Otázka poškodenia akrylovej tapety má jednoznačnú odpoveď - nie. Vrstva polyméru nevypúšťa žiadne toxické látky, ale vzhľadom na schopnosť tohto náteru "dýchať", môže byť použitá ako pre detské, tak pre obytné miestnosti a spálne.

Ak chcete byť istí bezpečnosťou materiálu, nezabudnite pri nákupe skontrolujte certifikát kvality. Falšovanie vás môže sklamať.

Existujú aj ďalšie výhody:

Povrch môže byť umývaný, ale musí sa chrániť nadmerná vlhkosť.

 • odolnosť proti opotrebeniu

  odolné voči mechanickému poškodeniu, často sa používa, ak má dom deti a zvieratá. Ďalšie spôsoby, ako chrániť steny môžu byť prečítané ako odkaz http://roomia.ru/gazeta/news/837_kak_zashhitit_steny_ot_domashnikh_pitomcev.

 • reliéfny vzor a široký výber farieb, ktoré umožňujú použitie materiálu v rôznych interiéroch.

Nevýhody sú:

 • menej ako život vinylových tapiet;

To sa vysvetľuje poklesom hrúbky hornej vrstvy

 • zraniteľnosť voči vysokej vlhkosti;

  takže tapety vyžadujú opatrnosť pri umývaní a nepoužívajú sa v miestnostiach s nadmernou vlhkosťou.

Lepidlo na akrylové tapety je lepšie použiť ten istý, ktorý je určený pre povlaky z vinylu alebo papiera.

Ak máte v úmysle použiť niekoľko druhov materiálov, môžete sa zastaviť univerzálne lepidlo.

Prilepovanie akrylovej tapety sa vykonáva obvyklým spôsobom:

Stenu treba očistiť od starého náteru, odmasťovať a vyrovnávať tmelom.

 • podkladanie stien;

  Primér sa vyberá podľa typu substrátu.

 • príprava plátna;

  Válka sa rozreže na požadovaný počet pásov, pričom sa zohľadní výška lepenej plochy a pridanie 4-5 cm zásoby.

 • aplikácia lepidla;

  po nanesení musí byť lepidlo absorbované, pre ktoré sú hotové tkaniny ponechané na niekoľko minút ležať na rovnom povrchu

 • prilepením na stenu.

  vložte plátno "zadok", začínajúc od okna alebo z rohu miestnosti. Pre ovládanie je možné nakresliť vertikálnu čiaru, pozdĺž ktorej je okraj vyrovnaný.

Použitie plátna na stenu je lepšie v celej výške, takže je pre túto prácu žiadúce mať partnera.

Vyhladajte záhyby a vytvárajte bubliny od stredu k okrajom. Prebytok na spodnej a vrchnej časti.

Niektoré nuansy ako lepiť akrylové tapety na papierových alebo netkaných bázach sú uvedené vo videoklipu:

Okrem toho sa musíte postarať o to, aby pár dní, kým tapety nevyschnú, nebolo v miestnosti žiadne prievany.

Špeciálne zručnosti na čistenie akrylových tapiet nebudú vyžadované. Stačí stačiť dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • Vyčistite dobre navlhčenou mokrou špongiou;
 • nepoužívajte abrazívne činidlá;
 • Pri umývaní neaplikujte veľké množstvo sily, aby nedošlo k poškodeniu povrchu.

Akrylový povrch umývajte dostatočne raz za tri roky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+ 16 = 25